Mokkapaloista/suklaapaloista

kysyttävää...

Voiko kuorrutuksen tehdä jostain muusta, kuin tomusokeri-seoksesta tai sulatetusta suklaasta? Olisiko mitään kolmatta ohjetta, mihin ei suklaalevyä tai tomusokeria tarvitse?

Ja pitääkö sen kananmuna-sokeri vaahdon olla millaista, että se on taatusti valmista? Etten vatkaa liian kauaa, tai liian vähän aikaa... Vatkataanko loput ainekset sekaan vai vain sekoitetaan?

8

2511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elliivo

      Anoppini tekee kuorrutuksen tavallisesta sokerista, voista, kaakaojauhosta ja kahvista.
      Se tulee saman makuinen kuin tomusokerista mutta rakenteeltaan karkeampi.

      Muna-sokerivaahto on valmis kun se on vaalea ja jämäkkä. Mielummin liian kauan kuin liian vähän vatkattu.
      Muut aineet sekoitetaan. Vatkaaminen voi lässäyttää vaahdon.
      Se ei tosin ole niin tarkkaa pellille levitettävässä tortussa.
      Itse teen monitoimikoneella taikinan ja jauhot sekoittelen samalla koneella hitaammalla nopeudella.

      • sokeriseokseen?

        Satutko tietämään? Pellilliseen siis.


      • tarvitsen

        myöskin :)


      • Tässä...
        tarvitsen kirjoitti:

        myöskin :)

        Pari neuvoa... 1. Vaahto pitää olla vaaleaa ja että onko se tarpeeksi kuohkeaa voi testata siten, että tekee taikinan pintaan vaikka kuvion ja jos se pysyy siinä näkyvillä hetken niin taikina on tarpeeksi kuohkeaa. Eikä sitä mielestäni voi liikaa vatkata. Mitä pidempään sen parempi.
        2. Kuivat aineet ja muut aineet lisätään kananmuna-sokerivaahtoon yleensä/mielellään aina varovasti nostellen eli silloin ei enään vatkata vatkaimella, että vaahto ei lässähdä. Nuolija on tässä hommassa hyvä apu.

        Mokkapaloihin voisi mielestäni tehdä sen kuorrutuksen kevyemmin esimerkiksi näin: Sokeria, kaakaojauhetta, tuorejuustoa ja kahvia. Sitten levittäisi sen siihen päälle.


    • vastaan..

      Vatkaa kananmunia ja sokeria sähkövatkaimella vähintään 10 minuuttia, se on itselläni aika hyvä nyrkkisääntö.

      Loput aineet todellakin sekoitetaan joukkoon esim. lastalla tms. .. EI siis sähkövatkaimella. Pitää varoa, ettei taikina sitkisty. Eli sen verran sekoitetaan, että aineet oikeasti on sekaisin - turhaan ei vatkata.

    • NKIH

      Vaahtoa et voi vatkata liian kauaa... Sellasta valkeaa sen kuuluu olla. Kuorrutuksen voit tehä esim. jonkun mokkakiisselin tms... En kyllä koskaan oo mokkapaloissa kuullu kun vaan siitä tomusokerijutusta.

    • onnistuin...

      Yleensä munasokeri-vaahto kannattaa vatkata tosi kuohkeaksi ja muut ainekset sekoitellaan varovaisesti joukkoon. Riippuu hiukan ohjeesta ja kakusta.

      Tein yhtenä päivänä mokkapaloja ja katsoin ohjeen väärin, sillä vaahdotinkin sokerin voin kanssa ja lisäsin munan vatkaten sekaan! Sen jälkeen lisäsin muut aineet. Ensin ajattelin, että menipäs koko juttu pilalle. Mutta kun pohja tuli uunista, niin se olikin upea! Ja syödessä tuntui, että pohja oli jopa parempi kuin munasokerivaahtosysteemillä tehty...

      Joskus mokakin voi olla lopulta loistava. :)

      • mä aina

        oon mokkapalat tehnytkin, samoin suklaakakun, sen kuivakakun siis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe