Urheileminen sairastuttaa

Kylläasia on näin, että ainoa oikea kuntoilumuoto on reipas kävely ja puutarhatyöt. Ne ovat varsin turvallisisa liikuntamuotoja. Kaikki muut aiheuttavat harmia. Kuntosali on täysin turhaa, tulee vain jumeja. Työpaikallani olen jo kohta parinkymmenen vuoden ajan saanut aina tuurata näitä urheilijoiden sairaslomia, kun ne ovat niin hirveästi aina poissa. Sairastelevat paljon enemmän kuin normaalikansalaiset. Lisäksi työnteko ja siihen liittyvä energisyys on vähän niin ja näin. Eli summa summarum, älä urheile, kuntoile vain.
5430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

heti :)
ja muista sinä, että ruisleivästä voi saada syövän!

Äänestä

vedä sä vaan ......

Äänestä

Olen niin eri mieltä koko tekstistäsi.

"Kyllä asia on näin, että ainoa oikea kuntoilumuoto on reipas kävely ja puutarhatyöt.
Ne ovat varsin turvallisisa liikuntamuotoja. Kaikki muut aiheuttavat harmia. Kuntosali on täysin turhaa, tulee vain jumeja."

Hikiliikuntaa ja hengästymistäkin tarvitaan. Entäs lihakset, niitä ei siis mielestäsi tarvitse turhalla punttiksella ylläpitää? Ei tule jumeja jos muistaa tehdä oikein, venytellä ja hieroakin joskus..

"Työpaikallani olen jo kohta parinkymmenen vuoden ajan saanut aina tuurata näitä urheilijoiden sairaslomia, kun ne ovat niin hirveästi aina poissa. Sairastelevat paljon enemmän kuin normaalikansalaiset."

-Mä olen urheillut jostain 15-vuotiaasta asti, enkä muista edes milloin olen ollut viimeksi kipeä, ehkä joskus 5 vuotta sitten oli flunssa. Huippu-urheilijat toki myös sairastelee, mutta tavalliset kuntoilijat harvemmin koska yleiskunto on hyvä. Tottakai rasitusvammojakin voi tulla, sekä iän myötä kulumista..

"Lisäksi työnteko ja siihen liittyvä energisyys on vähän niin ja näin."

Noin on asia niillä jotka eivät urheile. Niillä joilla on huonompi yleiskunto, on useimmiten huonompi jaksavuus töissä. Jos on paremmassa kunnossa, työtkään ei ole niin rasittavia.

"Eli summa summarum, älä urheile, kuntoile vain."

Kuntoilu ja urheilu, kannattaa millä tavalla tahansa, mutta monipuolisesti on vielä kannattavampaa..

Äänestä
  • mitä olet tekstissäsi. Kyllä urhelijat ovat enemmän poissa töistä ja työteho on paljon heikompi. Lisäksi ei venyttelyllä voi kaikkia jumeja ja harmeja poistaa. Perintötekijöilläkin on vaikutuksensa.

    Äänestä

  • ihmiset tekivät töitä ahkerasti ja pysyivät kunnossa. Nykyisin pitää autolla liikkua joka korttelin väli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


entinen urheilumies kirjoitti:

Kylläasia on näin, että ainoa oikea kuntoilumuoto on reipas kävely ja puutarhatyöt. Ne ovat varsin turvallisisa liikuntamuotoja. Kaikki muut aiheuttavat harmia. Kuntosali on täysin turhaa, tulee vain jumeja. Työpaikallani olen jo kohta parinkymmenen vuoden ajan saanut aina tuurata näitä urheilijoiden sairaslomia, kun ne ovat niin hirveästi aina poissa. Sairastelevat paljon enemmän kuin normaalikansalaiset. Lisäksi työnteko ja siihen liittyvä energisyys on vähän niin ja näin. Eli summa summarum, älä urheile, kuntoile vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu