Halpa,mutta terveellinen ja kevyt ruoka/ruokia?

laihduttaja85

Talous on aika tiukalla ja oon laihduttamassa.Nyt olis hakusessa ruokia jotka olis kevyitä ja halpoja,mitä ideoita on? Keitto ruoat,muuta?

5

3445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laihduttaja.....

      Esim. Kaaliruuat on halpoja. Kaali on halpaa ja ennen kaikkea kevyttä. Kaalin kanssa esim. sipulia, porkkanaa, kukkakaalia jne. tai jotain sekavihanneksia pakastealtaasta. Ei kannata laittaa perunaa.

    • kevyesti

      Jos haluat halvalla onnistuneesti laihduttaa, ongelmaksi tulee useimmiten saada riittävä määrä protskuja tarpeeksi vähillä kaloreilla. Ja toki hieman voimaharjoittelua olisi suotavaa jotta ei tule "laihduta lihakset, säästä rasva"-dieettiä ;)Joten jokaista kehon painokiloa kohti 1,2 - 1,5 grammaa protskuja olisi melko hyvä. Esim esim massin proteiinijauhe käy protskutankkaukseen hyvin (www.mass.fi, MASS WHEY 4 kg), sekoita maitoon tai veteen. Myös rasvaton raejuusto hyvä laihduttajalle, pari ehrmanin kevyttä rahkaa johon sekaan vaikkapa banaani ja hieman pakastemarjoja, hilkku sokeria jos tarvitsee. Aamiaisella kaurapuuroa ja vehnälesettä sekaan, real-leipää yks päivässä vähärasvaisella juustolla, kuitujakin toki on hyvä olla. Porkkanat eivät ole kalliita, niillä hyvä täyttää vatsaa. Pakastepinaattikeitoista löytyy myös melko kevyttä ruokaa kohtuuhinnalla :)

      • halffi

        Suosittelen kokeilemaan rusinoita tai banaanilastuja vaikkakin nissä on hieman kaloreita ja energiaa.


      • rintsi9
        halffi kirjoitti:

        Suosittelen kokeilemaan rusinoita tai banaanilastuja vaikkakin nissä on hieman kaloreita ja energiaa.

        Rusinapaketissa on 700 kaloria eli ihan sikana. En suosisttele painonpudotukseen ainakaan suurina määrinä. Minä tyhmä söin paketin kun luulin ettei siinä mitään ole, ei tehnyt edes mieli niitä ja sitten syötyäni (fiksua lukea jälkeenpäin)aloin tutkia kaloritaulukkoa. Ou jee.


    • lihalörtsy

      Tässäpä pari ohjesta:

      - RUOKAISA TONNIKALASALAATTI
      *Tonnikalaa (ei öljyssä) 90kcal/100g, kananmuna 80kcal/1kpl, salaattia, tomaattia, kurkkua, sipulia maun mukaan
      *n. 5e/2 annosta

      - Herkuiksi mainittakoon
      *DIPPIVIHANNEKSET. Esim. porkkanat, kukkakaali, kurkku KÄYTÄ DIPIN POHJANA KUITENKIN KEVYTTÄ KERMAVIILIÄ! Myös
      *RIISIKAKKUJA voi dipata, eivätkä taatusti sisällä paljoa kaloreita --> 25kcal/kpl
      *n. 5-6 e yhteensä, mutta satsista jää useimmiten seuraavaankin kertaan.

      -valmisruoista HK:n
      *BOLOGNAN SPAGHETTI 225kcal/annos/n.2 e
      *KINKKUKIUSAUS 225 kcal/annos/n. 1,5 e
      *laita vielä rehuja kylkiäiseksi, niin saat isomman annoskoon!

      -KANAWOK
      *broileria n.100kcal/100g, riisiä n.100kcal/100g (keitettynä), rainbown wokkivihanneksia 30kcal/100g
      *laita runsaasti noita wihanneksia, ja pidä riisin ja broilerin määrä kohtuudessa! Levitä rasva paistinpannulle talouspaperilla.
      *kallis kertaostos, mutta ainekset riittävät vielä monelle käyttökerralle!

      -MUNAKAS
      *kananmunia, KEVYT kinkkusuikaleita, sipulia
      *kaksi kananmunaa vatkattuna 1 dl vettä, 50 g kevyt kinkkusuikaleita, silputtua sipulia= 225 kcal
      *ostokset maksavat yhteensä n. 4e ja aineksista saa vielä ainakin kaksi satsia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5753
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      5175
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2449
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1820
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1813
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      36
      1509
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1457
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1395
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1234
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1205
    Aihe