Hei, veget. Minun täytyisi näyttää herkkuvegaanikynteni, ja ajattelin tarjota lindströmin pihvejä. Onko teillä mitään mukavia reseptejä? Mikä korvaisi jauhelihan ja munan?
Vastauksesta kiitollisena odottelee herkkureseptejä.
Vastauksesta kiitollisena odottelee herkkureseptejä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tee pelkkiä punajuuripihvejä:
Keitä punajuuret pehmeiksi ja leikkaa ne paksuiksi siivuiksi. Kierittele siivut maustetuissa - suola, mustapippuri - korppujauhoissa ja paista runsaassa öljyssä.
Näille "pihveille" tulee tehdä kastike, jotta ne muodoistaisivat kunnon aterian. Paras kastike olisi jokin smetanapohjainen kastike maustettuna sinapilla, piparjuurella tms. Mutta miten korvata tuo smetana eläinlähtöisenä? - GoGrenillä oli aikanaan hyvää kasvisjugurttia, josta voisi tehdä maustamalla kastikkeen.
alpron maustamaton Yofu eli jogurtti sopii kastikkeen pohjaksi, siihen sitten mausteita tai yrttejä tai mitä ikinä sekaan niin hyvä tulee.
Toinen vaihtoehto olisi ehkä vääntää Sour Supremesta (hapan"kerma"valmiste) joku soossi.
Itse raastaisin punajuuretkin raasteeksi, heittäisin sekaan mausteita, vähän raastettua perunaa koossapysymisen takia, vähän jotain kermaa tms. tekisin soossin ja pyörittelisin pihveiks, nehän vois pyöritellä korppujauhossakin jos haluais, tulis rapsakka pinta ja paistelisin pannulla hiljakseltaan miedolla lämmöllä. Vois ehkä sekaan kokeilla laittaa vähän soijarouhettakin niin tulis protskupitoisempi setti.
Millä voin korvata jauhelihan.
No et millään. Jauheliha kuuluu Lindströmiin.
Sano sitten vaikka punajuuripihveiksi mielummin, mutta raasta keitetyt punajuuret ja perunat karkeaksi raasteeksi. Lisää joukkoon kuullotettu sipuli, kaprista ja maustekurkkua hienonnettuna, suolaa, mustapippuria ja maizenaa tai vehnäjauhoja. Vaivaa näistä tiivis taikina.
Paista lettupannulla pihvit; siinä öljyssä mitä saat käyttää. Pihvit saa olla aika paksuja ja sisältä punertavan meheviä.
Lisukkeeksi vaikka kauden vihanneksia freesattuna
(oliivi) öljyssä tai haudutettuja sipulirenkaita
(ripaus suolaa ja sokeria pintaan)
Hyvää ruokahalua !
Yhdistelin näitä ideoita ja hieman muuntelin oman makuni mukaan. Niistä tuli uskomattoman hyvänmakuisia raikkaan salaatin kanssa. Syötiin ihan simona ;-)
Oli muuten elämäni eka valmistamani vegaaniateria.
Kiitos vihjeistä.
Kyllä sinä vielä ruokaa opit tekemään !
Mistä muuten tulee tuo sanonta "ihan simona" ?
nytten kyllä kiinostaisi tietää, tällä on nimittäin täällä meillä Pohjoiskarjalassa ihan
omat juuret tälle asialle, liityen Koliin ja laskettuun.. ?