Onko tuotteessa todella habaneroa muuallakin kuin nimessä?
Hesburger
http://www.hesburger.fi/tuotteet?menu=10&tuote=306#otsikko
Habanero habanero habanero
8
3541
Vastaukset
- on..
kerrankin oikeasti tulinen hamppari heseltä. suosittelen:)
- oikea laitalinkki
tuossa Hesen sivuilla, 700g (!) habaneromajoneesia ja pullollinen chipotlekastiketta per hapurilainen. Tämän lisäksi hampurilainen sisältää jotain 'jalopeno'-nimistä asiaa, joka sisältää jalapenoa. Enpä ole ennen kuullut moisesta. Tietenkään koko hampurilainen ei sisällä habaneroa, ei edes habaneromajoneesi. Se tietysti, loogisesti, sisältää paprikaa.
- habanero
Ei ollut mainittu habaneroa tuoteselosteessa. Kun yhden söin, olin ehkä juuri ja juuri aistivinani habaneron aromin ( tai sit se oli harhaa ).
Muuten hamppari oli pikemminkin mausteista kuin tulista. Olihan siinä varovaista lämpöä, kun oikeen makua tunnusteli.
Mutta ei näin. Chiliburger olisi parempi nimitys, kun sisältää kuitenkin ihan selvästi havaittavan määrän chiliä.
Habanero ( oikea habanero ) on mielestäni loistava lisuke hampparin väliin, esimerkiksi varovaisen ohuelti pyreenä. Ei liikaa, muuten voipi joutua kutsumaan palokunnan paikalle :p Habaneron sinänsä hyvä, jännän hedelmäinen aromi sopii hampurilaiseen, mutta sitä ei saa olla liikaa, muuten se maku tulee raakana läpi. Makujen sinfonian tulee olla tasapainossa :)
Oikeata habaneroburgeria odotellessa :) Lähimmäksi oikeaa osuupi esimerkiksi Pancho Villan Hot Hot hampurilainen. Siinä kun on ohuelti sitä itseään, eli habaneropyrettä. Amarillon habanerodippi sopii myös kohtuullisessa määrin hampparin väliin.- hot-hot-hot
Habaneron maku on ihan eri kuin jalapenon taikka jonkun muun chili-paprikan. Aika ihmeellistä siis, jos tuotteessa ei ole habaneroa ja on nimetty habaneroksi.
Pistäkääs muuten siemeniä purkkiin. Nyt alkaa olla viimehetket käsillä, jos meinaa ensikesänä satoa saada. Pienellä vaivalla saa chilit - habanerotkin - talvehtimaan. Sato on runsas. Riittää kaverillekin jaettavaksi. - tarkistin asian
hot-hot-hot kirjoitti:
Habaneron maku on ihan eri kuin jalapenon taikka jonkun muun chili-paprikan. Aika ihmeellistä siis, jos tuotteessa ei ole habaneroa ja on nimetty habaneroksi.
Pistäkääs muuten siemeniä purkkiin. Nyt alkaa olla viimehetket käsillä, jos meinaa ensikesänä satoa saada. Pienellä vaivalla saa chilit - habanerotkin - talvehtimaan. Sato on runsas. Riittää kaverillekin jaettavaksi.Onko yhdessä burgerissa 700 g majoneesia ja silti vain 470 kcal? Melko erikoista!
http://www.hesburger.fi/tuotteet?tuote=306
Habaneromajo 700g: rypsiöljy, pastöroitu munamassa, säilötty paprikakurkkuseos, tomaattipyrchilitahna, vesi, mausteseos, aromivahvenne (E621), (sisältää selleriä ja fenkolia), hydrolysoitu maissitärkkelys, habanerojauhe, mausteet (mm. valkosipuli, sipuli, paprika, juustokumina, cayenne, oregano), hiivauute), tabasco, etikka. Suolapitoisuus 0,9 %.
Noo, joka tapauksessa pitää kai käydä maistamassa. - numeeni
tarkistin asian kirjoitti:
Onko yhdessä burgerissa 700 g majoneesia ja silti vain 470 kcal? Melko erikoista!
http://www.hesburger.fi/tuotteet?tuote=306
Habaneromajo 700g: rypsiöljy, pastöroitu munamassa, säilötty paprikakurkkuseos, tomaattipyrchilitahna, vesi, mausteseos, aromivahvenne (E621), (sisältää selleriä ja fenkolia), hydrolysoitu maissitärkkelys, habanerojauhe, mausteet (mm. valkosipuli, sipuli, paprika, juustokumina, cayenne, oregano), hiivauute), tabasco, etikka. Suolapitoisuus 0,9 %.
Noo, joka tapauksessa pitää kai käydä maistamassa.kävin tänään maistamassa. Oli kohtuullisen hyvä ja mielestäni tulisempi, kun taannoin just ennen alivuokralaista ollut Hesen "tulinen", joka on mielestäni paras hamppari, mitä oon vast paikoissa koskaan saanut.
- Grillille mieluummin
Jaa-a, enpä jaksa uskoa että siellä habaneroa olisi.
Pitipä tässä sanomani, että mitä tässä olen huomannut, niin habanero ei kyllä aromiltaan saa minulta pisteitä. Ikäänkuin jalapeno tulisempana, mutta makeana. En pidä ollenkaan. Voisin sanoa jopa että sillä voi esim. pizzan pilata ihan täysin sen maun takia, ei tulisuuden. Tämä on vain minun mielipiteeni.- juupajuu tai sitten ei
Mielestäni sopivassa määrin habanero kyllä sopii esimerkiksi hampurilaisen väliin ( huomattavasti paremmin kun jalapeno ) tai vaikkapa mansikkapirtelöön.
Liika on liikaa, tässäkin tapauksessa. Tosin habanerojakin on eri makuvivahteen omaavia. Mutta niinhän se on, toiset tykkää, toiset ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 115802
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683