Näin parisen viikkoa sitten osittain Jamie Oliverin kokkiohjelman Nelosella ja herra teki todella herkullisen näköistä banaanikakkua. Ohjetta ei kuitenkaan ollut teksti-tv:llä eikä netissä, sillä kyseinen ohje on ilmeisesti Oliverin kirjassa ja sitä ei julkaista tekstimuotoisena muuten. Sattuiko joku olemaan onnekkaampi ja kirjoittamaan ohjeen ylös? En viitsisi ostaa kokonaista kirjaa yhden ohjeen takia. Eli tarkkasilmäiset, kiitos jo etukäteen :)
Banaanikakku Jamien tapaan?
6
3252
Vastaukset
- meeri
uudelleen vai onko joku toinenkin epätoivoinen ko. banskukakun ohjeen kanssa?
noh, joka tapauksessa tsekkaappas pari sivua taakseppäin, taisi olla 20.11 tms...siellä kysellään ihan samaa ja saadaan jopa vastauksiakin! ;)- Sic
Olen toinen epätoivoinen. Mutta kiitos vinkistä, että löytyy muualtakin!
- amatörköksa
Olen kääntänyt tämän ohjeen Ruotsin TV 5:n kotisivulta. Toivottavasti on oikea.
Jamie Oliverin banaanikakku sitruunakuorrutuksella
170 gr suolatonta voita
170 gr fariinisokeria
2 kypsää banaania
3 kananmunaa
6 rkl creme fraiche
1 rkl vaniljauutetta
2 rkl unikonsiemeniä
ripaus suolaa
340 gr vehnäjauhoja
2 tlk leivinjauhetta, reilusti
6 rkl sokeria
Sekoita voi ja soker monitoimikoneessa. Lisää joukkoon banaanit. Sekoita mukaan munankeltuaiset yhdessä raskan kerman (creme fraiche) ja vaniljauutteen, unikonsiementen ja osan suolan kanssa. Siivilöi joukkoon jauhot, joihin leivinjauhe on sekoitettu.
Vispaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi. lisää mukaan pikkuripaus suolaa. Lisää sokeri. Sekoita valkuaisvahto varoen taikinaan. Kaada voideltuun ja jauhotettuun vuokaan, sellaiseen, missä on irtonainen reunus. Paista n. 160 asteessa 45 minuuttia.
Sitruunakuorrutus
1 sitruuna
tomusokeria
Raasta sitruunan keltainen kuori kulhoon. Purista sitruunasta sen mehu. Sekoita joukkoon tomusokeria niin paljon, että lopputulos alkaa muistuttaa tapettiliisteriä. Levitä kuorrutus kakun päälle.- amatörköksa
ihme ja kumma, sadat ovat lukeneet, mutta kukaan ei ole kertonut, onko juuri tämä Jamien banaanikakku se oikea, jota on haettu.
- V.H.
amatörköksa kirjoitti:
ihme ja kumma, sadat ovat lukeneet, mutta kukaan ei ole kertonut, onko juuri tämä Jamien banaanikakku se oikea, jota on haettu.
Kyllä tuo yllä oleva ohje on juuri siihen banaanikakkuun, jonka Jamie Olive teki telkkarissa. Ja on hyvää, voin kertoa. Tosin sain iloisen allergisen reaktion siitä kuorrutteesta. Käyttäkää luomusitruunoita! Tai sen voisi korvata myös suklaakuorrutteella.
- Anonyymi
amatörköksa kirjoitti:
ihme ja kumma, sadat ovat lukeneet, mutta kukaan ei ole kertonut, onko juuri tämä Jamien banaanikakku se oikea, jota on haettu.
Kyllä se on juuri tämä ohje.🙂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774