Vai velvollisuus?
http://en.wikipedia.org/wiki/Slaughterhouse
Kun olet tavannut tämän viestin loppuun noin miljoona eläintä (kanaa tai isompaa)on "vuodattanut verensä sinun henkesi (l. syntisi) tähden". Siis kirjaimellisesti näin.
Itsestäni tämä on murhaavan järkyttävää. "Herra antoi herra otti". Me annoimme itse näille eläimille elämän, mutta onko meillä oikeus ottaa se pois? Olemmehan itsekin vain osa ravontoketjua, RUOKAA. Vai olemmeko enemmän? Vai onko meillä vain luonnon suoma vahvemman oikeus?
Onko meillä oikeus?
4
810
Vastaukset
- 12312312355155115
Jostain se ruoka on revittävä. Jos kaikki ois vegaaneja ei homma toimis.
Oravanpyörää, oravanpyörää. - Etiikkani
Loppupeleissä emme ole eläimiä parempia. Korruptio, törkeydet, eläimellinen naiminen, maailman tuhoamine jne. Mutta jos nyt pysytään kysymyksessä, niin Jumala on meille eläimet antanut, ihmisen hyödyksi käytettävä. Raamatussa kuitenkin sanotaan, ettei lihaa saa syödä jos se on vartavasten sinua varten teurastettu eikä muuten vaan tapettu noin yleiseksi elääkseen. Eli on törkeää tappaa tuosta noin viehkeä lammas vain itsekkäästi SINULLE. Raamatussa sanotaan myös kaksijakoisesti että syö ja käytä se minkä Jumala on sinulle maanpäälle antanut. Mutta jos joku kokee eettisesti tunnolleen koskevan jos syö lihaa, hän saa jättää sen pois, ja asia on OK. Siellä myös sanotaan, että sinä joka syöt lihaa älä tuomitse häntä joka ei syö. Ja sinä joka olet valinnut toisen tavan elää, älä tuomitse häntä joak syö lihaa.
Vastasiko tämä kysymykseesi? - massatuotanto, automaatio
Video kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
http://www.youtube.com/watch?v=Aur-4SitHWs - ppilleri
Onko eläimillä oikeus tappaa toisiaan.
Kysy sitä ketulta joka 30 asteen pakkasella
tappaa jäniksen selviytyäkseen luonnossa.
Onko ihmisellä oikeus tappaa toinen ihminen.
Kysy sitä sotaveteraanilta, joka vihollisen
hyökätessa ampuu konekiväärillä vihollisia
saadakseen jäädä itse henkiin.
Onko ihmisellä oikeus käyttää eläimiä
ravintonaan.
Ihminen kehittyi siitä apinasta joka
ryhtyi syömään muita eläimiä.
Aivojen ja älykkyyden kehittymiseen
tarvittiin lihan sisältämiä proteiinejä
ja rasvoja.
Ei voi kysyä onko oikeutta tai oikeudenmukaisuutta,koska maailmassa
vallitsee ns "vahvemman laki"
Vain vahvat selviävät,heikot joutuvat
ravinnoksi
Ihminen on älykkyytensä ansiosta noussut
eläinten valtiaaksi.
Muistaakseni jumala loi ihmisen omaksi
kuvakseen
Eläinten tappaminen on eettisesti väärin
Mutta luonnossa se on osa jokapäiväistä
elämää.
Jokainen kuolema antaa tilaa uudelle elämälle
Niin se vain on kaikessa julmuudessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330