Siis kaupassa pullatiskillä tai jauhohyllyllä,että kahden kilon vehnäjauhopussin hinnalla ei saa edes yhtä herkkumunkkia ,puhumattakaan viinereistä. Samaten sämpyläjauhopussin hinnalla voi saada n.6 sitkeää vehnäsämpylää. Pakosti tulee ajatelleeksi,että kun ostan kympin pullat,voisin samalla hinnalla raahata 10 kilon jauhopussin kotiin. (Joskus tietysti pitää herkutella valmiilla).
Mietittekö usein ?
hankipanki
2373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oikeastaan ainoa leipä, mitä tulee kaupasta ostettua on ruisleipä. Itse tehden taikinajuurella saa tosi hyvää, mutta kun sen juuri pitää herätellä jo edellisenä päivänä. Harvoin olen niin suunnitelmallinen.
Ongelma on ainakin omalla kohdalla se, että itse leipomalla sitä herkkua tulee niin kamalasti että sitten sitä tulee syötyä koko ajan ja vyötärönympärys kasvaa - ihan turhaan. Eikä ole suurperhettä joka söisi ne pois. Mieluummin ostan silloin tällöin sen yhden munkin ja pidän hoikan uumani. Ei ne pullat pakkasessakaan nimittäin ikuisesti säily eikä kaikki leivonnaisia edes pysty pakastamaaan.