Paras sykemittari

Urheiluhulluksi

Mikä on paras sykemittari? Harrastuskertoja per viikko useita, tunnin kerrallaan, takana vuoden harjoittelua ja kunnon nousua jo ja reipas painonlasku. Lajit kuntosali, bodystep, aerobiset laitteet, sulkapallo, lentopallo, kävely, pyöräily, vesijuoksu, mm.

7

6355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..................

      Polar sykemittari mikä on ykkönen, mutta älä osta halvinta mallia.

      • Urheiluhulluksi

        No, niin nyt vaihtoehtoina näyttäisivät olevan siis Polar F60 tai Polar F80. Mutta kannattaakohan sijoittaa tuohon F80, joka maksaa noin 300 e ja F60 vain 200 e, kun ominaisuuksissa en itse löydä merkittäviä eroja, paitsi, että F80 näyttää paljon paremmalta?


      • onko niissä
        Urheiluhulluksi kirjoitti:

        No, niin nyt vaihtoehtoina näyttäisivät olevan siis Polar F60 tai Polar F80. Mutta kannattaakohan sijoittaa tuohon F80, joka maksaa noin 300 e ja F60 vain 200 e, kun ominaisuuksissa en itse löydä merkittäviä eroja, paitsi, että F80 näyttää paljon paremmalta?

        Ryhmäliikunnassa tärkeä ominaisuus on lähetimen koodaus, kannattaa tsekata että malleissa on se ominaisuus. Muutoin näyttää mitä sattuu.

        Tuoreet mallit näyttävät olevan FTnn, tsekkaa hinnat muualtakin.
        http://www.polar.fi/en/products/fitness_crosstraining/

        Esim. täältä on toimitus pelannut hyvin ja nopeasti (yli 150e ilmainen kuljetus):
        http://www.sport-tiedje.com/fi/polar/polar.htm#sportuhren
        Kunhan laittaa osoitteeksi sellaisen paikan missä on paikalla parin päivän päästä (UPS toim.).


    • UncleSamPatriot

      Itse oli kyllä tutkimista asiasta, tutustuin Tekniikan Maailman arvosteluun ja he eivät pystyneet laittamaan järjestykseen koska kaikilla on eri ominaisuudet. Mutta itse sanoisin että Suunto T6C on paras. Ihan sillä perusteela että Suuntolla toisin kuin Polarilla on Training Effect eli Harjoitus Vaikutus joka kertoo kuinka rasittava/kehittävää treenisi on. 1-5 asteikko. Tällä voit suunnitella ja tutkia miten kannattaa harjoitella. Itse käytän Suuntoa. Jos joku haluaa tutustua kyseisen laitteen käyttöön niin tein videon. Omaksi kuntotasokseni laitoin 6 kun on 1-10 ja 9.5 on maailmanmestari. Pystyin puolen tunnin Wii Fit hölkällä saamaan rasittavuus tason 4.5. Täältä voitte katsoa loppua 30 min treenistä: http://www.youtube.com/watch?v=uEiBQkqrvSQ ja tässä tiedot mitä mittari antoi Suunton omalla Training Manager vakio ohjelmalla. http://www.kolumbus.fi/luodes/30min.CSV

      Terveisin Pekka "UncleSamPatriot" Luodeslampi
      http://www.oletkohyva.com

      • JKL

        Mulla on sellanen Lidlin sykemittari joka tuntuu välillä antavan max sykkeeksi jopa yli 230.

        Katselin netistä ja näkyy olevan ainakin joissakin merkeissä maininta että saattaapi johtua liikennevaloista, kännykästä, sähkölinjoista yms.

        Kuinka monella sykemittarin käyttäjällä moista vaivaa ilmenee, vai ilmeneekö ollenkaan?

        Olisin tyytyväinen jos löytäisin sellasen mittarin joka ei olisi niin häiriöherkkä koska eihän tuohon oikein voi luottaa kun ei tiedä näyttääkö omiaan kokoajan vai vaan joskus.

        Kertokaapa omista mittareistanne miten toimivat.


    • Suuntotc4

      Polari meni sököksi joten hommasin suunto tc4:n.
      hyvä peli ja kohtalaisen selkeä. On kestänyt jo useamman vuoden.

    • ei toimi

      Suunto t3C ostin heinäkuussa ja kesti vain pari viikkoa niin alkoi toiminta pätkiä. Suuntoon otin yhteyttä ja neuvoivat pesemään vyön pesukoneessa, mutta ongelmat jatkuneet sen jälkeen. Seuraava neuvo on vaihtaa patteri, mikä tuntuu aika hullulta, kun laitetta on käytetty tähän mennessä alle 20 kertaa. Mutta onhan ne toki käytävä ostamassa ne patterit ja vaihdettava. Katsotaan sitten toimmiko vai saako sitä jotenkin kuntoon huollon kautta.

      Hieman harmittaa kun en uskonut kun netissä joku varoitteli, että vuoden aikana oli mittari jo kolme kertaa huollossa ja silti menin suunnon ostamaan. Toki voihan olla, että polar olisi ollut samalla lailla susi. Kallis laite ja näköjään tulee olemaan aikamoinen vaiva ennen kuin saan toimimaankin. Mitään uintitreeniä ei voi ajatellakaan, koska nyt pitää kättä pitää kiltisti keskellä rintaa ja paitaakaan ei saa olla päällä. Ja kun juuri eniten uintiin tuon hankin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4048
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      864
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe