sekä nyt myös delfiinejä austraaliassa. Mikä ilmiö mahtaa olla kyseessä. Oli kerran joku ohjelma telkussa, että josko magneettikenttä olisi muuttunut niin paljon, että ne eivät osaa suunnistaa oikein?
Liekkö tullut siihen juttuun lisää tietoa? Jotakin outoa kuitenkin on kyseessä, tähän ilmeisesti melko "uuteen" asiaan.
Liekkö tullut siihen juttuun lisää tietoa? Jotakin outoa kuitenkin on kyseessä, tähän ilmeisesti melko "uuteen" asiaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuskinpa sentään sen kummenpaa kuin lisääntynyt melusaaste maailman merillä. Meriliikenteen ja teollisuuden aiheuttama meteli panee elukoiden sisäänrakennetun navigaattorin sekaisin ja loppu on historiaa.
Syntyy sitä melua merenalaisista maanjäristyksistäkin, tietty. Noilla merillä on ollut viime kuukausina varsin runsaasti merenalaisia maanjäristyksiä, ja niiden aiheuttamat ääniaallot ovat – vedessä edetessään – saattaneet aiheuttaa monille vesien elukoille kuulo- tai suunnistusaistin vaurioita.
Tämä on tietenkin vain minun vaatimaton käsitykseni asiasta, osoittakoon sen vääräksi ken kykenee...
Putosin mereen, kun oltiin Pekan ja Pätkän kanssa Etelämantereen risteilyllä. Valaat vähän säikähti.
Siinähän menee "magneettikentät" sekaisin!
muutkin kun sinä. Hyvä kun ymmärsit vielä kuitenkin varoittaa muita, kiitos.