Saastunutta lihaa ihmisravinnoksi

raha ratkaisee

TS
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2009-03-26,104:2:601275,1:0:0:0:0:0:

'Esimerkiksi salmonellaa kantavat broilerit käytetään Eviran ja elintarviketeollisuuden mukaan ihmisravinnoksi. Ne vain teurastetaan viimeisinä ja hyödynnetään elintarviketeollisuudessa jo tehtaalla kuumennettavissa tuotteissa.'

Mielestäni tästä pitäisi olla merkintä tuotteessa. Saisi sitten jokainen itse päättää ostaakon böbön käyttämää tuotetta.

6

860

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä tosiaan

      että on olemassa bakteeritonta lihaa (tai kasvista)?

      Kyllä ne bakteerit kuumakäsittelyssä kuolevat eikä tartuntavaaraa siten ole. Lopputulos on aivan sama oli niissä salmonella- tai jotain muuta bakteeria - ei se bakteerin tyyppi vaikuta makuun.

      Kaikissa ruoka-aineksissa on bakteereja. Niin lihassa, kasviksissa, hedelmissä kuin viljatuotteissakin. Kuumennettaessa ne kuolevat. Jos tuotteessa on vaarallisia tai haitallisia bakteereja, sitä ei laittaa tuoreena myyntiin, mutta sitä voidaan käyttää elintarviketeollisuudessa silloin kun tuotantoprosessi bakteerit tappaa.

      • kyllä ne myös maistuu

        Älä höpsi.

        Varmasti vaikuttaa makuun ja rakenteeseen, jos bakteeri on tuotteeseen päässyt pesiytymään. Ei tuo kypsentämällä häviä.


      • lihassa
        kyllä ne myös maistuu kirjoitti:

        Älä höpsi.

        Varmasti vaikuttaa makuun ja rakenteeseen, jos bakteeri on tuotteeseen päässyt pesiytymään. Ei tuo kypsentämällä häviä.

        on aina bakteereita. Ei niitä ole desinfioitu. Kaikessa eloperäisessä on bakteereita - sinussakin kilotolkulla.

        Ei niitä kylmäsäilytyksessä niin paljon ole, että aiheuttaisivat makuhaittoja - eikä bakteerin nimellä ole siinä asiassa mitään merkitystä.


      • asiaa vähän
        kyllä ne myös maistuu kirjoitti:

        Älä höpsi.

        Varmasti vaikuttaa makuun ja rakenteeseen, jos bakteeri on tuotteeseen päässyt pesiytymään. Ei tuo kypsentämällä häviä.

        Minkälainen on bakteerin haju ?
        entäs maku ?


    • kyseleväinen

      1. Mistä löydät sellaista broilerinlihaa, jossa ei ole bakteereja?

      2. Miten ne bakteerit on poistettu?

      • kun...

        aloittaja on TYHMÄ ja oppimaton.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      169
      1049
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      842
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      616
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe