Koulu ei ole a la carte ravintola

Koskakohan nää typerät "pikku piltit" alkaa tajuta, että vanhemmat maksaa ne koulusafkat työllä ja verolla ???
132237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nää pikkupiltit (vieläkin bambinoissaan henkisesti ?) valittaa ja itkee kuinka surkeeta ruoka on koulussa, tajuamatta että sekin raha tulee vanhempien maksamista kunnallisveroista !!!
Eiköhän vanhemmilla ole tarpeeksi työtä muutenkin pitää koko järjestelmää pystyssä (että lapset voi ylipäätänsä käydä koulussa) veroja maksaen ja raataen ?

Miksi koulussa ei opeteta yhtään yhteiskunnnan ja talouselämän lakeja ? ?
Loppuis tämänkin palstan turha vinkuna.

Äänestä
  • veronsa ja näin yrittävät ylläpitää laissa sovittua asiaa "ilmaisesta" kouluruokailusta, miksi kunnallispäättäjät sitten ottavat siitä kouluruokakassasta rahaa johonkin muuhun?! eikö se ole sopimuksen rikkomista ja lain vastaista touhua?!

    Äänestä

Minä kyllä haluaisin kunnollista perusruokaa. Esim pyttipannua, mutta sitä ei ole näkynyt kuukausiin. Ja joskus ne perusruuatkin on jotenkin ryssitty, mutta pahinta on juuri nämä koulun a la carte yritykset. Näin ohimennen muuten. Kuinka moni nuori on ollut a la carte ravintolassa?

Äänestä
  • Veikkaan, että noin 100%. À la carte ei tarkoita mitään muuta kuin raflaa, jossa kaikki ruokalajit tilataan erikseen. Eli siis lähes kaikkia ravintoloita.

    Äänestä

  • oiadso kirjoitti:

    Veikkaan, että noin 100%. À la carte ei tarkoita mitään muuta kuin raflaa, jossa kaikki ruokalajit tilataan erikseen. Eli siis lähes kaikkia ravintoloita.

    kuin Hesburgerissa ja pizzapaikoissa.
    silti kouluruoasta jaksetaan nyyhkyttää, vaikka kotona syödään kalapuikkoja.

    Äänestä

  • ei ole käynyt kirjoitti:

    kuin Hesburgerissa ja pizzapaikoissa.
    silti kouluruoasta jaksetaan nyyhkyttää, vaikka kotona syödään kalapuikkoja.

    Kyl kalapuikot kouluruoan voittaa :P

    Äänestä

Se on palvelu, jonka he kansalaisina ovat oikeutetut saamaan. On ihan oikein, että he arvioivat saamansa palvelun ja esittävät ajatuksia siitä, miten tuota palvelua voisi kehittää. Se on ihan oikea oppi myös tulevaisuutta varten. Toivottavasti he parin vuoden kuluttua täysi-ikäisinä ja täysivaltaisina kansalaisina ja jatkavat asioiden pohdintaa, ottavat kantaa ja yrittävät muuttaa asioita.

On aika surullista, että te kasvispalstojen haukat, siunailevat tädit ja sormi pystyssä opettavat besserwisserit hyökkäätte myös tänne kouluruokapalstalle. Tämä kun näkyy paitsi nuoret-palstan alapalstana, myös ruoka ja juoma-palstalla. Yrittäkää nyt vähän kuitenkin kunnoittaa kasvavaa nuorisoamme älkääkä aina olko lyttäämässä!

Äänestä
  • Kyllä kouluruoka on varsin köyhää jo nyt. Mielestäni on todella huolestuttavaa, että säästetään niinkin tärkeästä asiasta kuin ravinto - ehkäpä tässä voisi olla yksi syy nuorison mielenterveysongelmiinkin. Suomi voisi olla edelläkävijämaa, jossa koululaiset saisivat oikeasti rakkaudella (jokaisen koulun omassa keittiössä) valmistettua ravitsevaa lähiruokaa eikä mitään pohjaanpalanutta hiilihydraattimössöä, mutta en usko itsekään, että näin onnellisesti koskaan kävisi.

    Äänestä

Vanhempien kannattais vaikka vähän maksaa ylimääräistä, että mukulat sais vieläkin parempaa ruokaa.

Koulupäiviä on jotain 200 vuodessa ja ruoka-annoksen aineiden hinnaksi on laskettu 67 senttiä. Se tekee vuodessa 134 euroa. Mitä tuolla rahalla ostaa/tekee kotona ruokaa? Saati jos lähtee ulos syömään.

Äänestä

En aliarvosta työtä jolla ne rahat on hankittu.
Mutta oli ne rahat otettu kovalla työllä hankituista rahoista tai ei, on ihan aiheellista valittaa siitä mitä niillä rahoilla hankitaan. Jos olisi mahdollisuus, ottaisin saman rahan käteisenä ja huolehtisin itse eväistäni.

Äänestä
  • Mitäpä arvelit syöväsi sillä n 80 sentillä, joka on kouluruan tarvikeskustannus.
    Kokonais summa on jotain 2 e, jossa on sitten palkat ja muut kulut kuten kuljetus.
    Valittakaa vaan, kaikki.
    Kun itse olin töissä koulun keittiössä piti jonkun olla vahtimassa ettei ruokaa hamstrata liikaa ja tungeta sitten biojätteseen.
    Saatikka se että sillä leikitään, tungetaan pihvejä patterin väliin, heitellään toisia porkkanoilla, sotketaan se ruokasali kun ois sikalauma käynyt. Ja se huuto ja meteli !
    Onneks ei tarvia enää olla siellä, kamala paikka.

    Äänestä

  • köyhä_keittäjä kirjoitti:

    Mitäpä arvelit syöväsi sillä n 80 sentillä, joka on kouluruan tarvikeskustannus.
    Kokonais summa on jotain 2 e, jossa on sitten palkat ja muut kulut kuten kuljetus.
    Valittakaa vaan, kaikki.
    Kun itse olin töissä koulun keittiössä piti jonkun olla vahtimassa ettei ruokaa hamstrata liikaa ja tungeta sitten biojätteseen.
    Saatikka se että sillä leikitään, tungetaan pihvejä patterin väliin, heitellään toisia porkkanoilla, sotketaan se ruokasali kun ois sikalauma käynyt. Ja se huuto ja meteli !
    Onneks ei tarvia enää olla siellä, kamala paikka.

    Hei hieman nutturaa löysälle. Lapset ja nuoret leikkii kokeilee pikkasen vaan. Kyllä mä muistan ylä-asteen kotsan eli kotitalouden tunneilta miten ne sankari pojat laittoi pyykinpesuainetta vehnäjauhon sekaan... semmoseen isoon jauhoastiaan. Sitten piilottivat nakkeja ym. lihatuotteita kaappien taaksi. Sitten katos hupi hupi oli kotitalousopettajan sulkeminen kasteltuna talouskylmiöön! HAH HAH katos vähän relaa nyt!!! JOKE JOKE huumoria!

    Äänestä

  • Ja tämä on hauskaa.. no kulle annappa omies tehdä tuota sitten ihan kotona ja naura päälle että onpa mukavaa kun räkäpäät pilaa sun ruokatarvikkeet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei h*****tti !!! kirjoitti:

Koskakohan nää typerät "pikku piltit" alkaa tajuta, että vanhemmat maksaa ne koulusafkat työllä ja verolla ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu