perunagnocci

mistäköhän saisi

4

1165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gnoccit on helppo tehdä itse. Ohjeessasi salviavoista saattoi olla pieni ohjelmointivirhe tuon salvian suhteen. Tarkoitat varmaan muutamaa salvianlehteä annokseen etkä kahta kokonaista ruukkusalviaa?

      1kg perunoita
      1 kananmuna
      300g vehnäjauhoja, hienoja
      suola
      pippuri
      muskotti

      Keitä perunat ja kuori ne kuumina. Survo perunat hienoksi survimella. Lisää suola, pippuri ja ripaus muskottia ja riko kanamuna seokseen. Sekoita tasaiseksi.

      Lisää puolet jauhoista. Kaada loput jauhot leivinpöydälle kasaksi. Lisää perunaseos ja vaivaa taikinaksi.

      Pyörittele taikinasta noin sentin paksuisia tankoja, jotka katkot veitsellä sentin paloiksi. Jauhota pikkupalat ja paina ne haarukalla vähän littanoiksi.

      Keitä runsaassa suolatussa vedessä pari minuuttia. Gnoccit ovat valmiita kun nousevat pinalle. Nosta reikäkauhalla pois keitinvedestä.

      Ovat todellakin hyviä tuon salviavoin kanssa: pannulle kimpale voita, kun voi kuohahtaa lisää salvianlehdet, suolaa ja pippuria. Kaada gnoccit pannulle ja pyörittele voissa.

    • gnocceja

      saa ostaa ainakin Citymarketista, jopa ns. "tuorepastaversiona".

      • Cittariin siis

        Muistin nähneeni jossakin tuon pussukan. Kurvasin eilen Stockalle ja siellä ei ainakaan Nyt ois huomenissa saatava nopsasti jotain kasvisruokapohjaista.
        Crudo-kiitos ! Tuon muskottipähkinän olisin unohtanut maustevalikoimasta. Olen noita itsekin tehnyt, mutta ....
        Ostin vartavasten Saksasta oikein pähkinänä että saa siltäseen sen raastaa. Maku aivan toinen kuin purkista.


      • mutta Tallinnasta
        Cittariin siis kirjoitti:

        Muistin nähneeni jossakin tuon pussukan. Kurvasin eilen Stockalle ja siellä ei ainakaan Nyt ois huomenissa saatava nopsasti jotain kasvisruokapohjaista.
        Crudo-kiitos ! Tuon muskottipähkinän olisin unohtanut maustevalikoimasta. Olen noita itsekin tehnyt, mutta ....
        Ostin vartavasten Saksasta oikein pähkinänä että saa siltäseen sen raastaa. Maku aivan toinen kuin purkista.

        Kaubamajan toidu kaupasta tuorepasta hyllystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      4987
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      107
      3238
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      31
      3098
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2285
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1656
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1281
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1242
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1146
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      924
    Aihe