Ajattelin, etten pakasta vauvani soseita, koska "tuore" ruoka on omasta mielestänikin parempaa. Kuinka moni tekee niin, ette pakastele soseita? Sitten, kun lihat tulevat kuvioon, niin ne aion kyllä pakastaa, kun muuten niitä tulisi niin pieni määrä tehtyä kerralla ja ehtisi muu osa paketista mennä pilalle. Mutta kuinka kauan itse tehty sose säilyy jääkaapissa? Kiitoksia jos joku viitsii vastata!:)
Vauvan soseet
1
1547
Vastaukset
- sen piti olla
Jos kerran jätät pakastamatta soseet siksi, että haluat vauvallesi tuoretta (ja parempaa) ruokaa, niin eihän sitä sosetta ole mitään mieltä jääkaapissakaan päivätolkulla seisottaa. Sanoisin, että päivä, maks. kaksi. Jos kauemmin meinaat säilytellä, niin pakasta ihmeessä. Muista jääkaapissa säilyttämiesikin soseiden osalta se, että säilytät vain täysin puhdasta ja lämmittämätöntä sosetta (eli kerta-annos erikseen puhtaalla lusikalla lämmitettäväksi ja siitä loput roskiin).
Minä tein usein niin, että otin ihan meidän muiden ruoista vauvalle sopivat ainekset ja soseutin kerta-annoksen sauvasekoittimella siinä ruoan laiton lomassa(siis keitin perunat tai tein kesäkurpitsa-perunamuusin tms. ja otin vauvan osuuden erilleen soseutettavaksi ennen suolausta) Lihan kanssa oli myös helppo toimia niin, että kun alkoi tehdä muulle perheelle ruokaa, otti ensitöikseen lihapakkauksesta vauvan osuuden erikseen keitettäväksi. Jos teet ruokaa ihan käsittelemättömistä perusraaka-aineista, niistä suuri osa sopii mainiosti myös vauvalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758