1-vuotiaan

ruoka; kaupansoseita?

Hei, antaako kukaan muu 1 vuotiaalle kaupansoseita lounaaksi ja päivälliseksi? Meillä syödään vaan kaupan ruokaa. Tosin välipaloilla hedelmiä, leipää ja yogurttia. Aamuisin ja iltaisin puuro. Olen tuntenut piston sydämessä kun en ole ehtinyt tehdä omatekoista ruokaa. Muutaman kerran yrittänyt esim. omatekemää spagettia tai lihapulla perunamuussisekoitusta olen yrittänyt antaa mutta ei ole oikeen maistunut ja olen sitten jatkanut kaupanruoilla. Olisi kiva kuulla miten muiden 1-vuotiaiden ruokailu, onko muita joille maistuu kaupanruoat paremmin kuin omatekemät? Otan mielelläni myös helppoja ja nopeatekoisia ruokavinkkejä vastaan jos vaikka pikkuhiljaa koittaisi siirtyä kotiruokaan.

8

2273

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isä 03/08

      Meidän 1-vuotias syö melkeinpä samoja ruokia kuin me. Tehdään ruuat ilman suolaa (lisätään suoraan omiin annoksiin), muita mausteita toki käytetään normaalisti. Tosin silloin kun syömme jotain einesruokia niin silloin tehdään pojalle esim. oma sose.
      Meillä on pakkasessa vihannes/kasvissekoituksia ja pakastettua paistettua jauhelihaa. Niistä on tosi kätevä tehdä aina annos kerrallaan.
      Kaupan purkkiruokaa annetaan oikeastaan vaan jos ruoka-aikaan ollaan esim. jossain julkisessa paikassa kuten kaupungilla tms. Kylässä myös käytetään kaupan ruokia. Kaikki kyllä kelpaa mitä vaan annetaan =)

    • 1v.

      meillä poika 1v. syö pääasiassa kaupan soseita, koska en ennen neuvolassa käyntiä tiennyt miten ton suolan kanssa tulee toimia, paljonko sitä saa olla. Mutta siellä selvisi ja kun en itse kamalasti suolaa käytä omassa ruuassa, niin olemme alkaneet syödä pojan kanssa samaa sapuskaa, sillon kun itselle satun ruokaa tekemään:) hirvipullia, lihapullia, karjalanpaistia, makaroonilaatikkoa..se suolan saantisuositus on puoli teelusikallista päivässä tollaselle leikki-ikäiselle ja jos vaikka karjalanpaistiin tulee koko satsiin 2tl suolaa ja perunat keittelee ilman suolaa, niin ei varmasti saanti ylity :) Ei kai reseptejä erikseen ole helpoista ruuista, mutta kannattaa muistaa käyttää paljon kasviksia, höyrytellä, keittää, tai vaikka porkkanaa makaroonilaatikkoon ym. Noissa purkkiruuissa on paljon kasviksia ja ne tahtoo unohtua kun siirtyy itte tehtyyn ruokaan. Ja meillä oli suuri suosikki raejuusto! Ainiin, ja meillä ei siis oo ollu ongelmia ruuan kanssa, kaikki menee, kotiruoka ja purkkiruoka, mutta jannu on pääasiassa purkkiruualla kun en itelle paljon ruokaa tee.

      • 5+10

        muistaa, ettei se saantisuositus ole kuitenkaan puoli teelusikallista LISÄTTYÄ suolaa. Piilosuolaa on monessakin paikassa, joten kannattaa olla varovainen.


    • senjorita89

      Mun yks vuotiaat tytöt on syönyt aina omatekemää ruokaa.Kerran annoin kaupan ruokaa,jonka tuloksena oli se että tytöt sylki pois ei siis ollut hyvää.Aina kun ollaan taas kaupungilla niin oat ruuat on sielläkin ollut mukana.

    • tuna80

      Sama vika täällä. En osaa jotenkin selittää, että miksi olen aina antanut vaan kaupan ruokaa..kai se jotenkin tuntu helpommalta antaa niitä ja uskoo että niissä on varmasti kaikki tarvittava. No nyt lapsi on 1v ja syö edelleen purkkeja.
      Kokeilin kaikkia omia ruokia, mutta kaiken sylkee pihalle ja varsinkin jos yhtään sapuskassa on ns.sattumia. kaikki ruoka pitää olla tosi sosetta. 8kk ikäseten purkitkin joudun vetäöä sauvalla soseeks..niin syö.
      Kokeilin jauhelihakeittoa ja makkarakeittoa joita teen muulle perheelle niin sauvasekoittimella vaan niin soseeks kun menee ja ihan samoilla mausteilla kun muillekkin niin syö!!! keitot saa liemen takia kosteeks ja ehkä siksi syö niitä paremmin. Muuten tyttö syö ihan kunnolla ja hyvin, mutta purkit tuntuu menevän helpommin. En tiedä sitte vaan, kun tekisi niin, että kaikki purkit pois ja antais vaan omia ruokia...kyllä se lapsi syö, kun on nälkä ja muutya ei oo.... :) taidan ite vaan olla niin laiska ja mennä sieltä mistä aita on matalin.

      • meillä maistui omat

        Meillä meni kyllä omatekoiset ihan alusta lähtien. Esikoinen ei tykännyt kaikista hedelmäjutuista mitä tein, mm. mango oli inhokki, eikä nyt isonakaan tykkää hilloista tai marjoista, sanoo niiden olevan happamia. Omena menee, porkkana, ja ruisleipä pieninä puikkoina. Ruisleivän natustelu teki hyvää silloin kun hampaita puhkesi, meillä kolmas ja neljäs hammas puhkesi vasta kun 1 v oli täytetty.
        Soseutin nuo ekat soseet ihan tasaiseksi, sitten vähän myöhemmin sottasin haarukalla lautasella samaa ruokaa kuin meille aikuisille, ilman suolaa tietysti. Leivänkin leivoin ilman suolaa, ei ollut kovin hyvää.
        Hyvin meni lihat ja varsinkin kalat, allergioita ei ole kummallakaan ollut, ja lihat hienonsin aluksi Bamixilla ihan pieneksi silpuksi, myös broilerin saa sillä tosi hienoksi. Purkkiruokaa tarjosin vain reissuilla tai kaupungilla ollessa, yleensä siitä ei tykätty niin kuin omatekemästä.


      • kotiruuan kannattaja
        meillä maistui omat kirjoitti:

        Meillä meni kyllä omatekoiset ihan alusta lähtien. Esikoinen ei tykännyt kaikista hedelmäjutuista mitä tein, mm. mango oli inhokki, eikä nyt isonakaan tykkää hilloista tai marjoista, sanoo niiden olevan happamia. Omena menee, porkkana, ja ruisleipä pieninä puikkoina. Ruisleivän natustelu teki hyvää silloin kun hampaita puhkesi, meillä kolmas ja neljäs hammas puhkesi vasta kun 1 v oli täytetty.
        Soseutin nuo ekat soseet ihan tasaiseksi, sitten vähän myöhemmin sottasin haarukalla lautasella samaa ruokaa kuin meille aikuisille, ilman suolaa tietysti. Leivänkin leivoin ilman suolaa, ei ollut kovin hyvää.
        Hyvin meni lihat ja varsinkin kalat, allergioita ei ole kummallakaan ollut, ja lihat hienonsin aluksi Bamixilla ihan pieneksi silpuksi, myös broilerin saa sillä tosi hienoksi. Purkkiruokaa tarjosin vain reissuilla tai kaupungilla ollessa, yleensä siitä ei tykätty niin kuin omatekemästä.

        Voi tätä uusavuttomuutta... miten kuvittelet, että lapsesi edes oppii syömään muuta kuin kaupan ruokaa jos et opeta häntä syömään kotiruokaa. Meillä lapset on jo isoja, mutta einekset ei maistu, koska äidin ruoka on paljon parempaa. Ja mikäs sen parempi palkinto, kun että teini kiittää äidin hyvästä ruuasta.
        Toki sitä itsekin syötti purkkiruokaa, kun lapsi oli vauva, mutta heti, kun mahdollista aloin tehdä omia soseita ja opettaa "kaupan ruuan" ohella kotiruuan makuun.
        Tee aluksi vaikka niin, että survot pelkkää perunaa siihen purkkiruuan sekaan ja pikkuhiljaa vähennät purkkiruuan osuutta...no tietenkään ei pelkkää perunaa voi syöttää, mutta mielikuvitusta peliin.


      • hrrr

        Älä survo 8kk ikäisten purkkiruokia. Tilsi haarukalla, jos pakko on soseuttaa enemmän. Meidän lapsi teki samaa sylkemistä aluksi kun siirryttiin 8kk ruokiin. Sitä kesti pari viikkoa, ja kun vain itsepintaisesti niitä syötti soseuttamatta lapsi tottui siihen et ruoassa on paloja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      747
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      539
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      495
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      492
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      465
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      423
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      421
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      365
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    Aihe