Acer 5530:ssa joka klikkaus tulee viiveellä, esim. ennen moitteettomasti pyörineet pelit ovat nyt todella kankeita. Myös netti kaatuu vähän väliä, IE joka viides kerta ja Firefox ehkä joka kymmenennellä latauksella, sivut myös aukeavat hitaasti. Mistä yhtäkkiä ilmestynyt jumi voi johtua, tai paremminkin että mistä syytä voisi etsiä? Suoritinkäyttö on koko ajan aika alhaalla ja kone ei huuda joten ainakaan ilmeisesti syy ei ole ainakaan se yleisin eli "tukkoisuus" muistin tai kiintolevyn kanssa.
Yleinen hitaus
8
564
Vastaukset
- ...
..menemään oletusasetuksilla:
Advanced SystemCare Free v3
http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html skannaa virusohjelmallasi ja malwarebytes antimalwarella, ccleanerilla turhat pois.
- gdfdfdfg
Kokeilin noilla edellämainituilla ohjelmilla mutta eipä niistä apua juuri ollut. Kuinka helposti koneen saisi palautettua siihen tilaan missä se oli kun kaupasta pihalle kannoin? Sillä aloitus-cd:llä ilmeisesti aika helppoakin, mutta sellaista en ole nähnytkään vaikka ihan tuosta ison ketjun myymälästä koneen hain.
- kehottaa
joka käynnistyksen yhteydessä tekemään ne 2 dvd-palutuslevyä.
- ööööh..
Ajankohtaan ja kokoonpanoon, jolloin toimi kunnolla?
Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestelmän palauttaminen. - gfgfgfgfgfg
ööööh.. kirjoitti:
Ajankohtaan ja kokoonpanoon, jolloin toimi kunnolla?
Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestelmän palauttaminen.Tuo järjestelmän palauttaminen vaikutti aluksi hyvältä, mutta en keksi että miten voisin tuossa valita palautuksen vähän kauempaa. Se tarjosi vain edellisen tapahtuman taakse menevää toimintoa, mutta ei siitä paljon apua ollut kun edellinen asennus oli noita puhdistusohjelmien riplailuja, eikä siis yletä sinne koneen "terävään" aikaan.
- gffdggdf
kehottaa kirjoitti:
joka käynnistyksen yhteydessä tekemään ne 2 dvd-palutuslevyä.
Eli tuollaiset olisi pitänyt itse jossain vaiheessa polttaa vai? Aina kun on puhuttu palautuslevystä niin olen luullut että se on samanlainen kun silloin aikoinaan 90-luvun windowsissa että se on Microsoftin oma. Tai ehkä sitä sillon tehtiin siten että se asennettiin aina uudestaan.
Miten pihalla tietokoneista sitä oikeastaan voi olla? :)
- löytyy ...
se ohjekirja, niin siellä suomenkielisessä osiossa sivulla 31 löytyy selvä ohje koneen palauttamiseksi siihen tilaan, kun se oli kaupasta lähtiessä. Sama ohje on vamasti myös koneessasi, eli se löytyy KÄYNNISTÄ - KAIKKI OHJELMAT - ACER SYSTEM - ACERSYSTEM USER GUIDE. Sielläkin ohje on sivulla 31. Jahka saat koneesi alkuperäisiin asetuksiin, niin kyllä sen jälkeen kannattaisi ne kaksi dvd-r levyä polttaa tehdäkseen ne recovery -levyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834453Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243208Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392884Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172677Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172529Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432467- 142376
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132275MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142055Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717