vai takapakkia?
onko olemassa sivupakkia tai välipakkia?
kas kun ei yläpakkia ja alapakkia.
käsittääkseni tulee back sanasta.
siis kahdesti sama sana.
ei voi siis olla oikein sanoa takapakkia?
eikö olis oikein sanoa vaan pakkia?
olisi.
mutta kun....... niin.... mitä tähän nyt sanoisi.
onko olemassa sivupakkia tai välipakkia?
kas kun ei yläpakkia ja alapakkia.
käsittääkseni tulee back sanasta.
siis kahdesti sama sana.
ei voi siis olla oikein sanoa takapakkia?
eikö olis oikein sanoa vaan pakkia?
olisi.
mutta kun....... niin.... mitä tähän nyt sanoisi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos et halua menettää yöuniasi pähkäillessäsi kyseistä tieteellistä ongelmaa, niin sinähän voit ehdottaa asian tiimoilta tehtäväksi väitöskirjan Helsingin Yliopiston suomen kielen laitoksen koordinoimana.
Jouduin (pääsin) parakkimajoitukseen talven 1970 sotaharjoituksessa Räyskälässä. Meitä oli kaksi komennettuna päivystämään radiota viisi tai kymmenen minuuttia tunnin välein, loppuajan saimme viettää miten parhaiten taisimme. Pöpelikössä rypevät ja teltoissa hytisevät kaverimme olivat meille syystäkin kateellisia.
Loikoilun lomassa piti toki välillä nousta yläpystyynkin – jos ei muusta syystä niin ainakin kahvinkeittoon. Tuntui ihan etuoikeutetulta siirtää Herra Majurin pakki öljykaminan levyllä takapakiksi ja asettaa oma pakki etummaiseksi.
Sinulla oli siis hellalla takapakki ja etupakki!
Pakista en osaa asiasta enempää, linkitänpähän vain kuveja:
http://images.google.fi/images?svnum=10&hl=fi&lr=&q=messkit
Pakkinen Pakilasta pakisi pakittaen pakista.
Ilmaissanakirja http://kaannos.com/sanastot/haku/suomi-englanti/takapakki sanoopi, että takapakki = relapse (engl.).
CD-sanakirjani mukaan relapse (engl.) = oireiden lieveneminen, relapsi, sortua jälleen (johonkin), taudin uusinta, taudin uusiutuminen näennäisen paranemisen jälkeen, toisinto, uusiutuminen.
Jäähockeyjoukkueelle voi olla etua hyökkäävästä puolustajasta, joka sylkee lämäreitä reppuun siniviivalta ja vaikka edempääkin. Etupakki?
Terminaalitraktorin eli vetomestarin ajaminen edellyttää melkoista etupakittamistaitoa.
http://www.transpeltola.fi/!file/!id115/!ver2/!hist1/files/image/Terminaalitraktori-20060511.JPG
Laitteella siirretään satamissa ja vastaavissa terminaaleissa puoliperävaunuja ja lauttavaunuja. Rakenne muistuttaa lyhyttä, ketterää kuorma-autoa (puoliperävaunun vetoautoa), mutta ohjaamo hallintalaitteineen on käännetty 180°: kuljettaja istuu kasvot liikuteltavaan perä- tai lauttavaunuun päin.
Etupakittamisen makuun saattaa päästä jo tavallista haarukkatrukkia tai jäykkärunkoista pyöräkuormaajaa ajaessaan: kun kääntyvät pyörät ovat kuljettajan takana, muistuttaa ajaminen auton ajamista peruutusvaihteella.
Joku autoihin paremmin vihkiytynyt voisi varmaan valistaa meitä tyhmempiä: jos kulkuneuvon vaihteistossa on enemmän peruutusvaihteita kuin eteenpäin ajamiseen käytettäviä vaihteita, niin pitäisikö puhua vaihdelaatikon asemesta pakkilaatikosta?