nii.. Mitkäs nyt on niitä EI laihduttajan hedelmiä,kasviksia,juureksia jne...
Kuulemma ainakin peruna ja banaani...
sit Pastakin,nuudelit...?
kasvikksista,hedelmistä jne...
4
1300
Vastaukset 4
- Ohje
... tähän kysymykseen on: Kaikkea saa syödä kohtuudella. Banaanikaan ei ole pahasta, esim. liikuntasuorituksen jälkeen jne.
- kiloklubilainen
tavallista ruokavaliota, siis ei vähähiilihydraattista, kaikkia hedelmiä ja kasviksia voi syödä. Olen itse mukana Kiloklubissa ja siellä asiantuntijatkin ovat todenneet, että hedelmiä ja kasviksia syömällä kukaan ei voi hidastaa painonpudotustaan, jos ei niitä ihan määrättömästi syö. Banaaniakin voi hyvin syödä, perusteena se että hiukan suuremmasta kalorimäärästään huolimatta se pitää nälkää paremmin poissa kuin monet vesipitoisemmat hedelmät. Rasvaa siinä ei ole lainkaan, vaikka tätäkin kuulee monesti epäiltävän. Kannattaa syödä hedelmiä ja kasviksia mahdollisimman monipuolisesti, niissä ei ole "lihottavia" vaikka laihduttajien keskuudessa usein sellaista puhutaankin.
Ainoa myös hedelmiin luettava, jossa kannattaa pysyä kohtuudessa (mutta voi silti käyttää esim. 20-30 grammaa päivässä), ovat pähkinät ja avokado. Niissä on rasvaa (tosin välttämätöntä sellaista) ja sen vuoksi paljon kaloreita. Ja kun pysyvässä painonpudotuksessa kannattaa pyrkiä syömään yli 1500 kcal päivässä (tämäkin Kiloklubista), siihen mahtuu myös kaloripitoisempia hedelmiä.- kiloklubilainen
edelliseen viestiini: tuo 20-30 grammaa tarkoitti tietysti niitä pähkinöitä. Avokadoa voi syödä vähän enemmänkin, kaloreita ei ole yhtä paljon.
- -ja-
kiloklubilainen kirjoitti:
edelliseen viestiini: tuo 20-30 grammaa tarkoitti tietysti niitä pähkinöitä. Avokadoa voi syödä vähän enemmänkin, kaloreita ei ole yhtä paljon.
pähkinät ovat sieltä parhaimmasta päästä koska ovat rasvaisia. Rasvaa välttelemällä ja sokeria syömällä saat kerättyä mukavasti läskiä vyötäröllesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2821126Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "260951Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49910- 102853
- 99799
- 73798
- 107669
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11458