toisenlaisiksi. Miksi ?
Mummon lihapullat
muuttuneet.
221865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tulleetko paremmiksi vai peräti pirummiksi?
mummot muuttuneet, ei niistä enää saa oikien kunnon lhapullia. Nykyään ovat vaan kuivia sauvakävelyä harrastavia käppänöitä.
Kiitos päivän makeimmista nauruista :)
Kyllä yhdyn täysin tuohon mielipiteeseen että mummot ovat sauvakävelyä harrastavia kuivahtaneita käppänöitä!
että niillä on koskaan ollutkaan tekemistä "mummon" kanssa.
mainostamisessa ns. mielleyhtymiä, joilla yritetään vaikuttaa kansan perimmäisiin vaistoihin. Aivan samoin sanaa "perinteinen" viljellään, mutta kummallakaan ei ole mitään tekemistä itse tuotteen sisältämän mössön kanssa.
Miksi näitä 'kakaramainoksia' on?
Puhevikaiset, hieman limaiset mukulat mainostavat ties mitä!
Ei ole myyviä!
Minä boikotoin näitä typerien mainosten tuotteita!
osaapa olla taas niiin kaukaa haettu "vitsi"
että huh huh.
stereotypinen äiti-poika asetelma ja vessahätä.
en muutes edes muista mitä siinä myydään, mainos
sinällään on jo niin ärsyttävä !
"stereotypinen äiti-poika asetelma ja vessahätä"
Aargh, jo tuollainen saa mut boikotoimaan kyseistä tuotetta. En tajua keneen aivoinvaliideihin nuo oikeasti tehoaa.
Ja KAIKKEIN ärsyttävintä näissä on tuo päälleduppaus, vai mikä se nyt oli.
Se limainen kakaransuu liikkuu eri tahtiin kuin miltä puhe kuulostaa.
Inhoan vessa ja kakaramainoksia jotka on tehty amerikkalaisista suoraan dupaten :/
Syömäkelvotonta moskaa ne on aina olleet.
toisinajattelija yleensä kuulu vähemmistöön ?
kuhan sitä ei tuo julkisuuteen puhumalla tai kirjoitamalla.
ne on mitä on, ainoastaan itse tekemällä tietää mitä syö ja joskus makukin onnistuu :)
Meitä on moneksi mummoksi.
Osa työntekijöistä jo niin iäkkäitä että siirtyneet eläkkeelle,harmi sinänsä kun osasivat tehdä kunnon lihapullia ja heidän salaisuus oli siinä että hionneita villasukkia heitettiin lihapullataikinaan,myös vihertävä räkä hyvä mauste.Valkovuotoa käytetään enään hyvin harvoin mutta ripulipaskaa aina sillon tällön.Oksennusta käytetty myös mausteena.Bon apetit.
Mummon lihapullathan tuodaan Ruotsista (hyvin ekologista??) ja siellä on HK:n teurastamoilla sikoja tapettu kiehuvassa vedessä, hitaasti ja kärsimystä aiheuttaen... Kustannustehokkaasti jätetty sähköiskut, pistämiset ja veren valutukset pois. Osakkeenomistajat tykkäävät euroista, ei niitä kiinnosta possujen elämä.
Makukin taitaa lopputuotteessa muuttua, kun "teurastus" tehdään vastoin kaikkia sääntöjä.
Olisi mielenkiintoista tietää esim,vaikka jos teollisessa valmistuspaikassa 0n 100kg lihapullataikina niin paljonkohan todellisuudessa tuohon määrään käytetään lihaa.Korppujauhoja ainakin niin saatanasti.
lihapullat ja jauhelihapihvit kerralla paljon ja laitetaan osa sitten paskasteeseen ei tasvitse natista lisä ja säilönta aineista.
Ei kannata käyttää sitten pakastettua mummonlihaa.
Snellman kehuu käyttävänsä (voivat toki valehdella) jauhelihaansa pakastamatonta lihaa. Hyvissä kaupoissa saat jauhattaa lihasi mistä möykystä tahansa. Silti ei voi tietää, että onko lihapala ollut jossain vaiheessa pakastettua vai ei.
Vielä alkuperäiseen palatakseni, niin hk on ilmeisesti jauhanut mummot luineen päivineen. Jossain uudenvuodenpippaloissa niitä maistelin ja aika paljon sattumia tuntui olevan joukossa.
Oletkos varmasti tarkistanut, ettei käyttämissänne mausteissa ole lisä- tai säilöntäaineita? Etpä varmasti ole. Nuo aineet ei poistu vaikka kuinka pakastelisi.
nettihäiriköintisi ja terrorisointisi!
Kuulin joskus, että yli 2kg eineslihapullia syönti vuorokaudessa on terveydelle vaarallista lisäaineiden vuoksi.