Olisin ostamassa käytettyä maantiepyörää n. 57-60cm kokoista? Pyörä tulisi aloittelijalle. Tarjotkaa jos löytyy tarpeetomia fillareita.
Maantie pyörää ostamassa.
Niskahiki
211143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
venyvät jalat ?
Ei vielä eilen ollut mutta tarkastetaanpa jos ois yön aikana tilane muuttunut.. Oisko jonkinlaista pyörää tarjolla?
että kaverille kelpaa 57-60 senttinen pyörä yhtaikaa. Täytyy siinä jalkojen venyä ainakin ajoittain ja samalla selkään sekä käsiin tulla mittaa myöskin !!!!!!!!!!!!!!!
Voi jehna, oli sulla hyvä huomio. Aloittelijana en osannut ajatellakaan tuollaista asiaa. Pitää alkaa tarkastamaan että venyykö nuo paikat jos kerta 1,5-3cm koko ero pyörän rungossa niitä vaatii. Mikähän olisi se tarkka koko pyärälle kun tällä aloittelijalla on mittaa 184cm. Itse katsoin jostakin taulukosta ja se tarjosi 58,3??
Jos tämä koko pitää paikaansa niin onko totta että minun on mahdotonta ajaa esim 60:llä pyörällä jos semmkoisen sattuisin halvalla näin ensipyöräksi täältä löytämään??
heräsi. Kaikki riipuu siitä mistä roikkuu. Pyörän koko on monen osatekijän summa. Jos olet persjalkainen, sulle sopiva koko voi olla jopa 56 ! Siihen sitten pari senttiä tavallista pidempi mutka kiinni, jos selkää on siunaantunut. Mutta jos olet pitkäjalkainen ja lyhytselkäinen niin ei kuitenkaan yli 58 senttistä kannata hommata, sillä et taasen ylety ohjaustankoon kuin 40 millisella mutkalla. Selvitä itsellesi nuo tiedot ennekuin alát pyörää hommaamaan.
Tuntuu varmaan sulle oudolta että olet mahtunut niin pienestä reijästä kuin vi*un reijästä, eikö?
Fillarin rungon korkeudella ei ole paskankaan väliä. Jos et ole huomannut, niin satulan korkeutta voi muuttaa, tangon korkeutta voi muuttaa, satulaa voi siirtää eteen ja taakse. Nykyajan rungot on tollasia hiilikuituvänkyröitä jolloin rungon korkeus on ihan tuulesta temmattu. Valmistaja antaa ohjearvon mitä heidän runkokoko vastaa.
pysyttelee vaan siellä jopo-osioissa, eikä vastaile sellaisiin kysymyksiin mihin ei nystyrät riitä !!!!
JOPO on klassikko !
Olen pyöräillyt yli 100000 km viimeisen 7 vuoden aikana pyörillä, joiden runkokoot ovat vaihdelleet välillä 54-58cm. Olen 179cm pitkä, eivätkä jalkani ole venyvät. Satulaputken korkeussäädöllä, satulan eteen-taakse-säädöllä ja ohjainkannatinta vaihtamalla saa aivan riittävät säädöt aikaiseksi, kunhan runko on muutaman sentin haarukassa käyttäjälle sopiva.
ajaa vaikka 65 kokoisella jos haluat ! Ihan sama kuin kumisaappaissa neljäkaseillakin kävelee hetken matkaa, mutta sopivat 43 ovat vähänkin pidemmällä matkalla ne oikeat !!!
Ajoin 54cm rungolla varmaan yli 30000km. Pisin päivämatka oli vähän yli 300 km. Viime kesänä ajoin 58cm rungolla yhtenä päivänä 442 km. Olen edelleen sitä mieltä, että rungon koolla sentin päälle ei ole niin suurta merkitystä, kunhan se on muutaman sentin toleranssissa. Paljon tärkeämpää on oikeat säädöt. Kaksi nyrkkisääntöä pitäisi toteutua.
Kun katsoo ohjaustankoon normaalissa ajoasennossa, pitäisi etupyörän akselin jäädä ohjaustangon alle piiloon. Kun istutaan satulassa, pitäisi jalan suoristua polvesta, kun laitetaan kantapää alhaalla olevalle polkimelle.
Rungon koko on ihan se ja sama jos muilla säädöillä saa ajoasennon kohdalleen.piste.
ihan sama !!!!!! On se koomisen näköistä kun kaverilla näkyy 3 senttiä satulatolppaa ja mutka on 40 millinen. Jalat ei ylety maahan kuin putken välistä. Sentti puoleen tai toiseen lienee se hyväksyttävä toleranssai pyörän kossa, mutta 4 sentin ero on niin suuri ettei pyörä ole enää " oikean " kokoinen tai edes sinne päin. Toisekseen jos ei ole oikealla mitoituksella koskaan ajanut, ei voi hyvästä mitään tietääkään, joten onnea vaan " pyöräretkille. Nimimerkki noin 350 000 km elämänsä aikana kilpapyörällä ajanut !!!
Koomisen näköistä?!?!? Jos polkija on tyytyväinen ajoasentoonsa eikä sekään haittaa että satulatolppaa näkyy 3 senttiä niin kysyn vielä, että mitä väliä?? Et ole vieläkään tajunnut että oma tyytyväisyys on tae onneen, ei se onko muut tyytyväisiä. Sulla on siis vielä runsaasti kilometrejä sotkettavana että sen tajuat.
näköistä ja samalla mitoitus kun on pielessä, ei voi löytää oikeaa ajoasentoa suuressa rungossa. Käveletkö neljä numeroa liian suurissa kengissä ja olet niihin tyytyväinen ! Hupinsa kullakin !
ha-ha-ha-ha--Vaikea kuvitella mitä päässäsi liikkuuu kun kengän valintaa ja pyörän valintaa verrataan keskenään. Kai yrität etsiä Helkama merkkisiä kenkiä...
Jos joku on tyytyväinen neljänumeroa isompaan kenkään niin paskaakos minä siitä olen valittamaan.
tykkää poikkeavista erikoisuuksista eihän sille mitään mahda. Suklaata sylin täydeltä !
Mitäs vittua siellä iniset sitten?
mutta sulla taitaa toi erikoisuus olla takaosastossa, eikä sekään mulle kuulu ! Sopiva on kuitenkin sopiva. Ajele sä tonnikeiju helkamallas tai josemitellas vaikka 75 senttisella jos helpottaa.
Erikoisuus takaosastossa?!?!,hmmm.. no onhan noi pakarat isot, komeat ja vahvat, kyllä tällainen 'keiju' niillä hyttyset suohon polkee, :)
Johan meni taasen... Olikohan niitä pyöriä kellään tarjolla???