No niin eteläläiset ja kaikki vastustavat piiperöt. PALLAKSELLE NOUSEE UUSI SUURI HOTELLI.
Näin on ympäristöministeriö sitten päättänyt vastoin tuhansien kehäkolmosen "paremmalla puolella" asuneiden adressivastustusta !
PALLAS SAA RAKENNUSLUVAN.
13
1906
Vastaukset
- esitys
Eduskunta päättää maaliskuussa ympäristöntuhosta tai hyväksyy aidon luonnonpuiston.Jos tuho esitys hyväksytään meillä on aika valittaa ja estää tuho.
- yep
Aito puisto on siellä ja pysyy!paskan jauhaminen sikseen ja toivottavasti pian töihin.Töitä me tarvitaan.
- muoniolainen...
Otsikkosi "Pallas saa rakennusluvan" on ennenaikainen. Ympäristöministeriön lakiehdotus lähtee nyt lausuntokierrokselle, ja innokkaimmat jo taputtavat käsiään. Mutta asia on kyllä tosi vakava.
Kansallispuistoa koskevan lain muuttaminen siten, että se sallii uudisrakentamisen Suomen suosituimman kansallispuiston alueella, on kyllä nykyisen ympäristöministerin eettisen ja moraalisen toiminnan täysi mahalasku.- päätös
Kyllä on oikein että saa rakennusluvan, pitäisikö antaa vanhan hotellin rapistua keskelle Suomen suosituinta kansallispuistoa kenen etuja se palvelis
kyllä Lapin ihminen tarvitsee töitä.Eise luoto siitä turmellu.
- 1234
jos toden peränen huhu niin ,hyvä homma,näitä uutisia tarvitaanki.KIITOS
- Näin Naapurista
Muttei saanu niin isoo kun halus! Piiperöille perustetaan oma reservaatti Inarinjärveen Ukonsaareen, saavat siellä elää ominnokkineen ja poistuminen on kielletty, järveen istutetaan Greenpeacen tuella haita.
- työtön muoniolainen
NO VARMAAN VIIMEISTÄÄN NYT KAIKKI HAVAITSETTE NÄITÄ TEKSTEJÄ LUKIESSANNE, ETTÄ VIHREÄT EIVÄT VÄLITÄ TIPPAAKAAN MEIDÄN PAIKALLISTEN ELÄMÄSTÄ JA TOIMEENTULOSTA.
- 13 perjantai
Kepu on tarkkana minä päivänä kannattaa ympäristö tuhota.
- mielenkiintoinen
Vihreät jos on aitoja luontopoliitikkoja ei voi hyväksyä Lehtomäen ympäristöpolitiikkaa.Jos eduskunta tuhot hyväksyy niin vihreiden pitäs erota hallituksesta ja pelastaa Suomi.
- viherpiipertäjän piipitys
Suuren suuri moka ja munaus kepulta, yrittää nyt täällä tavoin kohentaa kannatustaan. Ihan naurettavaa, jos nyt Muoniosta saa sata ääntä lisää, niin sieltä kehän et. puoelta menettää tuhat ääntä. Kaippa ne keinot sitten alkaa vähissä olla, kun on näin alas vajottu.
- tuo koko
asia on vain retorinen kysymys, tai retorinen rakennuslupa.
Tämänhetkisessä taloudellisessa tilanteessa ei sinne ala kukaan mitään rakentamaan muutamaan vuoteen. Ei varsinkaan, kun ei saanut isompaa rakentaa - mutta kyllä se olisi tuommoiseksi 5-10 vuodeksi muutenkin jäänyt. Eli on tässä vielä aikaa spekuloida uusilla hakemuksilla ja tämä palsta saa vielä vatkata samaa asiaa muutaman vuoden... hohhoijjjjjaaa...
Voipi kyllä alkaa kaduttaa se, ettei olla pidetty huolta vanhasta hotellista.- Hotellin raunioilla kyhjöttäny
"Voipi kyllä alkaa kaduttaa se, ettei olla pidetty huolta vanhasta hotellista."
Ei tullu vishiin miehleenkhään saksalaisila, ko tuhosivat vanhan hotellin.
Niistä vanhoista on jäljellä ennää Aulanko Hämeenlinnassa(valmistui vuonna 1938). Siittä on pietty hyvvää huolta vaikkaki laajentamalla vähän pilattu!
- ei rakennuslupa
Ilmeisesti Pallas sai elinaikaa ja tappotuomio lykkäänty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078