Adressit.com

Ihmettelijä1

Ei Tampereen kouluruokasäästöille

Tampereen kaupunki on esittänyt Tampereen Aterialle 678 000 euron säästövaatimuksen. Tampereen Aterialla on päivittäin noin 35 000 ruokailijaa päiväkodeissa, kouluissa, sairaaloissa, vanhainkodissa, vanhusten palvelukeskuksissa ja virastoissa.
Tampereen Aterian mukaan säästöt ovat mahdollisia vain, jos lasten ja nuorten ruuan laatua heikennetään merkittävästi. Käytännössä tämä tarkoittaa keittoa tai puuroa kolmena päivänä viikossa, kokolihan korvausta makkaralla, ruisleivän ja tuorepalojen poistoa keitto- ja puuropäivinä ja yhtä päivää viikossa joilloin ei tarjota lainkaan salaattia tai raastetta. Vain yhtenä päivänä viikossa olisi jauheliharuokaa tai vastaavaa.
Tampereen Ateria on ilmoittanut, että jos Tampereen Kaupunki tyytyy 100 000 euron säästöihin, ruuan laatuun ei tarvitse puuttua. Tähän mennessä Tampereen Ateria on tehnyt säästöjä jo noin 800 000 euron edestä, eli yhteensä Tampereen Aterian tulisi tehdä säästöjä lähes 1,5 miljoonalla eurolla.
Myös monet muut kunnat, mm. Espoo ja Vantaa, ovat esittäneet säästövaatimuksia ruokapalvelujen tuottajille.
Jos suunnitellut säästöt toteutuvat, on niillä monenlaisia huonoja seurauksia. On hullua puhua lautasmallin opettamisesta lapsille, jos kouluissa ja päiväkodeissa tarjotaan kasviksia yhtenä päivänä viikossa. Ja vaikutukset lasten terveyteen näkyvät todennäköisesti sekä heti, että myös pitkällä aikavälillä.
Ja vaikka vanhemmilla on pääasiallinen vastuu lastensa kasvatuksesta ja hoidosta, on surullinen tosiasia, että monelle lapselle koulu- tai päiväkotiruoka on päivän ainoa lämmin ruoka. Kasvavat lapset ja nuoret eivät yksinkertaisesti jaksa kahdeksaa tai yhdeksää tuntia pelkällä puuroruualla.
Kaupunkien on löydettävä säästökohteensa jostain muualta kuin lasten ja nuorten perustarpeista. Näytetään ettemme hyväksy tälläisiä säästötoimenpiteitä Tampereella emmekä missään muuallakaan Suomessa.

Tampereen Kaupunginvaltuusto päättää asiasta lopullisesti 22.4.2009, nostaen silloinkin 16 000 euron edestä kokouspalkkioita.

Adressi pyritään luovuttamaan Kaupunginhallitukselle ennen sen kokoontumista, joka on 14.4.2009.

Luvut ovat 20.3. ja 21.3. Aamulehdistä aihetta koskevista uutisista poimittuja.


Allekirjoittakaa KIITOS!

http://www.adressit.com/tampereen_kouluruokasaatot

1

1641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasten puolesta

      Tämä lisäys on lisätty adressiin tänään:

      LISÄYS 25.3.2009
      Tampereen Aterian liikelaitoksen johtokunta palautti äänestyksen jälkeen säästökysymykset valmisteluun.
      Kouluruuan huononnuslistan läpimeno ei liikelaitoksen toimitusjohtajan Tarja Alatalon mukaan olisi ollut kovin hyvä ratkaisu - joskin ainoa, jolla vaaditut säästöt pystyttäisiin toteuttamaan. Tuoreeltaan johtokunnan päätöksen jälkeen hän ei vielä tiennyt, millaista uutta esitystä olisi mahdollista suunnitella.

      - En tiedä. Täytyy miettiä ja keskustella kaupungin johdon kanssa, sanoi Alatalo illalla.

      Lainaus Aamulehden uutisesta 25.3.2009

      Eli jatkamme adressin keräämistä, koska tampereen kaupungin säästövaatimukset ovat summiltaan edelleen entisenlaiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3012
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      103
      2267
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1218
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe