nii.. Mitkäs nyt on niitä EI laihduttajan hedelmiä,kasviksia,juureksia jne...
Kuulemma ainakin peruna ja banaani...
sit Pastakin,nuudelit...?
Kuulemma ainakin peruna ja banaani...
sit Pastakin,nuudelit...?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... tähän kysymykseen on: Kaikkea saa syödä kohtuudella. Banaanikaan ei ole pahasta, esim. liikuntasuorituksen jälkeen jne.
tavallista ruokavaliota, siis ei vähähiilihydraattista, kaikkia hedelmiä ja kasviksia voi syödä. Olen itse mukana Kiloklubissa ja siellä asiantuntijatkin ovat todenneet, että hedelmiä ja kasviksia syömällä kukaan ei voi hidastaa painonpudotustaan, jos ei niitä ihan määrättömästi syö. Banaaniakin voi hyvin syödä, perusteena se että hiukan suuremmasta kalorimäärästään huolimatta se pitää nälkää paremmin poissa kuin monet vesipitoisemmat hedelmät. Rasvaa siinä ei ole lainkaan, vaikka tätäkin kuulee monesti epäiltävän. Kannattaa syödä hedelmiä ja kasviksia mahdollisimman monipuolisesti, niissä ei ole "lihottavia" vaikka laihduttajien keskuudessa usein sellaista puhutaankin.
Ainoa myös hedelmiin luettava, jossa kannattaa pysyä kohtuudessa (mutta voi silti käyttää esim. 20-30 grammaa päivässä), ovat pähkinät ja avokado. Niissä on rasvaa (tosin välttämätöntä sellaista) ja sen vuoksi paljon kaloreita. Ja kun pysyvässä painonpudotuksessa kannattaa pyrkiä syömään yli 1500 kcal päivässä (tämäkin Kiloklubista), siihen mahtuu myös kaloripitoisempia hedelmiä.
edelliseen viestiini: tuo 20-30 grammaa tarkoitti tietysti niitä pähkinöitä. Avokadoa voi syödä vähän enemmänkin, kaloreita ei ole yhtä paljon.
pähkinät ovat sieltä parhaimmasta päästä koska ovat rasvaisia. Rasvaa välttelemällä ja sokeria syömällä saat kerättyä mukavasti läskiä vyötäröllesi.