Mikä eläin on suhteessa

voimakkain?

Ihminen häviää karhulle, tosin pitkälti karhun isomman massan ansiosta. Toisaalta taas muurahainen pystyy kevyesti kantamaan itseään isompaa taakkaa. Mikä eläin mahtaa olla omaan kokoonsa suhteutettuna maailman vahvin?

7

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkemmin en tiedä

      Eläimen on oltava todella, todella pieni, voidakseen olla suhteessa yhtä voimakas kuin muurahainen. Jos muurahainen olisi vaikkapa vain kissan kokoinen, sen voimat eivät riittäisi edes sen oman painon liikutteluun.

      • Auto Masentaja 2

        vaikka kirppu hyvä haastaja?


      • On Being the Right Size

    • sivusta-ajattelija

      Kovakuoriaisista löytyy todella vahvoja ehdokkaita - erityisesti Scarabaeidae heimossa on melkoisia muskeliötököitä. Paitsi että ne ovat vahvoja, ne pystyvät huimiin suorituksiin osittain siksi, että niiden eksoskeleton on niin vahva, että ne voivat työntää ja nostaa taakkoja, ilman että välitettävät voimat hajottavat ne itsensä.

      Maailmanennätys taitaa olla jollain trooppisella sarvikuonokkaalla, joka pystyy kannattelemaan jotain luokkaa 900 kertaa oman painonsa. (Ihmisellä suorituskyky kulkee jossain parinkymmenen paikkeilla)

    • > "Mikä eläin mahtaa olla omaan kokoonsa suhteutettuna maailman vahvin?"

      Onko kompakysymys? Ihminen on muurahaista vahvempi sekä absoluuttisesti että suhteellisesti. Jos oman painonsa maasta nostamaan kykenevä ihminen pienennettäisiin tuhannesosapituuteensa, oma paino putoaisi triljoonasosaan mutta lihasvoima miljoonasosaan, lopputuloksena tämä ihminen n. 1,7 mm mittaisena nostaisi tuhat kertaa oman painonsa maasta, ollen huomattavasti samanmittaista muurahaista vahvempi.

      Suhteellisesti vahvin eläin lienee jokin varsin pitkälle kehittynyt petoeläin, joka on käytännössä lähes pelkkää lihasta, mutta ei ole luonnostaan kovin suuri, kuten vaikka hauki. Ehkä myös jotkut linnut olisivat vahvoilla :) tässä kisassa.

      • ...paino putoaisi miljardisosaan. Sori, taisin olla ihan jenkkimeiningissä, hups. ;)


    • Cybertao09

      Tippubakteeri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      95
      8065
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      678
      5022
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3284
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      27
      1653
    5. 56
      1458
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      108
      1404
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1347
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      167
      1272
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      56
      1021
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      923
    Aihe