Kaipailen salaattikastikeohjetta!

Dor

Onko kellään hyvää salaattikastikeohjetta?

8

1706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eri asia kuinka

      Terveellistä.
      Tarvikkeet:
      1 kanamuna
      1 tl suolaa
      ripaus valkopippuria
      1/2 dl hienoa sokeria
      1 valkosipulin kynsi
      1 tl tavallista sinappia
      1.5 dl öljyä
      Ananastuoremehua.

      Riko kananmuna tehosekoittimeen, ei tarvitse eroitella keltuaista. lisää sinappi sokeri suola ja valkopippuri.
      Sekoita, lisää oljy ohuena nauhana koneen pyöriessä. Majoneesin ollessa paksua purista joukkoon valkosipulin kynsi ja lisää ananasmehua vähän kerrassaan koneen pyöriessä, kunnes saat paksuhkon kastikkeen.
      Kaupan majoneesit eivät sovellu, koska niissä on stabilointiaineet ja säilyvyyden lisääjät ym. jotka muuttavat majoneesin makua.
      Huom, kastike säilyy jääkaapissa noin viikon käyttökelpoisena.

      • ja palstan aiheen, VHH reseptit, mukainen se ei ole, kun VHH tarkoittaa vähähiilihydraattinen ja silloin ei syödä eikä laiteta sokeria mihinkään syötäväksi tarkoitettavaan.


      • Kari mutta
        kj.mattila kirjoitti:

        ja palstan aiheen, VHH reseptit, mukainen se ei ole, kun VHH tarkoittaa vähähiilihydraattinen ja silloin ei syödä eikä laiteta sokeria mihinkään syötäväksi tarkoitettavaan.

        Kun kysyttiin hyvää salaattikastiketta, niin sen kerroin, varauksella, ettei taida olla terveellistä. On se kumma että sinunkinlaisesi vouhottaja ei osaa lukea, vaikka olet mainosalan ihmisiä. Sitäpaitsi tuo soossi on helevetin hyvää, mutta ei kai sitä mukikaupalla mätetä salaatin sekaan?
        Kannattaa sinunkin kokeilla, mutta varovasti, ettei tarvi farkkujen uumaa löysätä.


    • mrs_feelgood

      No mulla olisi kaksi:

      1dl oliiviöljyä
      1,5tl valkoviinietikkaa
      1/2 sitruunanmehu
      pippuri
      suola
      ripaus makeutusainetta esim.canderel(ei todellakaan enemmän)

      Sekoita kaikki ainekset keskenään. pitäisi säilyä jääkaapissa parikin päivää,jos et heti kaikkea kaytä.
      Tämä nyt on aika vanha keksintö,mutta laitoin silti..
      Toinen olisi seuraavanlainen:

      1 rkl majoneesia (felixin kruunumajoneesi on mielestäni hyvää,mutta voihan sen tehdä itsekin..)
      1 tl tomaattipyrettä
      pippuria
      paprikajauhetta

      Ja jälleen:sekoita kaikki. :)
      Toimii myös aika hyvin jauhelihapihvien kanssa.

      • Tulipahan kokeiltua

        Tein aamusella noita salaattikastikkeita, koska illalla on vieraitakin tulossa päivälliselle.
        Nuo kaksi viimeistä, etenkin tuo viimeinen, eivät tule kysymykseenkään. Majoneesi ja tomaattipyre sekä paprika tuloksena katkeranmakuinen punainen mössö, hyi hemmetti!
        Jos käytetään valkoviinietikkaa, ei ole tarvis lisätä sitruunaa, hirvittävä väännös ranskalaisesta kastikkeesta, sinappi vain puuttuu. Makeutusaine pilasi loputkin. Kysymys reseptin antajalle? Oletko edesitse tehnyt noita sotkuja vai keksitkö ne huviksesi.
        Tuo ensimmäinen kastike puolestaan oli ja on suorastaan loistava, minun makuuni tosin vähän liian makea, mutta voisikohan sokerin korvata vaikka makeutusaineella, täytyy kokeilla. Mutta ylivoimaisesti kuitenkin paras!


      • mrs_feelgood
        Tulipahan kokeiltua kirjoitti:

        Tein aamusella noita salaattikastikkeita, koska illalla on vieraitakin tulossa päivälliselle.
        Nuo kaksi viimeistä, etenkin tuo viimeinen, eivät tule kysymykseenkään. Majoneesi ja tomaattipyre sekä paprika tuloksena katkeranmakuinen punainen mössö, hyi hemmetti!
        Jos käytetään valkoviinietikkaa, ei ole tarvis lisätä sitruunaa, hirvittävä väännös ranskalaisesta kastikkeesta, sinappi vain puuttuu. Makeutusaine pilasi loputkin. Kysymys reseptin antajalle? Oletko edesitse tehnyt noita sotkuja vai keksitkö ne huviksesi.
        Tuo ensimmäinen kastike puolestaan oli ja on suorastaan loistava, minun makuuni tosin vähän liian makea, mutta voisikohan sokerin korvata vaikka makeutusaineella, täytyy kokeilla. Mutta ylivoimaisesti kuitenkin paras!

        Olen kokeillut, kyllä. Laitoinkohan sitten väärin mittasuhteet..? Anteeksi nyt kuitenkin.


    • --------------

      1 dl oliiviöljyä, tilkka punaviinietikkaa ja 1 tl sokeria, oregaanoa.

    • puristi

      kolme osaa hyvää oliiviöljyä yksi osa viinietikkaa suolaa ja mustapippuria hieman Dijon-sinappia, jos siltä tuntuu Ainekset pulloon, korkki kiinni ja ravistetaan kunnolla. Sinapin voi tehdä itse, jos haluaa olla ihan varma siitä, ettei se sisällä mitään epäkarppia. Hyvinvarustetuista kaupoista kyllä löytää sokeritonta valmiinakin. Eikä se sinappi tuossa edes ole pakollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe