Onko

joku

kokeillut syödä piltti hedelmäsoseita taikka niitä vauvoille tehtyjä kaurapuuroja ja neljän viljan puuroja osana laihdutusta?
Eikö niiden pitäisi olla tosi terveellisiä kun on kuitenkin lapsille tehty ruoka, ja oli sopivan pieniä annoksia ja helppo kuljettaa mukana?
Eli onko ihan pöhkö ajatus jos ottais esim. töihin joskus evääks sellasen hedelmäsoseen taikka puuron?
Vai onko niissä sitten ehkä liikaa jotain "ravinteita" aikuiselle?

4

744

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soseita..

      Mehän syödään niitä marjasoseita lähes joka päivä, välipalana ja maitorahkan kanssa, nam nama hyvää ja terveellistä.

    • ...voi..

      ...syödä ja ottaa evääksi. Tosi hyvää juuri maitorahkan kanssa ja puuron päälle olen laittanut. Joskus ostanut myös sellasen hedelmäsoseen jälkkäriksi. Ei niissä ole aikuisille mitään liikaa ja niissähän on yleensä hyvin vähän lisättyä sokeria.
      Sopivat hyvin myös kevyisiin jälkiruokiin esim. kääretortun täytteeksi, juustokakkuun täytekakkuun jne..

    • Juh..

      Hyvä ja terveellinen vaihtoehto monelle ylimakealle tuotteelle. Sopii laihduttajallekin jos ei montaa purkkia syöpöttele kerralla.

    • Panhandle

      Päinvastoin, vauvanruoka-annokset ovat aikuisen ateriaksi liian PIENIÄ. Mitään terveydelle vaarallista niissä ei varmaankaan ole, koska ne on tehty pikkuvauvoille.

      Hedelmäsose sellaisenaan tai vaikka viilin päälle levitettynä on sen sijaan hyvä välipala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      280
      1117
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      941
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      101
      851
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      789
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      659
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      450
    Aihe