Selailin lukion fysiikankirjoja ja oikein huvittaa että he noilla tiedoilla tietävät jo kaikesta kaiken heh heh. Aika avutonta räpellystä kys opukset.
Lukion fysiikankirjat
selailin tänään
211591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä niillä aika pitkälle räpeltää niilläkin tiedoilla.
Kaikki ei ole lukenut niitäkään ja pärjäävät loistavasti
..sitä että sinulla ei ole alkeellistakaan käsitystä fysiikasta => FET1
Lukion fysiikka käsittää melkomoisen määrän hyötytietoa.
Ongelma ei suinkaan ole lukion fysiikan laajuuden riittämättömyys vaan se, miten huonosti tuo tietomäärä omaksutaan ja hallitaan.
Vasta tähän kysymykseen. Miksi alustallaan vierivän kappaleen kitka ei tee työtä?
Tutustu työn määritelmään mikä tekee työn.
Skömypelle. Se sanoisi että K Y Y K K Y !!!!!!
Menit liian kauas etkä löydä vastausta sieltä.
järkeä tuossa kysymyksessä on? Miten kitka muka voisi mahdollisesti tehdä työtä? Mitä edes tarkoitat kitkan työn tekemisellä? Olet ymmärtänyt ihan väärin mitä kitkalla tarkoitetaan.
Lue ensin alkuperäinen väite.
Lukiofysiikka ei ole kaavoihin sijoittamista vaan fysiikan perusasioiden ymmärtämistä. Kaavat eivät ole fysiikkaa, eikös niin?
Kysymys on oikein asetettu ja vieläpä lukion oppimäärän mukaisesti. Olen ymmärtänyt kitkan oikein. Vastatkoon ken osaa ja jos osaa. Lukion fysiikkahan on niin yksinkertaista, että oikein YTL "korjaa" tehtävät.
Siis jos se kitka hidastaa sen kappaleen nopeutta niin eikö silloin kitka tee työtä? Vai meinaatko sitä, että se liukumisen estävä kitka ei tee (juurikaan) työtä jos se ei (juurikaan) vähennä liike-energiaa?
Lukiossa tulee hallita tuollainen perusasia, mutta sen jälkeen enää ei. Tämän johtopäätöksen teen tästä kysymyksestä. Mitä on lukiofysiikka? Se on niiden perusteiden oppimista, jotka edellytetään jatko-opinnoissa.
" Vai meinaatko sitä, että se liukumisen estävä kitka ei tee (juurikaan) työtä jos se ei (juurikaan) vähennä liike-energiaa?...."
Vastaus: Liukumisen estävä kitka ei todellakaan tee työtä. Mutta miksi?
Siis jos laitan pallon (massa m) vierimään nopeudella v ja se pysähtyy matkan d päässä itsekseen, niin kitkako ei ole tehnyt työtä 1/2mv^2? Vai tarkoitatko sitä, että se "puhdas" liukumisen estavä kitka ei tee työtä, koska liike-energia ei idealisoidussa tapauksessa muutu?
...vierimistapauksessa lepokitka ja sehän ei tee työtä.
Heh hee on se vaan niin. Eräskin märkäkorva tuli mulle esitelmöimään sähköstä. Lukiolaisten fysiikankirjat ovat sarjassamme sijoita annetut arvot kaavaan heh heh.
Nyt kun ajattelet oikein tarkasti, niin lukion fysiikka on ihmisten ensimmäinen kosketus koko aiheeseen (noh, yläasteella on vähän raapaistu). Onko siis sama tilanne se, että arvostelisit aapisen kielellisiä tyyliseikkoja naivistisiksi ? Aivan, lukion fysiikan tarkoitus onkin perustiedon jakaminen fysiikasta. Siihen on mielestäni varsin hyvin koottu yleisimpiä ilmiöitä ja niitä on käsitelty kohtalaisen monipuolisesti (ottaen huomioon esim. oppilaiden matemaattisen tason). Se on siis varsin hyvä perusoppimäärä fysiikasta. Sen jälkeen ei tietenkään kukaan osaa kaikkea fysiikasta, mutta eipä osaa nekään, jotka ovat valmistuneet fysiikasta - tai väitelleet. Tosin melkoisen paljon enemmän he tietävät kuin peruskoulupohjainen ihminen, jolla ei ole mitään tajua fysiikasta. Toki fysiikkaa voi itsekin opiskella, mutta aika harvakseltaan niitä itseopiskelleita on, jotka kokonaisvaltaisesti tajuavat, mistä fysiikassa on kyse - mm. siihen lukion fysiikka antaa erinomaisen pohjakoulutuksen.
Kirja "kätkee" tietoa. Sen on moni saanut kokea ryhtyessään opiskelemaan lukion fysiikkaa. Kyllä se tieto, mitä tarvitaan siinä vaiheessa, on siellä kirjassa ja löytyy kun sen vaan ymmärtää. Se on kuin nuotit epämusikaaliselle. Eivät ne kerro mitään ja taitaa olla melko vaikeaa säveltäjänkin siirtää paperille nuoteiksi muiden ymmärrettäviksi.
Esimerkkinä otetaan vaikkapa aaltoliikkeen perusyhtälö v = f*lamda. Yksinkertainen kuin kirves, mutta vain harvat sitä pystyvät soveltamaan.
Menköön vaikka provo tuo on.
Eipäs nyt luulla itsestä liikoja siellä. Ei nuo muutaman tekijän yhtälöt kovinpaljoa saa harmaita hiuksia tuottaa.
Arto on poistanut useita omia viestejään paniikissa. Yyberosaajalla on tullut sanat tiensä päähän ja on poiston aika.
Taudin kuvaan kuuluu kauhea omakehu ja kun ei sekään riitä paniikissa poistelee omiaviestejä.
Yhtä tyhjän kanssa, olivatpahan palstalla tai poissa palstalta, olipa rivejä yksi tai parisataa, olipa linkkejä tai ei.
Säälittävä tapaus.
Ilmeisesti miekkosella on ollut sentään ihan ammattimiehen ammattipätevyys ennen kuin niksahti ruvetessaan leikkimään oppinutta?
Itte oon aina ihmetellyt sitä että miksi lukion pitkässä matikassa opetellaan derivoimaan kaikki mahdollinen ja ikinä fysiikassa ei silloin ku oli koulussa eikä kirjoissa perkele derivoida kertaakaan?
Olisi ollut ihan kiva tietää jo lukiossa aikoinaan että derivoinnilla voi tehdä jotain muutakin ku etsiä niitä helvetin ääriarvoja funktioille!
Sijaistin kerran lukiokurssia ja sattuipa aiheeksi induktiolaki. Olivat aika ihmeissään pojat ku kiskasin derivaatan siihen jännite = vuon muutosnopeus hommeliin. eivät edes tunnistaneet d/dt merkkiä. Ihme meininkiä.
Taas joku näppynaama on kehittänyt rahastuskeinon!
Se on sillälailla että jos ei niitä ratkaisuja itse etsi niin ei ne ratkaisut paljoa lämmitä!
Fyssankirjojen takana on vastaukset eikä ne tehtävät nyt niin vaikeita ole etteikö niitä pienen puurtamisen jälkeen tarkaise.
Asia on tietenkin toinen jos satut olemaan Isosikalonttisilta jota vaivaa älyn puute ja ymmärryksen pienuus. Lisäksi koko jätkä on pieruun verrattava olemuksellaan eli näkymätön, inhottava ja hyödytön.