Montako tuhatta kilometriä mielestänne pitäisi tulevan lämpimän kauden alusta alkaen olla pohjalla ennen kuin yrittää päivän ajeluiksi 100km tai 250km lenkkiä. Poljettu on viimeksi viime kesänä, talvella lähinnä vain hölkkäilty tai juostu.
kilometrejä
maantiepyöräilijä...
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
parin tuhannen kilometrin jälkeen tuska alkaa vasta tuntumaan nautinnolta, on aikas passeli myös tuohon. Eli vasta sitten pystyy ajamaan ja pikkasen jo rutistamaan ylämäkeenkin.
että matka ei tapa, vaan vauhti tappaa.
Tällainen sunnuntaipyöräilijä pystyy ainakin noita satasen lenkkejä ajelemaan ehkä 300-400km jälkeen ilman ongelmia.
niin, että 100 kilometriä menee normaalikuntoiselta aika kepeästi. Jos alla on muutama sata kilometriä alla ja osaa pitää sopivaa matkavauhtia. Sykemittarista voisi olla apua tässä tapauksessa.
250 kilsaa on jo niin pitkä matka, etten itse ole tehnyt. Riippuu ihan vauhdista. Sopivalla vauhdilla ja tankkauksella sen läpiviemiseen voisi olla tarpeellista pari tuhatta kilsaa alla viimeiseltä neljältä kuukaudelta. Hullulla sisullahan noita voi vääntää harjoittelemattakin, mutta tunteakseen iloa on toinen juttu. Tietysti sääolosuhteet vaikuttaa ja etenkin paha tuuli tekee reissusta raskaan. Massatapahtumissa pääsee ajamaan peesissä ja se on huomattavasti helpompi.