Koko maailma tutustuu muutaman vuoden sisällä käsitteeseen "peak oil" eli öljyhuippu näin suomalaisittain. Suosittelen pitämään hatusta kiinni.
http://www.ft.com/cms/s/0/1df0bc9c-fbc7-11dd-bcad-000077b07658.html?nclick_check=1
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7892477.stm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Öljyhuippu
Öljyhuippu
4
1121
Vastaukset
- genie72
Mä ihmettelen ettei ihmiset jo herää tähän.
Oilpeak on täällä ja nyt, Hubbertin käyrän mukaan tuotanto menee alas kovaa vauhtia.
Ihmettelen syvästi että ihmiset (tyhmät) ostaa uusia autoja ja luottaa vielä öljylämmitykseen.
Itse olen jo vuoden päivät yrittänyt pyrkiä eroon öljyriippuvuudesta...öljy nimittäin vaikuttaa ihan kaikkeen (siihen lähikauppaan ei tule enää espanjan tomaattejakaan kun öljyä ei enää saada)
Ihmeiset on uskomattoman lyhytnäköisiä tästä asiasta.- -Down we go-
Öljyhuippu ajoittui siis vuodelle 2008. Elämme mielenkiintoisia aikoja, sanokaa minun sanoneen...
http://www.theoildrum.com/node/5177
- postcarb
Riittääkö aika, mitä luulet?
http://www.peakoil.net/headline-news/eu-energy-chief-worldwide-oil-availability-has-peaked- tännne...
Osaatteko lukea, Geologia, on palstan nimi.
Vaikka öljy kylläkin geologiaan liittyy niin enrgiakeskustelu kuuluu muualle
Kiitos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161