Sukkula laskeutuu

Sukkula laskeutuu ensi yönä. Harmi että keskellä yötä,olisi ollut taasen tosi hienoa seurata sen paluuta.
Niitä ei nimittäin enää kovin monta tulla näkemään. Tuskin tullaan ihan lähiaikoina kehittämään lähellekään samanlaisia avaruudessakävijöitä. On se niin poikkeuksellinen avaruusalus.
8380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei tulla, sehän kuopataankin sen takii et vie rahaa ihan sikana. Toi tuleva uusi malli o huomattavasti kehittyneempi ja edullisempi käyttää :)
ja muutenki maailman mielenkiinto avaruusreissuissa on kohistunu kiinaan ja japaniin nykyään :)

Äänestä
  • Onhan tuo sukkula tietysti kallis kone, mutta niinkuin sanoin, ehdottomasti ainutlaatuinen. Ei tuo tuleva seuraava malli liippaa läheltäkään sukkulaa. Tähänastihan kaikki avaruudesta ihmisiä takaisintuovat laskeutumisalukset tulevat alas varjojen varassa ja rysähtävät jumalattomalla vauhdilla maahan. Ja samanlainen laskeutuja on USA:n seuraavakin. Tosin hehän ovat varjovehkeillä laskeutuneet aina mereen, mutta tuo uusi laskeutuu varjojen varassa maalle ja siinähän on jonkinlainen törmäysvaimenninkin. Mutta mikää noista muista ei tee niin uljasta paluuta kuin sukkulat.

    Äänestä

  • sukkulisti kirjoitti:

    Onhan tuo sukkula tietysti kallis kone, mutta niinkuin sanoin, ehdottomasti ainutlaatuinen. Ei tuo tuleva seuraava malli liippaa läheltäkään sukkulaa. Tähänastihan kaikki avaruudesta ihmisiä takaisintuovat laskeutumisalukset tulevat alas varjojen varassa ja rysähtävät jumalattomalla vauhdilla maahan. Ja samanlainen laskeutuja on USA:n seuraavakin. Tosin hehän ovat varjovehkeillä laskeutuneet aina mereen, mutta tuo uusi laskeutuu varjojen varassa maalle ja siinähän on jonkinlainen törmäysvaimenninkin. Mutta mikää noista muista ei tee niin uljasta paluuta kuin sukkulat.

    "Tähänastihan kaikki avaruudesta ihmisiä takaisintuovat laskeutumisalukset tulevat alas varjojen varassa ja rysähtävät jumalattomalla vauhdilla maahan."

    Itse asiassa sehän on sukkula joka laskeutuu "jumalattomalla vauhdilla" ja kapselit tömähtävät alas melko hiljaisella nopeudella.

    Avaruussukkulahan osoittautui jo kauan sitten virheliikkeeksi ja se oli USA:n (ja myös ESA:n) miehitetyn avaruustoiminnan tulppana 30 vuotta. Hyvä vain, että mokomasta paskasta päästään vihdoinkin eroon.

    Jos sukkulan yhteyteen alunperin liitetyt suunnitelmat olisivat toteutuneet, niin sitten sukkulaohjelma olisi ollut todella hieno. Alunperinhän sukkulan oli tarkoitus olla vain yksi osa monipuolista avaruuskuljetusjärjestelmää, ei sen ainoa osa.

    Äänestä

  • On vaan aika valoisaa vielä tuolloin. Näkyykö se oikeasti ja mikä ilmansuunta aste ja korkeus?

    Äänestä

  • Suomen taivaalla? kirjoitti:

    On vaan aika valoisaa vielä tuolloin. Näkyykö se oikeasti ja mikä ilmansuunta aste ja korkeus?

    Laskeutuu Floridaan (tai Kaliforniaan), mutta NASA TV näyttää:

    http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

    Äänestä

  • Suomessa kirjoitti:

    Laskeutuu Floridaan (tai Kaliforniaan), mutta NASA TV näyttää:

    http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

    Juu, se alkaa ensi yönä sitten kesäaika. On hienoa, että kaikki alkaa ajallaan !

    Äänestä

  • Hyppyheikki kirjoitti:

    Juu, se alkaa ensi yönä sitten kesäaika. On hienoa, että kaikki alkaa ajallaan !

    Että oikein mahdollisimman vähän saan nukkua. Viime yönä ei kerennyt yhtään ja ensi yöksikin tiedossa hommia ainakin kahteen asti, sitten pitää herätä aikaisin kattomaan formuloita. Ja vielä kehdataan viedä tunti pois!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sukkulisti kirjoitti:

Sukkula laskeutuu ensi yönä. Harmi että keskellä yötä,olisi ollut taasen tosi hienoa seurata sen paluuta.
Niitä ei nimittäin enää kovin monta tulla näkemään. Tuskin tullaan ihan lähiaikoina kehittämään lähellekään samanlaisia avaruudessakävijöitä. On se niin poikkeuksellinen avaruusalus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu