Tässäkö

71919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Google Earthin mittaustyökalun mukaan tuo neliö on varsin kookas n. 120 km x 170 km. Muodostelma on varsin helppo löytää Google Earthilla, koska se on näin iso.

Viivat voisivat olla jonkinlainen kanavajärjestelmä. Vaikea sanoa koska kuvan laatu on niin heikko.

Platonhan kuvaa Atlantista siten että saaren *) keskiosissa oli suuri keinokasteltu tasanko.

Tämä tasanko oli Platonin kuvauksen mukaan kooltaan 2000 x 3000 stadiaa (1 stadia = 176 metriä). Eli 352 km x 528 km. Ilmeisesti siis karkeasti suorakaiteen muotoinen, niinkuin tämä muodostelma.

Tasankoa ympäröivät vuoret kolmelta suunnalta (neljäs suunta siis meri).

*) Platon käyttää sanaa "nesos", joka tarkoittaa saarta. Ei varsinaista mannerta.

...

Onkohan muodostelma todellinen vai kartta-aineistoon ujutettu vitsi?

Tämä ei ehkä ole niin yllättävää ottaen huomioon että eräskin tiedemies on ajuttunut nimimerkkinsä kartta-aineistoon:

http://www.gearthblog.com/blog/archives/2009/01/80_milewide_signature_in_ocean_floo.html

Äänestä
  • Googlen karttaohjelmalla on mielenkiintoista kurkistella maapalloa hieman kauempaa. Löytää vaikka mitä ihmeellistä.

    Mitähän geometrisia linjoja esimerkiksi lienee Barenzin merellä Novaja Zemljan vasemmalla puolella, Suomen yläpuolella.

    Äänestä

  • Jos neliön ala on 120*170km, niin silloin nuo kanaviksi sanotut viivat oval leveydeltään yli kilometrin ja ilmeisen syviä myös. Mikä mahtais olla noin järeiden kanavien tarkoitus?

    Taitaa mittakaava heittää tai sitten nuo viivat on jotain muuta kuin kanavia.

    Äänestä

  • ovat kaivelleet kirjoitti:

    Jos neliön ala on 120*170km, niin silloin nuo kanaviksi sanotut viivat oval leveydeltään yli kilometrin ja ilmeisen syviä myös. Mikä mahtais olla noin järeiden kanavien tarkoitus?

    Taitaa mittakaava heittää tai sitten nuo viivat on jotain muuta kuin kanavia.

    "Jos neliön ala on 120*170km, niin silloin nuo kanaviksi sanotut viivat oval leveydeltään yli kilometrin ja ilmeisen syviä myös. Mikä mahtais olla noin järeiden kanavien tarkoitus?"

    Ei välttämättä. Google Earth muodostaa maapallon korkeuskartasta kolmiulotteisen mallin, joka usein on epätarkka. Eli esimerkiksi kapeat muodot leviävät mallissa leveämmiksi muodoiksi.

    Esim.

    http://www.gearthblog.com/images/images109/gibcompare.jpg

    Ylemmässä kuvassa siis Gibraltarin jyrkät kalliot olivat levinneet ympäristöön (huomaa lentokenttä), se on korjattu uusimmassa versiossa.

    Voidaan siis kuvitella että kanava voisi levitä samaan tapaan sadoista metreistä kilometriin.

    Äänestä

Eikö muka sukellusveneet ole tehneet havaintoja? Miten noinkin ehjänä pysynyt, jos tulivuorenpurkaus syynä vai onko tullut suuri tsunami ja haudannut? Oliko vesi 12 000 vuotta sitten huomattavasti matalammalla, useita kilometrejä? Mitä ne "vulkaanihatut, möykyt" siellä kun mennään lähemmäs USA:n rannikkoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


se Atlantis kirjoitti:

nyt sitten on?
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2255989.ece

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu