Mielenkiintoinen

juttu rintaruokinnan riskeistä

5

1043

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli tutkimustulos

      siitä, että rintaruokittu lapsi ei ole yhtään sen terveellisempi kuin korvikemaidolla ruokittu lapsi. Itse pystyin vain kuukauden verran imettämään - janojuomaksi annoin pullomaidon lisäksi päivittäin pelkästään vettä, ei tullut sammasta eikä nestehukkaa.

      • Parasta lapselle olisi oikea käsittelemätön maito eli tilamaito. Nyt tilamaidosta löytyy tuoretta tutkimustietoa. Tilamaidon juominen saattaa ehkäistä allergioita ja astmaa. Pastöroimatonta tilamaitoa säännöllisesti juoneilla lapsilla oli 58 prosenttia vähemmän ruoka-allergioita kuin muilla. Heillä oli lisäksi 26 prosenttia muita pienempi astmariski ja 33 prosenttia pienempi riski saada heinänuha. Keitetyn tai keittämättömän maidon välillä ei ollut eroja. Tutkimukseen (PARSIFAL) osallistui lähes 15 000 maatiloilla asuvaa lasta, jotka olivat iältään 5-13-vuoden ikäisiä. Tutkimus toteutettiin Itävallassa, Saksassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Sveitsissä.


      • Jumankekka mitä paskaa
        kj.mattila kirjoitti:

        Parasta lapselle olisi oikea käsittelemätön maito eli tilamaito. Nyt tilamaidosta löytyy tuoretta tutkimustietoa. Tilamaidon juominen saattaa ehkäistä allergioita ja astmaa. Pastöroimatonta tilamaitoa säännöllisesti juoneilla lapsilla oli 58 prosenttia vähemmän ruoka-allergioita kuin muilla. Heillä oli lisäksi 26 prosenttia muita pienempi astmariski ja 33 prosenttia pienempi riski saada heinänuha. Keitetyn tai keittämättömän maidon välillä ei ollut eroja. Tutkimukseen (PARSIFAL) osallistui lähes 15 000 maatiloilla asuvaa lasta, jotka olivat iältään 5-13-vuoden ikäisiä. Tutkimus toteutettiin Itävallassa, Saksassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Sveitsissä.

        Nythän oli siis kysymys rintaruokinnasta. Menikö jakeluun? Ei mitään täysmaitotuotteita, oli ne sitten tilamaitoja tai mitä hyvänsä voi antaa vauvalle. Katsos kun niiden elimistö ei kykene noita litkuja käsittelemään.

        Ellei rintaruokinta onnistu, on tarjolla sitä vastaavia valmisteita, kuten Tutteli, Nan ja mitä niitä on. Ja kuten tuossa sanottiin, ihan sujuvasti voi ruokkia lapsensa vastikkeilla ennenkuin siirrytään kiinteisiin. Ja tietysti janojuomat päälle.

        Mattilan tutkimuksille viittaan ns. "kintaalla päivän peiliin".


    • rauhassa vaan...

      itse en osaa tilamaidoista tai muista sanoa, meillä oma rinta ja sen punainen korvike, tais olla sempperi, toimi erittäin hyvin. sain tutulta vihjeen kokeilla niitä punaisia purkkeja oman oheen ja siirtyin hiljalleen niitä käyttämään. molemmat pojat kelpuuttivat hyvin!

      • kuuden

        kuukauden täysimetys suositus pitäisi muuttaa viidenkuukauden täysimetyssuositukseksi. Lihat pitäisi aloittaa 6:kkn ikäisenä (rauta) ja niillähän ei voi aloittaa. Neljä viikkoa olisi aikaa kokeilla erilaisia kasvissoseita ja puolivuotiaana vois lisätä siihen lihat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe