KALKKUNA

KALKKUNA

VOISIKO JOKU NEUVOA MITEN TAPAHTUU KALKKUNAN SUOLAUS JA PAISTO?? jA MILLOIN KALKKUNAN PITÄÄ OTTAA SULAMAAN JOS SE ON PAKASTETTU???

4

3949

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keittiössä käynyt

      Kalkkunaa ei suolata etukäteen kuten joulukinkku. Pakastetussa kalkkunassa on varmaan pakettiin kirjoitettu sulatusaika. Arvaisin pari päivää kuluvan jääkaapissa - tarkista kuitenkin vaikkapa kauppiaalta.

      Paistamista varten se maustetaan suolalla, pippurilla, yrteillä ja muilla mausteilla ja yleensä täytetään leipä- tai hedelmäpohjaisella täytteellä sekä sidotaan (ettei ne täyttee valu pois eikä koivet ole liian levällään). Suosittelen kirjastoa ja keittokirjaa. Myös erilaisissa lehdissä on hyviä ohjeita ennen joulua.

      P.S. Älä huuda!

    • pikku mui

      Pussissa on ohjeet sulatukseen ja paistoon.
      Jos ostat suoraan tuottajalta, kuten minä,
      niin sieltä saa hyvät vinkit mukaan. :)

      Perussääntö on sama kuin kanalla.
      Paista mieluiten paistopussissa,
      näin kalkkuna ei kuivu liikaa.
      Täyttö ei ole mikään pakollinen juttu.

      PS. Hiljaa hyvä tulee, niin paistossa
      kuin kysyttäessäkin. ;)

      • Suurtalouskokki

        Paistopussia et tarvitse, jos teet samoin, kuin minä...Tässä on toki hieman enemmän vaivaa, kuin paistopussia käytettäessä. Lintua pitäisi aina paistaa mahdollisimman matalalla lämmöllä, näin lihasta tulee maukkaampaa ja mehukkaampaa. Nyt itsenäisyyspäiväksi ostin tuoreen (suoraan tilalta) n.6 kilon kalkkunan. Täytin kalkkunan riisi-sipuli-maksaseoksella, joka ensin muhitetaan kypsäksi kattilassa ja maustetaan (jokainen täyttää makunsa mukaan, eli ei ole yhtä oikeaa tapaa). Kalkkunan laitoin ilman mitään mausteita uuniin ritilälle (alle levy), 120 astetta ja rintapuoli alaspäin, jotta rasva valuu rintalihoihin. Noin tunnin-parin paistamisen jälkeen valelen kalkkunaa sen omalla paistoliemellä, mihin lisätty soijaa, pippuria ja suolaa. Itse pidän kovasti tästä versiosta, koska kalkkuna maistuu paistamisen jälkeenkin vielä kalkkunalta. Mutta kuten sanoin, kaikilla on oma versionsa ja varmasti kaikki hyviä :)
        Hyvää Itsenäisyyspäivää kaikille!


    • teurastaja1

      Kalkkunan suolaus on tärkeä osa kalkkunan valmistusta!
      kalkkuna jos on tuore niin laitetaan min. 3vrk max 7vrk suolaveteen ja hyvä ohje suolaukseen on 10% suolavesi eli 1 kg merisuolaa 10l kylmään veteen...
      eli stirpu veteen lillumaan niin että se peittyy kokonaan veteen...
      ja mielummin kannellinen astia...
      hyvää joulunodotusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      51
      4937
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      163
      3953
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      89
      3831
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      179
      3366
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3103
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2694
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      315
      2573
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      130
      2198
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2148
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2126
    Aihe