Aika kuivaa ja yksinkertaista juttua täällä nykyisin. Täällä ei enään sprrata kunnolla vaan luuseroidaan urakalla? Mikä tämän kuivatti?
Kuivunut palsta
..............................
8392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eihän tätä pakko ole ole mielipahakseen lukea. Tämän pitäisi olla tiedesivusto, mutta kyllä tuota "sprrausta" on edelleen ihan tarpeeksi. Juuri näyttää yksi valtakunnan kylähulluistakin taas yrittelevän come-backia.
Pelkän p****an jauhaminen ei tiedepalstaa paranna, vaikka huutelijoita olisi isokin kuoro. Parempi vähän ja asiaa, kuin telikärrykuormallinen silkkaa sontaa.
Ei viimeiset avaukset kovin tiedettä muistuta. Lähinnä ammattikoululaisten väittelyä ja jokaisella on oma fysiikankirjansa josta vastailee.
Ei mitään syväluotaavia pohdiskeluja. Ei täällä Enqvistit ja kumppanit pyöri vaan maallikot ja maallikkopalstana tämä on ja pysyy.
Jos valtaosalle keskustelijoista jo lukion fysiikka menee yli ymmärryksen, niin miten luulet täällä päästävän edes vaatimattomalle tieteelliselle tasolle? Yliopiston approbaturtaso karsii yli 95 prosenttia keskustelijoista. Vain prosentti tai saattaapa olla vain muutama yksittäinen promille voi sitten keskustella pitemmälle menevistä asioista faktapohjalta.
Mutta olisi sittenkin hyvä keskustella jollakin tavalla fysiikkaan liittyvistä asioista kuin huudella palstalla aivan joutavia.
Kyllähän tämä palsta melkoinen "kansanradio" on, enkä pidä sitä minään pahana. Ne yli appron opiskelleet eivät täältä yleensä mitään kysele, mutta onneksi joskus vastaavat.
Ihan hyvä, että käytännön jokapäiväisiin fysiikkaan liittyviin ongelmiin saa järkeviä vastauksia "tyhmempikin".
Toivottavasti fettarit, skömyt, savorit ja muut puolijauhoiset tuulimyllyn lämmittäjät pysyvät poissa. Ne tyrmätään varsinaisilta tiedepalstoilta kättelyssä, mutta exhibbareina luulevat paskan uppoavan tänne.
tällaisella yleisösaitilla voi olla huippuammattilaisten tai ainoastaan tieteellisellä tasolla korkeasti oppineiden keskinäinen keskustelukanava?
Jos olet oikea tieteentekijä, tulet tuskin tänne valittamaan. Heille on omat keskustelupaikkansa. Minusta olet vain ylimielinen.
On silti hyvä, ettei tarvitse joka päivä lukea silkkaa paskaa ja pahimmillaan kymmeniä viestejä. Jos nyt sattuu tieteellinen tai sitä sivuava keskustelu kiinnostamaan. Huumorihan ei ole edes vakavamielisiltä kielletty. Itseltään saattavat kieltääkin, mutta muut jopa toivoisivat.
Eiköhän tänne mahdu vähän alkeellisemmatkin aiheet, kunhan nyt edes jotenkin Fysiikkaa sivuavat? Jos haluat korkeatasoisempaa, mene muualle. Vaihtoehtoja on.
Kukaan ei jaksa keskustella niistä iänikuisista huuhaa-jutuista. Jos ei sinulla ole vankkoja todisteita, niin ei kannata paljoakaan luulla.
Lisäksi palstalla riehuu iso joukko juoppoja häiriköitä, joiden suunsoittoa ei kukaan viitsi lukea. Seriffi on liian hidas ja lepsu.
Mistä loppujen lopuksi on todisteita. Enemmän asioita on fysiikassa avoinna kuin ratkaistuna ja todennäköisesti ei milloinkaan voida ratkaistakaan sillä emmehän näe edes horisontin taakse.
Fyysikoiden mikroskoopit ovat edelleen alkeellisia joten nähdäkseen pienimmän pitäisi siihen olla laitteet mutta kun ei vaan ole.