Onko täällä muita sushimin ystäviä? Itse tykkään ja kovasti, parempaa kuin su-shi
Sushimi
4
1110
Vastaukset
Tykkäät varmaankin "sashimista" etkä "sushimista". Koittamatta olla yhtään besser wisseri tässä asiassa, voisit myös tarkistaa tuon "su-shi"-sanan oikeinkirjoituksen.
Vaikka älä välitä - et sinä ensimmäinen ole, joka nämä käsitteet sekoittaa. Elämän tarkoitus on ohjata pientä oikealle polulle.
Aiheesta enemmän http://www.sushiencyclopedia.com/sushi_info/sushi_sashimi_sushimi.html- sashi=lävistää
mi=liha. japanilaisten mielestä hienoin valmistutapa kalalle on olla valmistamatta sitä laisinkaan, vaan syödä sellaisenaan.
Sen salaisuus on yksinkertaisesti leikkuutekniikassa. Eri tavoissa käytetään erilaisia veitsiä. Yksi tapa leikata kala on sugata-zukuri, jossa kala pysyy alkuperäisen näköisenä päätä ja pyrstöä myöten, mutta keskellä oleva liha on leikattu valmiiksi suupaloiksi. Usu-zuguri taas on ohuita siivuja ja hira-zuguri suoria paloja.
Eri kalalajeille on erilaiset soijayhdistelmät.
Todellisten sashimin ystävien mukaan wasabia ei saa missään nimessä sekoittaa soijaan, vaan se lisätään itse sashimiin, näin sen maku ei laimene soijaan.
Sashimissa käytetään sekä punaista että vaaleaa kalanlihaa mutta yksinkertaisuudessaan se tarkoittaa raakaa kalaa tai muuta merenelävää. Myös esim. hevossashimia, bashashia syödään.- Naruhito akihito
Hehe. Kunhan pilailin vaan :-)
- on tokiolainen
Naruhito akihito kirjoitti:
Hehe. Kunhan pilailin vaan :-)
sushityyli. Kiotolainen on taas sabazushi ja osakalainen on hakozusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738