http://www.mazzoni-trading.fi/index.php?act=viewProd&productId=12
Ruokaohjetta pilvin pimein.
Olsi kiva ja nopea ruoka salviavoin kera:
2 ruukuusalviaa, voita ja päälle parmesan juustoa.
perunagnocci
4
1170
Vastaukset
Gnoccit on helppo tehdä itse. Ohjeessasi salviavoista saattoi olla pieni ohjelmointivirhe tuon salvian suhteen. Tarkoitat varmaan muutamaa salvianlehteä annokseen etkä kahta kokonaista ruukkusalviaa?
1kg perunoita
1 kananmuna
300g vehnäjauhoja, hienoja
suola
pippuri
muskotti
Keitä perunat ja kuori ne kuumina. Survo perunat hienoksi survimella. Lisää suola, pippuri ja ripaus muskottia ja riko kanamuna seokseen. Sekoita tasaiseksi.
Lisää puolet jauhoista. Kaada loput jauhot leivinpöydälle kasaksi. Lisää perunaseos ja vaivaa taikinaksi.
Pyörittele taikinasta noin sentin paksuisia tankoja, jotka katkot veitsellä sentin paloiksi. Jauhota pikkupalat ja paina ne haarukalla vähän littanoiksi.
Keitä runsaassa suolatussa vedessä pari minuuttia. Gnoccit ovat valmiita kun nousevat pinalle. Nosta reikäkauhalla pois keitinvedestä.
Ovat todellakin hyviä tuon salviavoin kanssa: pannulle kimpale voita, kun voi kuohahtaa lisää salvianlehdet, suolaa ja pippuria. Kaada gnoccit pannulle ja pyörittele voissa.- gnocceja
saa ostaa ainakin Citymarketista, jopa ns. "tuorepastaversiona".
- Cittariin siis
Muistin nähneeni jossakin tuon pussukan. Kurvasin eilen Stockalle ja siellä ei ainakaan Nyt ois huomenissa saatava nopsasti jotain kasvisruokapohjaista.
Crudo-kiitos ! Tuon muskottipähkinän olisin unohtanut maustevalikoimasta. Olen noita itsekin tehnyt, mutta ....
Ostin vartavasten Saksasta oikein pähkinänä että saa siltäseen sen raastaa. Maku aivan toinen kuin purkista. - mutta Tallinnasta
Cittariin siis kirjoitti:
Muistin nähneeni jossakin tuon pussukan. Kurvasin eilen Stockalle ja siellä ei ainakaan Nyt ois huomenissa saatava nopsasti jotain kasvisruokapohjaista.
Crudo-kiitos ! Tuon muskottipähkinän olisin unohtanut maustevalikoimasta. Olen noita itsekin tehnyt, mutta ....
Ostin vartavasten Saksasta oikein pähkinänä että saa siltäseen sen raastaa. Maku aivan toinen kuin purkista.Kaubamajan toidu kaupasta tuorepasta hyllystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751