Alberto Santos-Dumont

ja kumppanit

Alberto Santos-Dumont oli melkein ensimmäinen. Hänkään ei tiennyt Wrightin veljesten menestyksestä Amerikassa ja lensi omalla tekeleellään (14-bis) 200 m vuonna 1906. Wrightin veljekset olivat jo tuolloin saavuttaneet menestystä lentämisessä (1904) ja mahdollisesti jo pari saksalaistakin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alberto_Santos_Dumont

Jos Wrightin veljeksiä ei olisi ollutkaan, niin aika oli kypsä lentokoneelle 1900-luvun alussa ja joku useasta yrittäjästä olisi ensimmäisenä laittanut sen lentämään. Näin ollen kunnia lentämisestä kuuluu monelle yrittäjälle 1900-luvun taitteessa.

Ollaan myös varsin laajalti sitä mieltä, että ensimmäisen moottorilennon suoritti oikeasti joko saksalainen Karl Jatho taikka Gustave Whitehead.

http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Jatho

http://en.wikipedia.org/wiki/Gustave_Whitehead

Amerikkalaiset ovat siis mahdollisesti epähuomiossa omineet itselleen saksalaisten kunnian. Pitää myös muistaa Lilienthal, joka oli saksalainen ja vaikutti jo ennen ko. herroja.

http://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Lilienthal

No joka tapauksessa tuossa myös teksti Alberto Santos-Dumont'ista, joka siis ei ainakaan ollut ensimmäinen, mutta kuitenkin lukuisten heidän joukossaan.

http://www.aircraftdesign.com/santos-dumont-raymer.pdf

0

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        45
        5080
      2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        113
        1604
      3. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        48
        1279
      4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        10
        1209
      5. Aleksi Rytilä

        Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        13
        1143
      6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

        Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
        Suomalaiset julkkikset
        17
        1027
      7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

        Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
        Maailman menoa
        76
        989
      8. Kulukusuunnat

        Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
        Kuhmo
        3
        915
      9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

        Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
        Ähtäri
        57
        789
      10. Junan alle

        Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
        Kajaani
        27
        763
      Aihe