Kohti miellyttävämpää

ilmastoa?

Niinhän se on, että ainakin viimeiset 100 vuotta maapallomme oli menossa kohti miellyttävämpää ilmastoa. Kunnes n. 10 vuotta sitten kehitys lakkasi, kun trendi äkillisesti pysähtyi. Syykin löydettiin, kun tiedemiehet osoittivat suotuisan trendin johtuneen auringon korkeasta aktiviteetista, jota kesti 80 vuotta, ja joka väheni 10 vuotta sitten.

Ilmeisesti Luontoäiti päätti, että nyt riitti tämä makeaa mahan täydeltä-homma, ja palataanpas nyt pikkuhiljaa normaaliin päiväjärjestykseen. Elikkäs kohti jääkautta. Ja katsotaan sitten taas joskus 50 000 vuoden päästä, että jos taas annettaisiin ihmiskunnalle muutaman tuhannen vuotta jäätöntä kautta, jolloin sen ajan hörhöillä on sitten puolestaan aikaa päivitellä ja kauhistella taas uutta maailmanloppua. Muut ei-hörhöt sen sijaan nauttivat silloinkin auringonpaisteesta; niin kauan kuin sitä vain riittää.

5

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • offmind

      "Elikkäs kohti jääkautta."

      Siis se mitä jotkut veikkailevat on uusi Maunderin minimin kaltainen jakso jolloinnon vain vähän auringonpilkkuja, se kestäisi ehkä muutaman vuosikymmenen ja alkaisi joskus seuraavan 100 vuoden kuluessa (kukaan ei osaa ennustaa että milloin jos nyt edes ollenkaan).

      Jääkautta, edes pientä sellaista, tuo "auringon hiljeneminen" ei tarkoita. Sellainen on edessä ehkä vasta puolen miljoonan vuoden päästä.

    • bvqevqervqe

      Meinaatkos, että päiväntasaajan tienoilla asuva ihmiskunnan enemmistö on samaa mieltä kanssasi lämpenemisen miellyttävyydestä?

      Entä miten tuossa käyrässä näkyy väittämäsi 10 vuotta sitten tapahtunut auringon aktiviteetin väheneminen?:

      http://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar-cycle-data.png

      Vai ihanko vaan hörhöilit ja miksi?

      • äöläökälk

        Tiedätkös kuinka monta miljoonaa ihmistä tämä ilmastohörhöily ajaa suurempaan ahdinkoon ja kuolemaan kehitysmaissa? Kun hehkulamppu maksaa nykyään kuukauden palkan, niin tiedätkös mitä maksaa "energiansäästölamppu" näille maailman köyhimmille ihmisille? Se maksaa sen verran, että nämä ihmiset ajetaan takaisin luola-ajan kurjuuteen, kun heillä ei ole varaa enää näihin "vähäpäästöisiin" moderneihin vehkeisiin. Hehkulamppu ei ole siis ainoa asia, mikä näiltä poloisilta kielletään.

        Ja sinä sen kun löhöät sohvallasi ja perseesi rasvamäärä kasvaa. Ja täällä hohhoijattelet netissä. Senkin inhotus. Toivottavasti ei vaan ensi talvella tule sähkökatkoja ettet vaan joutuisi hetkellisesti värjöttelemään kotonasi. HÄPEÄ ITSEÄSI!


      • ebqeqervqev
        äöläökälk kirjoitti:

        Tiedätkös kuinka monta miljoonaa ihmistä tämä ilmastohörhöily ajaa suurempaan ahdinkoon ja kuolemaan kehitysmaissa? Kun hehkulamppu maksaa nykyään kuukauden palkan, niin tiedätkös mitä maksaa "energiansäästölamppu" näille maailman köyhimmille ihmisille? Se maksaa sen verran, että nämä ihmiset ajetaan takaisin luola-ajan kurjuuteen, kun heillä ei ole varaa enää näihin "vähäpäästöisiin" moderneihin vehkeisiin. Hehkulamppu ei ole siis ainoa asia, mikä näiltä poloisilta kielletään.

        Ja sinä sen kun löhöät sohvallasi ja perseesi rasvamäärä kasvaa. Ja täällä hohhoijattelet netissä. Senkin inhotus. Toivottavasti ei vaan ensi talvella tule sähkökatkoja ettet vaan joutuisi hetkellisesti värjöttelemään kotonasi. HÄPEÄ ITSEÄSI!

        Raapustitpas varsinaisen huuhaa-pläjäyksen. Hohhoijaa.


      • limboilee
        ebqeqervqev kirjoitti:

        Raapustitpas varsinaisen huuhaa-pläjäyksen. Hohhoijaa.

        Minä lupaan ostaa sinulle matkalipun ja maksaa sinut viiden tähden hotelliin, kunhan menet päiväntasaajalle 0,5 dollarilla per päivä eläville miljoonille ihmisille kertomaan heidän pahvihökkeleihinsä, että heidän pitää lopettaa hehkulammpujen käyttö, jotta heillä ei vain tulisi olemaan entistäkin pahemmat olot. Hehkulampun käyttö kun katsokaas lisää kasvihuonekaasuja.

        Sinun sydäntäsi lähellähän ovat nämä ihmiset ja heidän hyvinvointinsa; niin olen ainakin ymmärtänyt? Ja sinä varmaankin tiedät paremmin, mitä he haluavat. Vaikka he nyt itse eivät sitä ehkä ymmärräkään; he kun ovat kuin lapsia? Kumpaahan nämä ihmiset - joiden puolella sinä muka olet - pitäisivät hörhönä; sinua vai minua? Kummanhan he laittaisivat munista hirteen?

        Tiedän jo vastauksesi: "hohhoijaa". Aivokapasiteettisi kun ei riitä parempaan. Ai sori; osaathan sinä myös sentään copy pastata linkkejä Tucin muokkaamiin wikipedian juttuihin.


    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      155
      11938
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      149
      5430
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4477
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      361
      1601
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe