Hevosen sisäfile on kyllä yksi parhaista lihoista! Vieläkin joissain piireissä kiisteltyä ja ennen tunnettiin marketeissa nimellä H-liha tms. Juuri nautin yhden nam!
Hevosen sisäfile!
7
1981
Vastaukset
yli 50 vuotta vanhojen makuelämysten mukaan voin yhtyä "yksi parhaista" -mielipïteeseen. silloin sitä myytiin paksuna makkarakäyränä ja kun ruokavalinnat kotona ja koulussa olivat huomattavasti suppuammat kuin nykyisin, niin se oli todellinen herkkuhetki kun vähillä taskurahoilla sai kaupasta ostettu muutaman 100 g sellaisenaan syötävää ruokaa.
ehkä arvostus ei nykyelintasoon tottuneena olisi samaa luokkaa, mutta enpä ole makkaratiskillä hevosen lihasta tehtyä makkaraa nähnytkään. ja taitaisi muu perhe katsoa nenän vartta pitkin jos ruokapöytään sellaisen toisi.- Turuus o
Nimpal hyvää hevosmakkara saatavan, ko mennä vaan hallist hakke! Hiukka o tummempa lenkki ko tavalline, mutt makku, sitä ol sitte ainaki kymment kertta enämp ko muis makkaris lainkka!
Tul turuust hakke jos miäles tekke kovin! - tuon juttusi
Turuus o kirjoitti:
Nimpal hyvää hevosmakkara saatavan, ko mennä vaan hallist hakke! Hiukka o tummempa lenkki ko tavalline, mutt makku, sitä ol sitte ainaki kymment kertta enämp ko muis makkaris lainkka!
Tul turuust hakke jos miäles tekke kovin!en osaa latviaa!
- näyttää
tuon juttusi kirjoitti:
en osaa latviaa!
siltä, ettet osaa suomea.
Turuus o kirjoitti:
Nimpal hyvää hevosmakkara saatavan, ko mennä vaan hallist hakke! Hiukka o tummempa lenkki ko tavalline, mutt makku, sitä ol sitte ainaki kymment kertta enämp ko muis makkaris lainkka!
Tul turuust hakke jos miäles tekke kovin!olisihan se iltasanomien lööpin arvoinen juttu jos Tampereelta mustan makkaran kotoa lähdettäisiin Turuus hakkee hevosen lihaa.
En tosin ole mustanmakkarankaan perään kovin intohimoinen fani.- On Tapola mustaa
kalkkis63v kirjoitti:
olisihan se iltasanomien lööpin arvoinen juttu jos Tampereelta mustan makkaran kotoa lähdettäisiin Turuus hakkee hevosen lihaa.
En tosin ole mustanmakkarankaan perään kovin intohimoinen fani.Makkaraa myynnis kauphalliski ja monis muis putiikeis, mää en jaks oikke ymmärtä kui hevose pask maistus nii hyvält sia pers-suales?
Kai maar se johtus vain siit, ett se höyrys viäl ko sitä syötti.
Tul vaa sääki hakke kaaki makkar täält turuust, ei sua kukka pahast kattel. Siin samal voit sitte poiket Porrii ja hakke heirä kikkelmakkaraa (Munamakkara), ko se o kuulem heirä erikoisuutes pääsiäiseks!
Kaikke niit onki!
- Pirkanmaalla
Aikani etsittyäni olen vihdoin löytänyt hevosenlihojen lähteitä Pirkanmaalla. Tammelan torilta Kivikylän kojusta suolahevosta leivälle ja Ylöjärven uuden kauppakeskuksen Cittarista löysin sisäfileet ja olisi siellä ollut muitakin hevosenlihoja. Kauppahalli on tosin vielä tutkimatta. Oisko hyviä reseptejä hevosen sisäfileelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887