Kokeilin piruutani,kuinka paljon hinta
muutuu,kun punnisee ilman pussia,10 kokeilua,
aina sama tulos 2 senttiä kpl=12 penniä.
jos ostaa viikossa pussin kanssa vaikka
12 tuotetta se maksaa vuudessa 12,48 euroa=74,88mk.Jos enempi niin voi hirveä.
ostan sillä rahalla vaikka kossupullon.
muutuu,kun punnisee ilman pussia,10 kokeilua,
aina sama tulos 2 senttiä kpl=12 penniä.
jos ostaa viikossa pussin kanssa vaikka
12 tuotetta se maksaa vuudessa 12,48 euroa=74,88mk.Jos enempi niin voi hirveä.
ostan sillä rahalla vaikka kossupullon.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jänne juttu, että pussit maksaa aina sen 2snt, vaikka painat €uron tai 10€:n hintaista vaakatuotteen kuvaa..8) Jos tuollelinjalle lähdet niin älä ota niitä pusseja sitten ollenkaan. Mitä luulet pussien maksavan kaupalle jos niitä myytäisiin niille kiloittain. Ei kuule lähde alle 10€:n. Pikkusielu olet!
Olin kesäapulaisena kaupassa ja työpisteeni oli kalatiski. Siinä asiakas natisi että paperi maksaa ja hän ei suostu maksamaan siitä. Kalamestari otti lohen paperista ja lykkäsi sen tuoreen kalan asiakkaan käteen ja lämppäsi hintatarran asiakkaan otsaan. Siitä sai kalansa ilman paperia.
Häpeäsit tuota harrastamaasi valehtelua. Jokainen ymmärtää, että "kertomuksesi" on "kalavale".
maksavat 5 senttiä kappale, jos ei niissä ole hedelmiä tms.
Mutta kumminkin kassalla liha laitetaan muovipussiin, siis kaupassa kelmutettu/työstetty pakkaus.
Mä tapaan punnita hedelmät ilman pussia, sitten vain lätkäsen sen hintalapun pussiin punnituksen jälkeen. Yhden pussin kylkeen voi laittaa vaikka montakin lappua.
Eipä pusseista kannata maksaa. Saa muuten hyviä pakastepusseja kun hedelmäosastolla repii puolirullaa niitä pusseja kärrynpohjalle. Eipä yksikään kassa ole näinä vuosina uskaltanut puuttua asiaan. Tosin eipä taida väsynyttä opiskelija-pätkätyöläistä juuri kiinnostaa kasvottoman suuryrityksen etujen pilkun tarkka valvominen.