Itse olen lisännyt siihen seenappia, valkozibulesuoloa, Tabaccia ja Soy-soossia. Joskus erehtynyt lisäämään kinkkusuikaleitakin.
LIDL.in hernesoppa on muuten mielestäni parasta. Eikä maksakaan kuin 65 cm. Jotenkin tuntuu että se ois ''lihaisampaa'' kuin nää Jalostajat ynnä muut Lundit.
Mielipiteitä, kokemuksia, vinkkejä?
Miten ''tuunata'' purkkihernaria?
15
2048
Vastaukset
- sdfa
sinappia ja valkosipulia, ainakin.
Veljeni kerran opiskeluaikoina totesi, että ihan hyvää, mutta ei maistu hernekeitolle. :) - on kylläkin
partavesi. Sitäkö laitat hernekeittoon?
- Oolofi
Joskus saatan ottaa pienet huikat Tabacista esim. treffeille lähtiessä. Vähän rohkaisua.
- säilykehernekeittoa
edes viitsii syödä? Nehän on täynnä säilöntäaineita ja muuta roskaa.
- Oolofi
Maksaa vähän ja on hyvää ja terveellistä, ja helppo duunata! Ja jää rahhoo enempi kaljaan yms.
- paljon parempaa
kuin itse tehty. Sitäpaitsi täyssäilykkeisiin ei tarvi mitään säilöntäaineita uuno!
- pois sit
arvostelemasta muiden ihmisten makuja. Jos olet tuota mieltä, ehkä ei kannattas käydä tän eines-otsakkeen alla ollenkaan. Pysy sinä vaan niissä "aidoissa ja oikeissa" ja jätä meidät muut rauhaan typeriltä kommenteiltasi. Onkohan tullut edes mieleen, ettei KAIKKI ehkä ole niin taitavia ym. kuin sinä tai sitten aika ei vain yksinkertasesti riitä monta tuntia vievään "oikean" hernerokan tekoon. Ihme tyyppi.
- hernaria
Kuumentaessa laita siihen vähän sinappia ja lorauta sekaan kermaa tai kaisvisrasvaflooraa.
Jos löytyy semmosta maustetta kun meirami, sitä
pikkuisen. Pinnalle sitten hienonnettua sipulia. - sipulia...
Paistinpannulla runsaalla voilla (meijerivoita) paistettua sipulia ja valkosipulia hernekeiton sekaan, lisäksi sinappijauhetta. Tällä tavoin hernekeitostakin tulee hyvän makuista.
- Joulun jälkeen
kun taas maistuu "tavis-ruoka", laita joulukinkun jämät, kermaa, sinappia, sipulia ja hiukan paprikaa. Tosi hyvää ja täyttävää.
- mutta aika tyyris
ohje keiton tyúunaukseen. Kaljalle ei tarvi tän jälkeen mennä, tulee vähän tyyriiksi.
Eli keitto soseutetaan samettisen tasaiseksi ja pehmeäksi. Kuohuviini tekee keitosta juhlavamman mutta valkoviinilläkin pärjää mainiosti. Jottei keitto jäisi kuitenkaan täysin kasvisruoaksi, siihen lisätään kevyesti marinoitua lohta. Lohipalat kypsyvät hienoisesti kun niiden päälle kaadetaan kuumaa keittoa. Viimeisen silauksen keitolle antaa wasabilla maustettu kerma. - fors-
Itse oon laittanu sekaan sipulia. Toiset tykkää, toiset ei.
Oma suosikkini on Tapion palvilihahernari. - toimii..
Purkki hernesoppaa ja siihen purkillinen säilyketonnikalaa ja valkosipulia. Nam!
- porsaan savuluita..
..tai pekonia, ja tietenkin pitkä haudutus.
Maustepippuria ei tainnut kukaan vielä mainita?- Ananias Kurba
Jos ei ole Lasimestarin silliä saatavilla niin voit lisätä broiskun rintapaloja , hivenen ruskistettuna tai jotain muuta ruotsalaisten suosittelemaa lisämakua.
Jos munilla aiot maustaa soppaasi niin oleppa varovainen ja tutki mistä kanalan rehut ovat tulleet. Jos Piikkiöstä tai Kaarinasta niin hyvä näin. Hyvää ruokahalua , nyt voit todella paneutua
löhösohvalle ja pääset seuraamaan kaikkien kansojen mieliohjelmaa amerikkalaiset miehet metsähommissa tai amerikan urheat rekkakuskit jäällä , niissä on tosi kysymyksessä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1902661Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy332285Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2072259Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82691741Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1431371Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861224Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021178Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171062Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451030- 84957