http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1645486
Suomessahan yleinen ilmapiiri on rintaruokinnan puolesta ja vastikkeita vastaan. Imettämisestä on tehty naiseuden sankaruus ja valitettavasti myös neuvolajärjestelmä ruokkii tätä myyttiä aika tehokkaasti.
Mielenkiintoinen
5
1018
Vastaukset
- tuli tutkimustulos
siitä, että rintaruokittu lapsi ei ole yhtään sen terveellisempi kuin korvikemaidolla ruokittu lapsi. Itse pystyin vain kuukauden verran imettämään - janojuomaksi annoin pullomaidon lisäksi päivittäin pelkästään vettä, ei tullut sammasta eikä nestehukkaa.
Parasta lapselle olisi oikea käsittelemätön maito eli tilamaito. Nyt tilamaidosta löytyy tuoretta tutkimustietoa. Tilamaidon juominen saattaa ehkäistä allergioita ja astmaa. Pastöroimatonta tilamaitoa säännöllisesti juoneilla lapsilla oli 58 prosenttia vähemmän ruoka-allergioita kuin muilla. Heillä oli lisäksi 26 prosenttia muita pienempi astmariski ja 33 prosenttia pienempi riski saada heinänuha. Keitetyn tai keittämättömän maidon välillä ei ollut eroja. Tutkimukseen (PARSIFAL) osallistui lähes 15 000 maatiloilla asuvaa lasta, jotka olivat iältään 5-13-vuoden ikäisiä. Tutkimus toteutettiin Itävallassa, Saksassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Sveitsissä.
- Jumankekka mitä paskaa
kj.mattila kirjoitti:
Parasta lapselle olisi oikea käsittelemätön maito eli tilamaito. Nyt tilamaidosta löytyy tuoretta tutkimustietoa. Tilamaidon juominen saattaa ehkäistä allergioita ja astmaa. Pastöroimatonta tilamaitoa säännöllisesti juoneilla lapsilla oli 58 prosenttia vähemmän ruoka-allergioita kuin muilla. Heillä oli lisäksi 26 prosenttia muita pienempi astmariski ja 33 prosenttia pienempi riski saada heinänuha. Keitetyn tai keittämättömän maidon välillä ei ollut eroja. Tutkimukseen (PARSIFAL) osallistui lähes 15 000 maatiloilla asuvaa lasta, jotka olivat iältään 5-13-vuoden ikäisiä. Tutkimus toteutettiin Itävallassa, Saksassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Sveitsissä.
Nythän oli siis kysymys rintaruokinnasta. Menikö jakeluun? Ei mitään täysmaitotuotteita, oli ne sitten tilamaitoja tai mitä hyvänsä voi antaa vauvalle. Katsos kun niiden elimistö ei kykene noita litkuja käsittelemään.
Ellei rintaruokinta onnistu, on tarjolla sitä vastaavia valmisteita, kuten Tutteli, Nan ja mitä niitä on. Ja kuten tuossa sanottiin, ihan sujuvasti voi ruokkia lapsensa vastikkeilla ennenkuin siirrytään kiinteisiin. Ja tietysti janojuomat päälle.
Mattilan tutkimuksille viittaan ns. "kintaalla päivän peiliin".
- rauhassa vaan...
itse en osaa tilamaidoista tai muista sanoa, meillä oma rinta ja sen punainen korvike, tais olla sempperi, toimi erittäin hyvin. sain tutulta vihjeen kokeilla niitä punaisia purkkeja oman oheen ja siirtyin hiljalleen niitä käyttämään. molemmat pojat kelpuuttivat hyvin!
- kuuden
kuukauden täysimetys suositus pitäisi muuttaa viidenkuukauden täysimetyssuositukseksi. Lihat pitäisi aloittaa 6:kkn ikäisenä (rauta) ja niillähän ei voi aloittaa. Neljä viikkoa olisi aikaa kokeilla erilaisia kasvissoseita ja puolivuotiaana vois lisätä siihen lihat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417397Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393821Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 351416
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261407- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3371179Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897