heips!
eli osaisko joku kertoo toimivan vinkin miten saa tehtyä erilaisia leivonnaisia(esim.sacher-kakku,sokerikakku,runebergintorttu) tarngialla (tms.retkikeittimellä..)
joskus olen itse (oikeastaan tässä pari vk sitten,ja useammankin kerran) koittanut huvin vuoksi tehdä trangialla jotain vähän erilaista syötävää mutta ei oikeen onnistu..on kokeiltu hauduttamista mm.vesihauteessa mutta jotenkin se vain epäonnistuu vaikka pitäis olla melko varma nakki..
eli onko mitään käytännön vinkkejä ? :)
kiitos jo etukäteen!
p.s. on jo leivonnaiset osiossa mutta laitetaan tännekin, jos sattuisi usempien silmiin :D
makeat ruoat
3
1626
Vastaukset
keittiömestarina minulla on jemmassa ammattisalaisuudet.
Aito sacher on hankala keittiössäkin--ihan utopiaa retkivälineillä
Kotona teen sokerikakun tyyliset mikrolla.
pusikoissa voi pannupohalla ja ljyssä vaikka munkkeja tehdä.Armeijassa pannareita ole kyllä tehnyt metsässä.Maistuu kyllä kovien maastoharjoitusten jälkeen nuo kalorit.
Ihmettelen kylläkin,miksi metsässä jotain konditoriaa pitäisit.Ei oikein erähenkeä.- partiolaiset
on välillä vähän omituisia ;DD
tuo sacher-kakun teko oli tässä jokin aika sitten partiotaidon sm-kisoissa tehtävänä, siksi kyselin sitä.. :)
erähenkeä ei nyt tarvita jos viikonlopuksi metsään lähdetään ja näitä en ajatellutkaan millään vaelluksella tehdä :))) partiolaiset kirjoitti:
on välillä vähän omituisia ;DD
tuo sacher-kakun teko oli tässä jokin aika sitten partiotaidon sm-kisoissa tehtävänä, siksi kyselin sitä.. :)
erähenkeä ei nyt tarvita jos viikonlopuksi metsään lähdetään ja näitä en ajatellutkaan millään vaelluksella tehdä :)))partiolaisten kisoissa???
En katsele kokkiohjelmia,mutta tuon kyllä katsoisin--olis aika koominen juttu varmaan
En kyllä sitten partiolaisena pärjäisi
Alkuperäinen resepti on tarkoin salattu
versioita olen kyllä nähnyt---omani olen parhaaksi nähnyt,sekin on vaikea ammattilaisellekin!!!!
Eikö solmujen teko riittäisi-vaikka kastliinapallo?Siinäkin olisi haastetta...
Aika friikki jengiä näköjään:oO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää452259Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten682154Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211970HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363951725Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1051680Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01520Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241504Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1841127Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie291033Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977