Arkaluontoinen kysymys;

Eeva-Liisa

Todella arkaluontoinen kysymys, vastatkoon ken pystyy valaisemaan asiaa tai ei ole muuten liian häveliäs.
Onko niin että pyöräilijöillä on potenssi vaikeuksia, mieheni on melkein toimintakyvytön niinä päivinä kun harjoittelee kovasti. Vaikuttaako siinä satulan päällä keikkuminen tuntoaisteihin tuuperruttavasti???? Olisin kovin kiitollinen että voisin hiukan saada valaistusta millaista jatko tällä saralla tulee olemaan..

21

2002

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole tullut mieleenkään...

      Itse poljen maantiepyörällä n.5000km/kesä. Cyclocrossarilla taas talvella minkä ehdin.
      En ole huomannut mitään muutosta toimintakykyyn ikinä.
      Hei, se on vaan aina kahden kauppa. Jos vaan sua jotenkin vähän harmittaa, että miehesi treenaa jonain päivänä, ja se on sitten jotenkin muka pois sulta? Eikä sitten muuta tarvitakkaan, ettei seiso, kuin se "ärrinmurrin" muija.
      Turha on siis epäillä fillarointia syyksi :-)

      • Ja jos on kova reeni

        ollu, varsinkin illalla, ni ei petipuuhat maistu :) Kyllä se eteen ottaa, vaan eri juttu kiinnostaako just sillon.....


    • Raipe

      Itse olen kyllä huomannut tunnon kadonneen. Tiedä onko sitten pyöräilyn vaikutusta tai mitä.
      Kyllähän, varsinkin ratapyörällä ajettaessa missä melkein pelkästään istutaan, lihan pala on välillä aivan tunnoton.. Tottakai myös kova treenaaminen vie parhaimmat halut pois, ainakin sinä päivänä..

    • justiinsa

      sillä voi olla sekä että vaikutus,jos on kokenut ajaja niin silloin siitä voi olla vain hyötyä,verenkierto paranee,mutta jos vai jyystää satulasta koko ajan eikä nouse usein satulasta,voi käydä niin verenkierto häiriintyy.minulle kävi niin kun aloitin pyöräilyn,olin nuori kyllä kyrpä seisoi mutta tunto oli mennyt,naidessa tuntui ettei ole kyrpää ollenkaan,sai jyystää vaan eikä tullut siemensyöksyä ollenkaan.

    • Itselläni ei ole ollut vaikeuksia. Joskus kun alkoi tuntua että paikat puutuvat, säädin istuinta. Kun korkeus ja kaltevuus ovat sopivat, ei tule pitkälläkään matkalla mitään oikeita oireita.

      Tietysti liikaa mitä tahansa treeniä vie haluja, mutta se on vähän eri asia. Halu on eri asia kuin kyky, jonka väitettiin puuttuvan.

      Istuimen pitää olla vaakasuorassa tai ihan vähän etupää alaspäin. Silloin se ei paina ja tukee hyvin. Tarkkaa touhua, ei se osu aina kerralla ja todella vähäinen muutos saattaa tehdä hyvästä ihan kauhean. Korkeuden säätämisestä löytyy paljon hyviä ohjeita. Pääsääntö on että kantapään pitäisi ylettyä ala-asennossa olevan polkimen päälle tukevasti.

      Siis pyöräilijällä ei pitäisi automaattisesti olla potenssivaikeuksia oli vastaus kysymykseen.

    • Tonnikeiju

      Tämän päivän lähes kaikki satulat on kyllä täyttä paskaa. Satulan muoto ei todellakaan ole anatominen jollainen sen pitäisi olla. Jossain satulassa on muka tehty joku helvetin "pehmennys" tuohon häpyluun kohtaan ikäänkuin se nyt sitten jotain auttaisi. Pehmentymä on vielä koholla muusta pinnasta joten se on enemmänkin 'patti' kuin pehmike. Fillarinpolkijat vaan on tottuneet siihen että lenkin jälkeen ei tahdo edes kusi tulla ulos saati tuntea että kikkeli on edelleen olemassa.

      tässä informatiivinen juttu:
      http://www.salli.com/www/index.php?id=20&L=2

      jotain lontooksi:
      http://home.comcast.net/~billotto/biking.htm
      http://www.bikecult.com/works/saddle.html
      http://www.nature.com/ijir/journal/v14/n6/full/3900929a.html

    • Tonnikeiju

      Kyllä, asia on tiedostettu ja tutkittu. Netti on pullollaan tietoa, joten ei kannata uskoa kaikkea paskaa mitä tällä palsatalla nämä 'Ei mua ainakaan satu, ni ei ketään muutakaan voi sattua'-tietäjät uskottelevat. Kyllä se on ongelma todella monelle, ei sitä muuten puhuttaisi niin paljon kuin tehdään. Miehet on vaan sellasia että vaikka heppi ei seiso ni "ei mussa mitään vikaa oo"- kovat kundit ei valita. hahaha paitsi sitten kun ovat yksin että perkele kun sattuu.. Oikeanlaisen satulan löytäminen voi olla vaikeaa eikä sellasta edes heti löydy. Ongelma on, mutta se ikäänkuin hyväksytään että sen kuuluu sattua, ei todellakaan pidä. Moni vaan hyväksyy kivun kuin näkee vaivaa löytää se oikea satula, maksavatkin ihan tarpeeksi. Joten juttelet ukkosi kanssa asiasta ja laittakaa homma toimimaan. Satuloita on pilvin pimein, siitä vaan kokeilemaan ennen ostopäätöstä.

      Lue tämä niin saat vähän mietittävää, lisää linkkejä laitoin jo aikaisemmin.

      http://home.comcast.net/~billotto/biking.htm

    • Tonnikeiju

      Ja vielä riittää stooria, tsekkasin parin valmistajan sivuja pitkästä aikaa, näyttää anatominen "muoti" nostaneen päätää aika veikeästi. Tarjolla on muutamia mielenkiintoisia malleja mm SanMarcolta ja Selle Italialta.

      Erityisesti kannattaa katsoa jälkimmäisen MAX Flite- satulaa joka ei ole mikään hyttyspainoinen pelleilyvehje vaan asiallisen oloinen järkimalli.

      http://www.selleitalia.com/eng/index.html

      http://products.sellesanmarco.it/prodotti_eng.php

    • nalkuttavaa akkaa?

      Asian voi kysyä myös toisin päin: Mihin tarvitsee nalkuttavaa ja rupsahtanutta akkaa, jos samat endorfiinit saa pyöräillessä. Kysyjän kannattaa katsoa peiliin ja miettiä, missä vika on?

      • pyöräilevä runkkariko?

        Asiaa voi katsoa silläkin tavalla, että mihin sinä tarvitsitkaan naista kun saman asian hoitaa omalla kädelläkin.. ei runkatessa tarvitse pyörää ja ei nalkuta nyrkki vaan tekee pyyteetöntä työtä.


    • pyöräilyä kan

      eihän se pyöräilyn vika tarvi olla ettei kulli seiso,eikö se ole erittäin yleinen vika nykyajan nuorillakin.

      • näitä " häiriöitä "

        pyöräilijöillä todettu. Itse kolmisenkymmentä vuotta pyöräilleenä en ole joutunut pallien puutumista tai tunnottomuutta kokemaan. satulat ovat kuin kenkä, toiselle sopii, toiselle ei. Joskus on kokeiltu 3-4 satulaa ennenkuin sopiva on löytynyt. Tärkein on kuitenkin ajoasennossa oikean balanssin löytyminen. Painopiste pitää olla tasapainossa nojaamisen ja istunnan kanssa. Sopivan pitkä / lyhyt ohjainkannatin ja sopivalla korkeudella. itselläni ohjaustanko on 13 senttiä alempana kuin satula, mutta ongelmia ei siitä huolimatta ole, kun on säätänyt millilleen kaikki sopivaksi. Kokeilemalla se onnistuu !


      • on todennut
        näitä " häiriöitä " kirjoitti:

        pyöräilijöillä todettu. Itse kolmisenkymmentä vuotta pyöräilleenä en ole joutunut pallien puutumista tai tunnottomuutta kokemaan. satulat ovat kuin kenkä, toiselle sopii, toiselle ei. Joskus on kokeiltu 3-4 satulaa ennenkuin sopiva on löytynyt. Tärkein on kuitenkin ajoasennossa oikean balanssin löytyminen. Painopiste pitää olla tasapainossa nojaamisen ja istunnan kanssa. Sopivan pitkä / lyhyt ohjainkannatin ja sopivalla korkeudella. itselläni ohjaustanko on 13 senttiä alempana kuin satula, mutta ongelmia ei siitä huolimatta ole, kun on säätänyt millilleen kaikki sopivaksi. Kokeilemalla se onnistuu !

        kyllähä se on niin,kyllä sitä esintyy muillakin yhtä yleisesti.olen minäkin yli 30v harrastanut ja kilpailumielessä melkein koko ajan,eikä ole vieläkään mitään vaikeuksia niissä hommissa vaikka ikä60v.kyllä yleisin syy löytyy henkiseltä puolelta.,jos ei homma toimi.


      • itsestään
        on todennut kirjoitti:

        kyllähä se on niin,kyllä sitä esintyy muillakin yhtä yleisesti.olen minäkin yli 30v harrastanut ja kilpailumielessä melkein koko ajan,eikä ole vieläkään mitään vaikeuksia niissä hommissa vaikka ikä60v.kyllä yleisin syy löytyy henkiseltä puolelta.,jos ei homma toimi.

        Ei voi sanoa että pyöräilijät on järjestään impotentteja! Välineet ja niitten sopimattomuus aiheuttaa kaikki vaivat. Jokaiselle pitäisi löytyä juuri oikea istuin sekä ajoasento, tämä vaan ei ole mitenkään mahdollista koska jokaisen anatomia on toisistaan poikkeava ja kaikki eivät osaa/kykene/viitsi panostaa hyvinvointiinsa. Joten et sinäkään voi sanoa muista yhtään mitään vaikka itsellä asiat olisikin hyvin. Tutkimuksissa on todettu miten pyöräily, tai mikä tahansa istumatyö aiheuttaa peniksen tyven paisuvaiskudokseen muutoksia. Silloin on ihan turha alkaa vatvoa henkistä kyvykkyyttä kun vehkeet vain ei pelaa. Henkiseen kykyyn voi kyllä lukea sen että asialle ei itse tee jotain ja etsi ratkaisua.


    • Tapaus.

      Se missään lenkillä käy. Vetää trikoot päälle ja menee suoraan homppeli kaverin luo ja siellä ne rassaa toisten takavaihtajia. Siitä johtuu että on pylly ja pallit hellänä ku tullee kotiin.

      • -------------------

        sulla ei varmaa ikää ole kuin korkeintaan 15v


      • -----------
        ------------------- kirjoitti:

        sulla ei varmaa ikää ole kuin korkeintaan 15v

        Ja sulla haluttaa alaikäistä, häpeäisit edes.


      • _O__---_O__
        ----------- kirjoitti:

        Ja sulla haluttaa alaikäistä, häpeäisit edes.

        Ja ihme että sulle asia tuli mieleenkin... taitaa olla useastikin mielessä..


    • Anonyymi

      Haku otetko muuta Kysymys myyjä
      Tähän pitäisi huomata kysyä jos otan muuta, onko tappo auto vastassa.nänkin on käynyt.

    • Anonyymi

      Korviin pitää laittaa sellaiset korvasivuvalot juuri siksi. Oranssiin vivahtavat ei vilkkuvia.

    • Anonyymi

      Jos miehesi on sukkahousu pyöräilijä, niin hän on kiinnostunut vain itsestään, ei sinusta.

      Sukkahousu pyöräilijältä onnistuu polkaisu vain pyörällä.

      Sukkahousu pyöräilijä tyhjentää eturauhasensa käsin jotta voi tiputtaa kokonaispainoa 3 grammaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8686
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4848
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4298
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3857
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3236
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3050
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    8. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      53
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2395
    Aihe