Kasvisreseptejä?

koiefFJÄJOVA

Olen juuri aloittanut laihdutuksen ja tavoitteena olisi ainakin kuutisen kiloa saada pois. Alku on lähtenyt ihan hyvin käyntiin, hieman vaikeaa on vaan löytää opiskelijabudjettiin sopivia lämpimiä ruokia kun liha on niin kallista ja makaroonistakin nyt sitten luovuin lähes kokonaan..

Ongelma on siis etten osaa valmistaa kasviksista lämmintä ruokaa. Pakastevihannekset sun muut olisi halpoja ja terveellisiä, mutta en pidä niiden mausta en sitten yhtään. Miten siis saisin niistä maistuvia?
Olisiko kellään jotain maustamis/kastikereseptejä? Jotain tosi halpaa ja joka ei lisäisi kalorimäärää rajusti.. Tykkään tulisista/mausteisista ruuista josko saisin sillä peitettyä sen "kasvisten" maun ennen kuin totun niihin vähän.. Tuoreista vihanneksista tykkään kyllä kovasti ja niitä menee paljon, mutta valmistettuna ne ei vaan maistu..
Ruuanlaitto on muutenkin ihan uusi juttu, kokkaaminen tarkoitti minun kohdallani ennen makaroonin keittämistä ja ketsupin lisäämistä.. :/
Toinen, mitä haluaisin kokeilla on herkkusienet kun niitä oli kaupassa alennuksessa säilykkeen muodossa.. Jos joku osaisi ohjeistaa, mihin niitä voisi sisällyttää.. Opiskelijahintaan tottakai..:)
Ja sitten vielä yksi kysymys hernarisäilykkeistä. Onko ne ihan ok murkinaa? Syön aika paljonkin hernekeittoa purkista täysjyvänäkkärin kanssa kun on niin helppo ja nopea konsti saada hyvää sapuskaa.. Nyt kun nuudelitkin on evätty..:)

Näitä asioita olen pohdiskellut. Kiitos jos joku jaksaa neuvoa!

6

2099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvisruuista

      http://netti.nic.fi/~vegeta/reseptit.htm
      http://www.vegaaniliitto.fi/kokki.html
      http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showforum=13
      http://vegemisia.blogspot.com/2007_08_01_archive.html

      Lisää löytyy vaikka kuinka paljon kun laitat googleen hakusanaksi kasvisruokaresepti, mutta noissa linkeissä on jo kymmeniä ja kymmeniä ohjeita, joilla pärjää pitkälle. Itse käytän kasvisten kanssa joko Sukiyaki wok-saucea tai Thai wok-saucea. Thai-kastike on tulisempaa. Niitä saa ihan valmiina pulloina kaupasta.

    • aidolla kuohukermalla niin saat makua niihin. Kalorimäärää ei tarvitse ajatella kunhan ajattelet hiilihydraattimäärää. Sitä sietää ajatella jos laihtumista yrität. Ei kalorimääräällä ole merkitystä vaan hiilihydraattimäärällä. Osta kananmunia ja laita niihin paistinpannulle herkkusieniä niin saat oivaa aamiaisruokaa ilman hiilihydraatteja

    • Panhandle

      Miltä kuulostaisi kasviswokki, jonka maustat esimerkiksi chilillä (valmis kastikekin käy) ja valkosipulilla? Joko tuoreista kasviksista (kaali, sipuli, porkkana, paprika, selleri... mitä nyt ikinä kaupasta löytyy) tai valmiista pakastesekoituksista? Kun pilkot kasvikset tarpeeksi ohuiksi suikaleiksi (tulitikkukoko olisi ihanne), ne kypsyvät nopeasti.

      Kasvissosekeitto on myös kevyttä syötävää ja helppoa laittaa. Proteiinin saannin turvaamiseksi sinun pitäisi syödä usein papuja ja linssejä, jos et syö ollenkaan lihaa tai kalaa.

      Hernekeittoon en osaa ottaa kantaa muuten kuin että uskoisin ravintoarvojen (vitamiinit yms.) olevan paremmat tuoreissa vihanneksissa kuin säilötyissä.

      Netistä löydät googlaamalla tuhansia ohjeita, vaikka sanoilla kasviswokki, kasvispata, kasviskeitto...

    • opskelijan budjetille

      Kasviskiusaus, elikkäs suikalejuureksia, perunasipulisekoitusta, kerma-maitoa, sulatejuustoa, suolaa plus pippuria ja uuniin.

      säilykeherkkusienistä on kyllä vaikea saada muuta kun keitto:
      valmis herkkusienikeittopussi, tee ohjeen mukaan
      -tähänkin voi lisätä sitä sulatejuustoa
      ja herkkusienet sekaan, kuumenna

      tai munakas

      sen varmaan osaat ?
      vatkaat muutaman kanamunan, 2 rkl vettä / maitoa/
      vissyä , suolaa, pippuria

      paista munakas, lisää herkkusienet ja käännä
      "munakasmuotoon"

      helppoa ja halpaa

      meillä on populäärinä espanjalainen perunamunakas; jos jää keitettyjä perunoita
      mutta siihen sitten tulee myös lihaa

      3-5 keitettyä perunaa viipaloituna
      sipuli
      vaikkapa kyljyksen jämät tai pekonia
      2 dl maitoa
      2 munaa
      suola ja pippuria
      persiljaa tai mitä tykkäät

      Kuullota sipuli pannulla, lisää perunaviipaleet,
      tee munakasmassa ja kaada päälle. Anna olla miedolla lämöllä kunnes se on läpeensä kypsä
      Kippaa munakas lautaselle niin että paistopuoli jää ylöspäin.
      Voi syödä sekä lämpimänä että kylmänä.
      Ja tähän on kätevä käytää tähteitä, mitä kaapista sattuu löytymään

      Kyllä se siitä !

    • on kivoja

      Itse tapaan käydä esim. hakaniemen WiiWoanissa hakemassa currytahnaa (kivan tulista ja riittoisaa) ja chiliä sekä muita maustetahnoja ja -kastikkeita ja kuivamausteita. Ovat paljon edullisempia kuin tavallisissa kaupoissa. Sopii varmasti opiskelijabudjetille.

      Yksi helppo resepti, vaikka saitkin jo linkkejä runsaasti:
      paista raakoja kasviksia (esim palsternakkasuikaleita, sipulia, porkkanasuikaleita, valkosipulia ja niitä herkkusieniä) vähässä öljymäärässä kunnes ovat puolikypsiä. Laita pannulle vaikka currytahnaa tai chiliä, pippuria ja jotain mieleistä yrttiä esim. oreganoa. Lopuksi veteen säilöttyä tonnikalaa tai katkarapuja tai vaikka liotettua soijarouhetta, tofua tai kinkkua, säilykelihaa, paistettua broilerin jauhelihaa tms.. Vielä tomaattipyrettä (ei murskaa) pari purkkia ja hiukan vettä ja puolikas tai kokonainen kasviskuutio. Anna jäädä paksuksi mössöksi.Tarkista suola. Koverra kesäkurpitsanpuolikkaista lusikalla siemenet pois ja suolaa ne melko runsaalla kädellä (merisuolaa jos on). Neste alkaa pisaroida pinnalle. n. 10 minuutin kuluttua kuivaa paperilla neste ja suolat pois. Täytä tekemälläsi mössöllä ja laita uuniin. Pinnalle pikkuisen kevyttä juustoa jos haluat tai vaihtoehtoisesti syö raejuuston kera. Ei maistu kovin "kasvismaiselta" vaan jopa "pitsamaiselta"! Säilyvät jääkaapissa ja lämmitys vain mikrossa. Tsemppiä laihdutukseen!

    • helppoa ja nopeaa

      Tykkään tehdä pastaruokaa
      täysjyväpastasta, lisäksi juuri noita pakastevihanneksia, purkki 5 % kasvisrasvavalmistetta, valkosipulia, paprikamaustetta ja muita mausteita maun mukaan.

      Kermat tai niiden kevyemmät versiot tosiaan saavat vihannekset maistumaan paremmilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      5345
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2460
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1813
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1457
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      184
      999
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      970
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      899
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      813
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      699
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      691
    Aihe