Jos on kasvissyöjä mutta käyttää päivittäin juustoa ja juo maustamatonta jogurttia niin eikö siitä saa tarpeeksi proteiiniä? Pavut ym.kun ei tulee tarpeeksi usein syötyä.
Maitotuotteista
4
466
Vastaukset
- tubulus
Olen pärjännyt proteiinin suhteen viimeiset 23 vuotta sillä tavoin, että pääasiallisena proteiininlähteenä on rasvaton maito ja maitorahka. Pavut ja soijatuotteet ovat sitten hyvänä proteiinilisänä ruokavaliossa.
- hjy
Aika paljon niitäkin pitää syödä. Raejuustossa ja rahkassa olisi enemmän proteiinia. Maitotuotteissa on se huono juttu, että ne ehkäisevät raudan imeytymistä. Kasvisruuasta rautaa saa palkokasveita ja täysjyväruisleivästä. Leivän päällä pitää myös olla hyvin c-vitamiinipitoista vihannesta, koska viljassa itsessäänkin on raudan imeytymisen kannalta haittavaa fylaattia.
Pitäisi syödä 700 g raejuustoa, 3 litraa piimää tai 400 g juustoa. Aika paljon.
Suosittelisin kyllä kanamunia, papuja ja pähkinöitä. Viljassakin on merkittävästi proteiinia (on myöskin paljon hiilareita, ongelma mulle).
Tässä pitäisi olla sata eniten proteiinia sisältävää lakto-ovo-vegesapuskaa:
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2230&fuclass=all&specdiet=lacovege&items=100&from=top&portion=100g&lang=fi- saa, mutta tosiaan
sitä rautaa pitäisi jostain sitten saada (lisäksi ainakin juustoissa on melkoinen määrä rasvaa, jota voisi saada laadukkaammassakin muodossa). Runsaasti yrttejä ja täysjyväleipää? Entä valmit soijatuotteet, tölkkipavut, sinällään maukkaat pähkinät ja siemenet? Keksisitkö niille jonkin paikan päivittäisessä ruokavaliossa, ujuta vaikkapa salaatin sekaan? Voisikö maustamattoman jugurtin tilalla käyttää soijajugurttia?
Useimmilla (mm. suomalaista perusruokavaliota noudattavilla) pelkkä lihan poisjättö tai korvaaminen maitotuotteilla ei vain toimi. Uskallusta kokeilla uutta tarvitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525