Luinpa tuossa muuten hyvää suomennettua kirjaa nimeltä Punaisen Kiinan blues. Siinä käy hämmentävästi ilmi, että Kiinassa nukutus synnytyksessä on (kyseessä olevana ajankohtana) kielletty paitsi keisarileikkauksissa. :)
Sitten kääntäjä panee kirjoittajan toteamaan, ettei ajatus ilman nukutusta tapahtuvasta synnytyksestä kiehdo, joten hän lähtee synnyttämään omaan maahansa.
Tuleehan noita kaiken maailman fiboja ja numerovirheitä, mutta ehkä me emme nyt kuitenkaan synnytä nukutettuna. Taisi mennä puurot ja Anastaassiat sekaisin, naiskääntäjältä.
Milloinkohan se kenraali Anastasia muuten saapuu?
Sitten kääntäjä panee kirjoittajan toteamaan, ettei ajatus ilman nukutusta tapahtuvasta synnytyksestä kiehdo, joten hän lähtee synnyttämään omaan maahansa.
Tuleehan noita kaiken maailman fiboja ja numerovirheitä, mutta ehkä me emme nyt kuitenkaan synnytä nukutettuna. Taisi mennä puurot ja Anastaassiat sekaisin, naiskääntäjältä.
Milloinkohan se kenraali Anastasia muuten saapuu?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Anastasia anastaa saatana sian ja saapuu Moskovaan.
Osaako moskovalaisbaarin Master tehdä Margaritan?
Emme välitä saapua Moskovaan, mutta tulemmeko puuduttavan Karjala-kierroksemme aikana Puutoisiin vai Puutoiseen?
Yksiköllinen vai monikollinen paikallissija?
Puutoiseen = Puu²?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puudosi
Puuduttavan Karjala-kierroksen voisi tarjota kavereilleen toki myös mäyräkoiritse.
>Taisi mennä puurot ja Anastaassiat
>sekaisin, naiskääntäjältä.
Olipahan anestesia sitten yleistä tai paikallista lajia, on se saattanut tepsiä sen verran, että kääntäjät ovat olleet ihan turtia.
Suoraan sanoen minä luulen, että kääntäjät ovat olleet kaarina.
http://www.savonsanomat.fi/viihde/viihdeuutiset/anastacia-konsertoi-helsingissä-kesäkuussa/388299
Näkyy olevan lauantaipäivä.
Minäpoika taidan ottaa anestesian ihan ikiomin konstein.
eikä omalle maalleen, huomasin.
Honkkaria ei löydy Helsingistä – Espoosta ja Vantaalta kylläkin:
http://www.hongkong.fi/tavaratalot
En minä silti sinne synnyttämään menisi. Tuskinpa maallekaan. Itse asiassa ei minusta siihen puuhaan taitaisi ollakaan.
>Milloinkohan se kenraali Anastasia muuten saapuu?
Jos Anastasia Arapovaa tarkoitat, niin hän oli kenraalin tytär, mutta ei itse antautunut sotilasuralle. Gustafille hän aluksi antautui, muttei sittemmin sulkeutunut enää tämän suosioon vaan sulkeutui.
Anastasia Nikolajevnan aikaan ei naisten asepalvelus ollut muutenkaan yleistä.
http://www.mannerheim.fi/02_suku/s_perhe.htm
"Today, the term _general anesthesia_ in its most general form can include:
Analgesia: blocking the conscious sensation of pain;
Hypnosis: producing unconsciousness;
Amnesia: preventing memory formation;
Paralysis: preventing unwanted movement or muscle tone;
Obtundation of reflexes, preventing exaggerated autonomic reflexes."
(Wikipedia)
Kiitos selvennyksestäsi! Terveisesi menevät samalla nimimerkeille Anaestheetikko, Begemot, Tulkitsija, Epäusk., 6.6.2009, Kumma astelija, Jestas! ja Epäilemäti. Istumme tässä skitsofreenikkoringissä samalla koneella.
???
Niin – ellei pelin henki tuosta auennut, en voi mitään! En halua viedä ahaa-elämystä ja selittää kaikkea rautalangasta vääntäen.
klinikka nimeltä Anastasija:
http://anastasiya-centr.giport.ru/innov/cat/1055/2292/
Cyril, Kiril & Co saanevat tuosta jutusta selville, suoritetaanko siellä mammoplastiikka millaisessa anestesiassa.
Varttuneemmat muistanevat Neukkulanmaasta tällaisen miespuolisen suuruuden:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anastas_Mikojan
Anastasin (Anastaksen?) pikkuveli Artem ei anastanut itselleen niinkään poliittista valtaa vaan piirteli taiteellisuuttaan lentokoneita; pisti puumerkkinsä Suomenkin Sotavaltion Taivaallisen osaston aikanaan käyttämiin MiG-koneisiin.
tälle palstalle sopiva ketju! Hauskaa.