Ihminen on aikoinaan oppinunut ilmaisemaan itseään puhumalla, mutta miten puhekyky määritelään, voiko esim harkittu yksinkertainen ääntely olla puhumista.
Toisaalta voidaako puhekyky todeta esim alkuihmisen luustosta.
Toisaalta voidaako puhekyky todeta esim alkuihmisen luustosta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
DNA:ssa paljastuu puhekyvyn paljastava geeni Gro Magnoilla ja myöskin Neantderthalilla olevana ollut.
-Alan harrastelija.
Kielitieteilijät ovat olleet tosi tiukilla viimeiset 50 vuotta, kun simpanssien kyvyn tuottaa kieltä viittomalla on osoitettu kerta kerralta olevan lähempänä ihmisen kykyjä kuin luultiin. Ne kielitieteilijät joille tämä ei sovi, yrittävät määritellä kieltä uudelleen, jotta se saataisiin pidettyä ihmisen yksityisomaisuutena - turhaan.
Puheella siis tarkoitetaan puhuttua kieltä, siksi tämä selostus alkuun. Koska simpanssilla on olemassa vain muutamia erilaisia merkityksiä välittäviä äänteitä, ei vielä kielioppia, sen ei voi sanoa puhuvan, mutta kieltä se voi käyttää viittomalla. Puhuminen on siis tavallaan alkanut siinä vaiheessa, kun kielikyvyt yhdistettiin ääntelyyn. Tätä taas voi päätellä suun ja kurkun rakenteesta. En tähän hätään löytänyt lähdettä, mutta muistelisin Homo habiliksen olleen ensimmäinen esi-ihminen, jolla oli näkyvissä kehitystä tähän suuntaan. Erectuksen on ilmeisesti täytynyt hallita ainakin jonkinlainen protopuhe, koska nykyihmisillä ja neandertaleilla puheeseen liittyvät rakenteet ja geenit olivat siinä määrin samankaltaiset.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Homo_erectus
...ja sano uudelleen, osasiko tommonen apinannäköinen otus muka puhua? Minkälaista ääntäkin tommonen olisi pitänyt? Ei tollanen osaa kuin raapia kainaloa ja päätä yhtäaikaa, siinäkin tekemistä sille ihan tarpeeksi!
Selvä. Noin vahvaa tieteellistä argumentointia vastaan on turha väitellä. Olet juuri kumonnut evoluutioteorian. Kiitos ja anteeksi.
että maailmassa oli jo erlaisia protokieliä ja protomurteita, ennenkuin nykyihminen oli edes syntynyt.
Toisinsanoen eri homo erectus ryhmät eivät välttämättä ymmärtäneet toistensa puhetta?
"Toisinsanoen eri homo erectus ryhmät eivät välttämättä ymmärtäneet toistensa puhetta?"
Paljon mahdollista. Jos nyt "puheesta" voi puhua, jonkinlaista merkityksellistä äännähtelyä kuitenkin...
Lajia en nyt muista, mutta jonkin kädellistutkimuksen yhteydessä huomattiin että tietyt äännähdykset pokkesivat eri laumoissa toisistaan, mitä kauempana laumat olivat, sitä suurempia olivat erot.
Jos äänteet opitaan, eivätkä siis ole synnynäisiä, olisi loogista että erectuksella olisi samanlaisia (tai siis erilaisia) eroja eri laumojen kesken.
Samaa logiikkaa jatkaen, mitä monimutkaisemmaksi "puhe" muuttuu, sitä enemmän on mahdollisuuksia eroihin.
puhumisen. Vastaavaa rakennetta ei ole muilla otuksilla. Olisiko muun puhe-elimistön ohessa nimenomaan kieliluu sellainen mikä ei löydy merkittävästi ihmistä älyttömämmiltä.
Muistelen jostain lukeneeni että ihminen opi puhumaan, ainakaan kunnolla, jos se ei määrättyyn ikään mennessä ole kuullut ihmisen puhetta.
Taisi olla joku näistä susilapsi kertomuksista missä siitä mainittiin.
Aivan, susilapsista ei kielimestareita saa enää tehtyä. Olikos se raja nyt siinä 9-10v iässä tai jossain noilla tietämillä.
että paljonkohan ihmisellä on sellaisia geenejä, jotka alkaa toimimaan vasta valmennuksen jälkeen?
Korvien välissä on varmaan sellaisia geenejä jotka kaipaa valmennusta tai paremminkin virikkeitä. Tarkoitan tietysti normaalin sivistämisen lisäksi tarvittavaa valmennusta.
Saattaahan olla sellaisiakin tuntemattomia kykyjä joita emme ole osanneet hyödyntää.
Esimerkiksi joku ylimääräinen aisti tai telepaattiset kyvyt yms.