Haudutettua punakaalia

Olen joskus saanut uunissa tai hellalla pehmeäksi haudutettua punakaalia. Mitähän siihen laitetaan punakaalin lisäksi (makeutta, sitruunaa/etikkaa)?
3353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Punakaali on Ruotsissa jouluna pöydällä ainakin pohjoisemmassa, etelämmässä on muita kaaleja.
Itse teen näin:

keskikokoinen kaalinpää, noin 1 1/2 kg
Kaali on siivutettava ohuiksi siivuiksi, ja pataan on lisättävä

1/2 dl siirappia
3 omenaa, hapahkoja
3 rkl viinietikkaa
mustaa pippuria 1/2 - 1 tlk
½ dl mustaviinimnarjamehua tai viiniä

Ja padan pohjalle voita tai margariinia. On annettava muhia miedossa lämmössä puolisentoista tuntia kannen alla. Aina välillä on syytä hämmentää, niin ettei pala pohjaan.

Äänestä

Tuotahan reseptiä kokeillaan, tack så mycket!

Äänestä
  • kokeile ihmeessä, minä ainakin pidän tästä ruuasta. Ja maustaa voi oman makunsa mukaan. joka torpassa on erilainen ohje.

    MUTTA suolaa pitää olla mukana kanssa, se näköjään unohtui tuosta ohjeesta. 1- 1/2 tlk.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä laitetaan ? kirjoitti:

Olen joskus saanut uunissa tai hellalla pehmeäksi haudutettua punakaalia. Mitähän siihen laitetaan punakaalin lisäksi (makeutta, sitruunaa/etikkaa)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu