Koskakohan nää typerät "pikku piltit" alkaa tajuta, että vanhemmat maksaa ne koulusafkat työllä ja verolla ???
Koulu ei ole a la carte ravintola
13
2196
Vastaukset
- Iskä ja äiskä
Nää pikkupiltit (vieläkin bambinoissaan henkisesti ?) valittaa ja itkee kuinka surkeeta ruoka on koulussa, tajuamatta että sekin raha tulee vanhempien maksamista kunnallisveroista !!!
Eiköhän vanhemmilla ole tarpeeksi työtä muutenkin pitää koko järjestelmää pystyssä (että lapset voi ylipäätänsä käydä koulussa) veroja maksaen ja raataen ?
Miksi koulussa ei opeteta yhtään yhteiskunnnan ja talouselämän lakeja ? ?
Loppuis tämänkin palstan turha vinkuna.- vanhemmat maksavat
veronsa ja näin yrittävät ylläpitää laissa sovittua asiaa "ilmaisesta" kouluruokailusta, miksi kunnallispäättäjät sitten ottavat siitä kouluruokakassasta rahaa johonkin muuhun?! eikö se ole sopimuksen rikkomista ja lain vastaista touhua?!
- tomppa12345
Minä kyllä haluaisin kunnollista perusruokaa. Esim pyttipannua, mutta sitä ei ole näkynyt kuukausiin. Ja joskus ne perusruuatkin on jotenkin ryssitty, mutta pahinta on juuri nämä koulun a la carte yritykset. Näin ohimennen muuten. Kuinka moni nuori on ollut a la carte ravintolassa?
- oiadso
Veikkaan, että noin 100%. À la carte ei tarkoita mitään muuta kuin raflaa, jossa kaikki ruokalajit tilataan erikseen. Eli siis lähes kaikkia ravintoloita.
- ei ole käynyt
oiadso kirjoitti:
Veikkaan, että noin 100%. À la carte ei tarkoita mitään muuta kuin raflaa, jossa kaikki ruokalajit tilataan erikseen. Eli siis lähes kaikkia ravintoloita.
kuin Hesburgerissa ja pizzapaikoissa.
silti kouluruoasta jaksetaan nyyhkyttää, vaikka kotona syödään kalapuikkoja. - nipa222
ei ole käynyt kirjoitti:
kuin Hesburgerissa ja pizzapaikoissa.
silti kouluruoasta jaksetaan nyyhkyttää, vaikka kotona syödään kalapuikkoja.Kyl kalapuikot kouluruoan voittaa :P
- viisaat koululaiset
Se on palvelu, jonka he kansalaisina ovat oikeutetut saamaan. On ihan oikein, että he arvioivat saamansa palvelun ja esittävät ajatuksia siitä, miten tuota palvelua voisi kehittää. Se on ihan oikea oppi myös tulevaisuutta varten. Toivottavasti he parin vuoden kuluttua täysi-ikäisinä ja täysivaltaisina kansalaisina ja jatkavat asioiden pohdintaa, ottavat kantaa ja yrittävät muuttaa asioita.
On aika surullista, että te kasvispalstojen haukat, siunailevat tädit ja sormi pystyssä opettavat besserwisserit hyökkäätte myös tänne kouluruokapalstalle. Tämä kun näkyy paitsi nuoret-palstan alapalstana, myös ruoka ja juoma-palstalla. Yrittäkää nyt vähän kuitenkin kunnoittaa kasvavaa nuorisoamme älkääkä aina olko lyttäämässä!- jaahasta
Kyllä kouluruoka on varsin köyhää jo nyt. Mielestäni on todella huolestuttavaa, että säästetään niinkin tärkeästä asiasta kuin ravinto - ehkäpä tässä voisi olla yksi syy nuorison mielenterveysongelmiinkin. Suomi voisi olla edelläkävijämaa, jossa koululaiset saisivat oikeasti rakkaudella (jokaisen koulun omassa keittiössä) valmistettua ravitsevaa lähiruokaa eikä mitään pohjaanpalanutta hiilihydraattimössöä, mutta en usko itsekään, että näin onnellisesti koskaan kävisi.
- ekstraa lisärahalla
Vanhempien kannattais vaikka vähän maksaa ylimääräistä, että mukulat sais vieläkin parempaa ruokaa.
Koulupäiviä on jotain 200 vuodessa ja ruoka-annoksen aineiden hinnaksi on laskettu 67 senttiä. Se tekee vuodessa 134 euroa. Mitä tuolla rahalla ostaa/tekee kotona ruokaa? Saati jos lähtee ulos syömään. - internetissä?
En aliarvosta työtä jolla ne rahat on hankittu.
Mutta oli ne rahat otettu kovalla työllä hankituista rahoista tai ei, on ihan aiheellista valittaa siitä mitä niillä rahoilla hankitaan. Jos olisi mahdollisuus, ottaisin saman rahan käteisenä ja huolehtisin itse eväistäni.- köyhä_keittäjä
Mitäpä arvelit syöväsi sillä n 80 sentillä, joka on kouluruan tarvikeskustannus.
Kokonais summa on jotain 2 e, jossa on sitten palkat ja muut kulut kuten kuljetus.
Valittakaa vaan, kaikki.
Kun itse olin töissä koulun keittiössä piti jonkun olla vahtimassa ettei ruokaa hamstrata liikaa ja tungeta sitten biojätteseen.
Saatikka se että sillä leikitään, tungetaan pihvejä patterin väliin, heitellään toisia porkkanoilla, sotketaan se ruokasali kun ois sikalauma käynyt. Ja se huuto ja meteli !
Onneks ei tarvia enää olla siellä, kamala paikka. - Leikkiävaan
köyhä_keittäjä kirjoitti:
Mitäpä arvelit syöväsi sillä n 80 sentillä, joka on kouluruan tarvikeskustannus.
Kokonais summa on jotain 2 e, jossa on sitten palkat ja muut kulut kuten kuljetus.
Valittakaa vaan, kaikki.
Kun itse olin töissä koulun keittiössä piti jonkun olla vahtimassa ettei ruokaa hamstrata liikaa ja tungeta sitten biojätteseen.
Saatikka se että sillä leikitään, tungetaan pihvejä patterin väliin, heitellään toisia porkkanoilla, sotketaan se ruokasali kun ois sikalauma käynyt. Ja se huuto ja meteli !
Onneks ei tarvia enää olla siellä, kamala paikka.Hei hieman nutturaa löysälle. Lapset ja nuoret leikkii kokeilee pikkasen vaan. Kyllä mä muistan ylä-asteen kotsan eli kotitalouden tunneilta miten ne sankari pojat laittoi pyykinpesuainetta vehnäjauhon sekaan... semmoseen isoon jauhoastiaan. Sitten piilottivat nakkeja ym. lihatuotteita kaappien taaksi. Sitten katos hupi hupi oli kotitalousopettajan sulkeminen kasteltuna talouskylmiöön! HAH HAH katos vähän relaa nyt!!! JOKE JOKE huumoria!
- tottavaan
Ja tämä on hauskaa.. no kulle annappa omies tehdä tuota sitten ihan kotona ja naura päälle että onpa mukavaa kun räkäpäät pilaa sun ruokatarvikkeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 403714
- 991768
- 1361635
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa531620- 971371
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo311283MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2971176- 571145
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1271041Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711011