Apua frigidiyteen

Hopeless

Onko olemassa mitään apua naisille haluttomuuteen? Onkohan lääketiede edennyt tällä saralla? Luulisi asiakkaita olevan.

16

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pasi

      Kyllä niitä erektionedistäjiä kehitetään vaikka sarvikuonon tai porojen sarvista mutta mitä sillä erektiolla tekee kun ainoa vieras koskekutus on kun se kolahtaa ovenkarmiin kun on menossa aamukuselle.
      Halujen puute naisille ei ole puute vaan heidän ihannetila. Eivät osaa hakea apua johonkin vikaan jota ei ole (heidän mielestään).

      • -.,-.,

        Miehille kehitellään kyllä lääkkeitä, että varmasti tappi seisoo eikä joudu miehuus koetukselle tai tule paha mieli.

        Naisille ei ole olemassa muuta kuin erilaisia e-pillereitä, jotka ennemmin poistavat halukkuutta kuin lisäävät.

        Yhteenveto? Riittää, että miehillä värkit toimii ja nainen ei voi tulla raskaaksi? Ei sillä erektiolla tee tosiaan mitään jos seksi ei kiinnosta.


    • Miehille taas pitäisi saada pillereitä, jotka tekisivät haluttomaksi, kun haluja on, mutta seksiä ei ole saatavilla...

    • kehitellä

      mutta törmätty siihen, että naisen seksuaalisuuss on niin moniulotteinen, että pelkällä pillerillä se ei parane.
      kaikenlaiset terapiatkin niin kalliita ettei itsellä ole varaa....
      ja usein nainen on haluton vain tietyille miehille..joten ongelma on enemmän jossakin muussa kuin frigiditeetissä.

    • ***

      No eikös kansanlääketieteen puolelta löydy...ainakin Perusta...maca-juuri (Perun ginseng) ainakin tasapainottaa hormoneja ja on tunnettu afridisiac :). Itse käytin sitä alkuraskaudessa estääkseni keskenmenoa kuten perulaiset tekevät :).

    • on sanonut

      että ei ole olemassa frigidejä naisia, on vain taitamattomia miehiä. Itse olen sitä mieltä, että naisenkin on otettava oma vastuu omasta tyydytyksestään.

      Kun lakkaa kuvittelemasta, että mies ikinä keksii, mitä pitää tehdä, jotta tuntuu hyvältä, keksii myös itse tehdä rakastelun aikana niitä asioita, jotka itsestä tuntuvat hyvältä. Usein ne tuottavat myös miehelle mielihyvää. Samalla ymmärtää myös, että miehelle pitää kertoa, mistä pitää ja mikä taas ei tunnu hyvältä tai peräti sattuu.

      Samalla miehelle voisi antaa pienen anatomian opetuksen, kun joillakin näyttää olevan käsitys, että emätin jotakin erityistä mielihyvää voisi tuntea. Ei tunne. Siinä on tuntoa suunnilleen saman verran kuin posken sisäpinnassa ja G-pisteen ärsytys tuottaa vain kirvelyn tunteen ja tunteen virtsaamispakosta. Eli silläkin suunnalla korvien välissä tapahtuvat asiat ovat tärkeämpiä seksuaalisen mielihyvän syntymisen kannalta kuin jalkojen välissä tapahtuvat.

      • tämäkin.

        Tämäntyyppistä olen jostain lukenut.

        Tulee tuosta naisten haluttomuudesta yleensä mieleen se, kun kiltit, kunnon tytöt kasvatetaan siihen, että vain huonot naiset harrastavat seksiä.

        Kun tytöltä on kitketty pois seksuaalisuus (pahuus) niin miten hän sitten osaisi olla kiinnostunut seksistä kun pitäisi miestä miellyttää? Ehkä alitajuinen pelko, että mies pitää huonona naisena jos nainen on aktiivinen voisi olla myöskin taustalla. Tästä syystä moni nainen ei myöskään uskalla esittää toiveitaan miehelle. Moni nainen haluaa seksiä ainoastaan silloin kun haluaa lapsen, näyttäisi olevan totta.

        Eikä se, että monet miehet yhä edelleen kategorioivat naiset joko pihtariksi tai lutkaksi taatusti ainakaan tilannetta paranna.

        Moni nainen ehkä myös kokee riittämättömyyttä kun mies katsoo pornoa ja vertaa omaa naistaan pornoleffojen tähtiin. Tai sellainen tunne naiselle voi tulla asiasta.

        Minusta tuntuu että kyse on monimutkaisesta asiasta.


      • syynä

        ..usein. Sinä sanot ja selitätä mikä tuntuu hyvältä.
        Mies hiukan yritää ja palaa vanhoihin tyyleihin.
        Itse olen jo luovuttanut.
        Monilla miehillä on lähes mahdoton ymmärtää sitä, että nainen ei ole samnalainen kuin mies. koska he itse pitävät erinlaisesta seksistä uskovat naisenkin vaikka kuinka selittäisi.


      • viitseliäisyys
        syynä kirjoitti:

        ..usein. Sinä sanot ja selitätä mikä tuntuu hyvältä.
        Mies hiukan yritää ja palaa vanhoihin tyyleihin.
        Itse olen jo luovuttanut.
        Monilla miehillä on lähes mahdoton ymmärtää sitä, että nainen ei ole samnalainen kuin mies. koska he itse pitävät erinlaisesta seksistä uskovat naisenkin vaikka kuinka selittäisi.

        ja ainakin pidemmässä suhteessa kun jännitys mennyt mies etsii rentoutusta seksistä.
        Pitkä naisen huomiominen on monelle itsekeskeiselle miehelle liian rasittavaa joten sitä ei tehdä vaan oikeasti mieluummin saadaan vain itse vaikka muuta selitettäisiinkin.


      • ;.;.;

        >>>joillakin näyttää olevan käsitys, että emätin jotakin erityistä mielihyvää voisi tuntea. Ei tunne. Siinä on tuntoa suunnilleen saman verran kuin posken sisäpinnassa ja G-pisteen ärsytys tuottaa vain kirvelyn tunteen ja tunteen virtsaamispakosta.>>>


        Höpö höpö. Sinusta voi tuntua tuolta, mutta ei todellakaan kaikista naisista. Noudata omaa neuvoasi ja kerro omista mieltymyksistäsi omalle miehellesi, mutta älä julista niitä kaikkia koskevina yleisinä totuuksina.

        Minä esimerkiksi nautin suunnattomasti nimenomaan yhdynnästä, siten saan orgasmin, en juuri muuten.


    • olisko jotain

      munaa kasvattavaa lääkettä kans?

    • avio mies

      Juu lahnautuminen tuntuu olevat ihan yleinen ongelma naisilla jossain vaiheessa elämää, varsinkin pidemmissä parisuhteissa.

      Ei siihen mitää lääkitystä tarvittaisi 99% tapauksissa, mutta naiset ovat itse laiskoja tekemään asian eteen mitään. Mitään piristystä seksielämään ei syystä tai tai toisesta kyetä tekemään. Kaikki piristykset jätetään miesten vastuulle (siis jos mies osaa lukea rivienvälistä että seksielämään voisi keksiä jotain).

      Omalle vaimolleni olisin ihan valmis antamaan jonkun piristysruiskeen tai pistämään hänen pöperöönsä jotain. Seksiä mielestäni liian vähän ja mikään ei tunnu auttavan asiassa. Olen ostanut lahjoa, hemmotellut häntä, vienyt illalliselle, olen puhunut asiasta avoimen asiallisti, olen tiedustellut häneltä mitä hän haluasi, olen hieronut hänen selkäänsä, olen ollut harvinaisen kiltti ja olen kysellyt mitä hän yleensä haluaisi enemmän elämältään. Ikävä kyllä tämä ei ole mitenkään vaikuttanut seksielämäämme.

      Hänelle esileikki tuntuu olevat sitä että hän möllöttää tietokoneen ääressä yömyöhään ja ihmettelee miksi olen vähän kärttyinen. Tai sitten hän on väsynyt ja koomaileen sohvalla. Aamulla ei keritä kun hän munii aamuaskareiden parissa vaikka kaksi tuntia putkeen. Lapsiakaan ei ole ja ikää vasta alle 30 molemmilla.

      Useimmiten hän vain aina lupailee romantiikkaa ja ihmettelee kun minulla pinna kireällä kun hän ei muista lupauksiaa. Sitten hän lupaa muistaa ensi kerralla lupauksensa.

      Mikä ihme siinä normaalissa seksissä on niin vaikeaa harrastaa vaikka 3 - 4 kertaa viikossa. Minulla ainakin on halut tallella kun olen liikunnallinen ja mielikuvityksellinen mieshenkilö. Ymmärtäisin että seksi ei napostelisi jos olisisin ihan paska sängyssä, mutta en todellakaan voi olla paska.

      Pettäminen on käynyt mielessä, vaikka en todellakaan ole pettäjä tyyppiä. Hohhoijaa nyt jotain nappeja hänelle ja äkkiä tiedemiehet!

      • käytössä?

        Käyttääkö hän ehkäisypillereitä? Ne voivat yllättävän monella aiheuttaa ongelmia... Jos ei löydy mitään haluja, kannattaa pillereiden lopettamista harkita, vaikka niiden aloittaminen ja lopettaminen jatkuvasti ei kovin suositeltavaa olekaan. Olen vaan kuullut useammankin sanovan, että pillerit ovat hyvä ehkäisymenetelmä siksi, että ei niitä käyttäessä enää halutakaan :P


      • Tahdon enemmän seksiä!!!!!

        Meillä se vaan on mies, joka on niin muissa maailmoissa, että hermot on mennä. Aktiivisimmillaan innostuu petipuuhiin joka 3. tai joka 4. viikko. Sairasta. Tosin myt on taisteluhalu suhteen puolesta loppunut, ensi kesää en enää puutteessa elä. Liian monta kaunista kesää jo siihen mennyt.

        Ja jos joku sanoo, että parisuhde on muutankin kuin seksiä, niin sanottakoon siihen, että parisuhde on myös seksiä.


      • -.,,.-

        Et kai teeskentele mitään?

        "olen ollut harvinaisen kiltti "

        "olen vähän kärttyinen"/"minulla pinna kireällä"

        Siis kumpaa olet yleisesti? Kärttyinen vai harvinaisen kiltti? Vai onko se harvinaista kiltteyttä, että olet kärttyinen? Etkä esim. raivoa kuin heikkopäinen ja paisko menemään niin irtaimistoa kuin vaimokultaa? :P

        No tuo oli vähän vitsi.

        Älä painosta. Yritä keskustella sinnikkäästi. Kerro miten turhautunut olet. Että näin ei oikein voisi jatkua. Tee selväksi, että teillä on ongelma ja hänen on syytä tiedostaa se sekä miettiä mahdollisia vaihtoehtoja ja ratkaisuja. Älä yritä lahjonnalla, henkisellä tai materiaalisella, ostaa seksiä.


    • Kun petikumppani muuttuu kylmäkuivatuksi pakastelahnaksi on vika yleensä niin syvällä korvien välissä että minkäänlaisesta "kiimapulverista" ei ole apua. Mikäli suhde on muuten hyvällä pohjalla kannattaa pikimmiten hakeutua terapeutin puheille. Ellei siihenkään ole mielenkiintoa, on suhde loppusuoralla.

      Näin se menee... Valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      199
      8000
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      100
      3794
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3674
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2971
    5. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      148
      2587
    6. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2496
    7. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      2318
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      142
      2104
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      68
      1564
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      65
      1429
    Aihe