Niin tuota nyt talven aikana olen ajatellut että kesäksi ostan itseruskettavaa voidetta koska en rusketu vaikka olen auringossa... Olen tummahiuksinen (minulla on melkein mustat hiukset) mutta kuitenkin olen kalpea kuin lakana...
Haluaisin tietää mitä te suosittelette itseruskettavaksi voiteeksi (kasvoille ja vartalolle eri)...
Itse olen lukenu eri paikoista ja löytänyt muutamia, ja jos olet itse käyttänyt jotain näistä tuotteista, mitä olen löytänyt, niin haluaisin kuulla mielipiteesi:
VARTALOLLE:
Dove - Summer glow:
Sopii vaaleaihoisille
- Pilaa vaatteet hajulla
- Haisee pahalta
Biodrogan joku itserukettava:
Ei tee ihosta oranssia
Levittyy tasaisesti
Kuivuu nopeasti
Ei tahraa
- Hinta 40 €
The Body Shop: Cocoa Butter everyday summer Body lotion
Tulos ei ollut kellertävä
Hyvä tuoksu.
ST. Tropez: Tan intersifer
Hyvä väri jo ensimmäisellä käyttökerralla
Paha haju katoaa nopeasti
- Haisee pahalta
L'oréal: Sublime Bronze automatic
Tasainen ja kaunis väri niin kauan kun ohjeita noudattaa
Nopeasti kuivuva
Ei tee ihoa tahmeaksi
- Pahan hajuinen
Lumene: Kevyesti päivettävä vartaloemulsio
Ei haise pahalle
Ei läiskiä
Ei jää raitoja
Ei tee ihoa liian keltaiseksi, eikä myöskään liian ruskeaksi...
- Ehkä liian kevyt rusketus
KASVOILLE:
Oriflame: Tinted self tan cream
Ei jää läiskijä eikä raitoja
- Haisee vähän pahalle
Nivea: Summer beauty soft tanning moisturizing day care
Ei tule keltaiseksi
Luonnollisen näköinen
- Ei ole niin hirveän nopea niin kannattaa viikkoa ennen kun haluaa ruksetuksen laittaa
(Ja muita Itseruskettavia voiteita en löytänyt kasvoille)
Olen kalpea niin läytyykö myös kalpeaihoisille jotain omia itseruskettavia? Koska en halua näyttää miltään porkkanalta kuitenkaan...
(:
Itseruskettavat voiteet.. Apua tarvitaan
7
2794
Vastaukset
- seuraavia:
Dove tosiaan haisee pahalle mutta se taitaa noissa itseruskettavissa olla ongelmana. Kannattaa ehkä laittaa illalla (jos yöllä ei tarvitse haista hyvälle ;) ) ja aamuksi pahin haju varmaan hälvennyt.
Natusan holiday skin toi nopeammin väriä kuin dove mutta ehkä vähän kellertävä sävy.
Kasvoille olen käyttänyt Nivean summer beautya. Sävy kehittyy vähitellen asteittain luonnollisesti. - edelliseen
Nivea ei tee kasvoja porkkanaksi. Olen itsekin kalpea kuin lakana ja terveen luonnollisen sävyn sillä saanut aikaan. Ehkä muutaman käyttökerran jälkeen sävy alkaa kehittyä. Ja huolellinen kannattaa aina olla levityksen kanssa!
- NE ON OUT
Nykyää rusketusvoiteet on out ja mieluumin suositellaa esim ku meikkaat nii laita aurinkopuuteria. tulee mukava ja heleä iho.
Itseruskettavat haisevat melk kaikki pahalta...
ja ne helposti levittyy huonosti. ja ihossa on paikkoja jotka ruskettuvat enemmän ku toiset paikat. ja siksi tulos on sen näköinen että on epätoivoisesti yrittänyt ruskettaa itseään..
Kannattaa mieluumin miettiä hiusten vaalentamista, muutama aste ehkäpä?
Iho ei näytä niin kalpealta ja pienellä ehostuksella saat itselles terveen hehkun iholle..
Mutta en siis suosittele itseruskettavia voiteita. - haisevat pahalta
se johtuu niiden vaikuttavasta aineesta. Kannattaa tehdä niin, että menee illalla suikuun, kuorii ihon huolellisesti ja levittää sitten kuivalle iholle itseruskettavan. Haju on pahimmillaan 5-8h levittämisestä, mutta se lähtee pesemällä pois eli aamulla suihkuun, niin ei jää hajuja.
Itse suosin eniten Clarinsin geeliä iholle(http://int.clarins.com/beauty-product/sun-care/self-tanners/body/preview/self-tanning-instant-gel/C040102001/) ja maitomaista ruskettajaa kasvoille (http://int.clarins.com/beauty-product/sun-care/self-tanners/face/preview/liquid-bronze-self-tanning/C040101002/), johtuen siitä, että tuo geeli on äärimmäisen helppo levittää ilman rajoja ja se kuivuu nopeasti eikä tuhraa, ja maito on riittävän kevyt, jotta sitä käyttämällä saa luonnollisen jäljen. Erittäin vaalealla ihmisellä nimittäin olennaista on käyttää useampi kevyt kerros, eikä paklata kerralla, silloin tulee vähemmän rajoja ja epäonnistumisia.
Doven rasvoista minulle jäi ikäviä jälkiä vaatteisiin, noista muista en osaa sanoa. - kat
Olen käyttänyt tota Oriflamen itseruskettavaa, ja ainakin toi pitää ihan paikkansa, ettei raitoja ja läiskiä jää, koska voide on helppo levittää. Väristä ei tule oranssi vaan päivetys on hieman kullanhohtoinen. Lisäks oon kokeillut vartalolle Nuage-merkkistä kevyesti päivettävää lotionia.. Tää on siis merkki, jota myydään Tarjoustalossa. Sitä en suosittelis, koska väriä siitä ei saa yhtään, just ja just huomattava kellertävä sävy vaan.. Ja haisee pahalle.
- ÅOKJIHUbnveåvnqboeåå
Itse käyn noin kerran viikossa solariumissa, sen verran että iho kuivuu hiukan, ihon "suojaamiseen" on omat tuotteensa. Beetakaroteenilla tehostus. Sen jälkeen erittäin huolellinen sheivaus Niveat perään joka kosteuttaa ihon myöskin. Hidas imeytymään ja haju aivan järkyttävä, lopputulos parin käytön jälkeen kuitenkin upea rusketus. Koska kyseinen tuote on niin hidas imeytymään, sitä ei kannata laittaa parina päivänä peräkkäin, koska menee epätasaiseksi ja likaisen näköiseksi. Haju hälvenee noin vuorokaudessa (tai siihen tottuu) mutta solariumista sen pohjan hain, ja itseruskettavalla lähinnä tehostin. Jos on muuten rasvainen tai liian kuiva iho, niin iho imee epätasaisesti sen itseruskettavan itseeänsä Kauhea homma se on sheivata ja rasvata ja juosta solariumissa, mutta näyttääpähän hyvältä :)
- jepajepa
Kaikki itseruskettavat tuoksahtaa hieman erikoiselle.. en menis sanomaan hajua pahaksi kuitenkaan (vrt. lämpimässä muhinut roskapussi tjsp.) Ite kylläkin huomannut että tuoksu häipyy samalla kun rasva imeytyy.
Mulla tukka luonnostaan vaalea, iho hyvin vaalea, joskin helposti ruskettuva.
(Voin kertoa että tukan vaalentaminen ei saa näyttämään yhtään vähempää kalpealta. Vaalea iho on PALJON paremman näköinen tummatukkaisella kuin blondilla. Blondi näyttää valjulta albiinolta, brunetti taasen posliininukelta tai lumikilta. ;)
Tässä kokemuksiani parista tuotteesta:
Dove SG oli ihan ok, mutta ei hirveästi värisävyäni muuttanut. Tämähän onkin kevyesti päivettävä kosteusvoide vartalolle eikä varsinaisesti itseruskettava.
Doven kasvoille tarkoitettu pumppupullollinen voide taasen antoi kivan hehkun kasvojen iholle mutta ei antanut kovinkaan pysyvää tai näkyvää rusketusta.
Ambre solaire rusketus spray. Antoi vähän väriä mikäli sumutti ohuelti iholle. Mikäli sumutti runsaammin jäi rusketus liian usein epätasaiseksi. Itselläni voiteista tulee paljon tasaisempi jälki kuin suihkeista.
Hawaiian tropic sundial. Tämä on nyt käytössä. Pumppupullossa kosteuttava voide ja ruskettava voide. Pulloa voidaan säädellä sopivan sävyn aikaansaamiseksi. Toimiva tuote. Keskimmäisellä sävyllä antaa hieman väriä iholle jo ekalla levityksellä. Useamman kerran levityksellä kaunis luonnollinen rusketus. Ei liian voimakas.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889