Ruokamyrkytys 600:lle

Käsihygienia

Jönnköpingissä Ruotsissa n. 600 ihmistä on sairastunut rajuun vatsatautiin syötyään paikallisessa pizzeriassa. Artikkelin, joka löytyy mm. Hesarin nettisivuilta, mukaan sairastuneita voi olla enemmänkin. Kaikki eivät ole ilmoittautuneet viranomaisille.

Syyksi epäillään huonon käsihygienian aiheuttamaa viruksen leviämistä. Pizzeria oli ainakin eilen suljettuna. Kyseessä on ilmeisesti joku turkkilaispaikka tai vastaava, koska puhuttiin myös kepabeista. Mutta väliäkö tuolla. Hesarin juttuun liittyy myös keskusteluosio, jossa oli aika ankaraa tarinaa ravintoloiden hygieniasta. Kannattaa lukea.

4

1627

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä myös

      Koska itse olette nähneet että pizzan pyörittäjä pesisi kätensä ennenkuin aloittaa työt?
      Ei taida toteutua...

      • toteutua

        kaikki pöpöt kuolee siellä uunissa


      • GoggiBoiga

        Ootko koskaan nähny pitseriaa missä käy päivässä yli 500 pokaa?


    • Qwrrty

      Varmaan menneet syömään salaattia joita pitserioissa on. Pizzahan poltetaan uunissa joten suurin osa kaikesta kuolee, mutta ne viileässä/lämpimässä olevat salaatit ovat riskialttiitta, etenkin jos suurina määrinä valmistetaan ja säilytetään sitten koko päivän tai pahimmassa tapauksessa muutamankin päivän. Esim. ulkoilmatapahtumissa ei yleensä tarjota kypsentämätöntä ruokaa (salaatit) ilman ylimääräisiä härpäkkeitä ja säilöntävälineitä. Sinänsä harmi, sillä kasvikset ovat maittavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      141
      4643
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3855
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2529
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      227
      1972
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      119
      1820
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1166
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe