?? kuinka paljon on se suositus että on normirajoissa tuo korvikkeen anto? Meillä ukko vetelee korviketta n. 7-10 kertaa vuorokaudessa ja joikasella kerralla 120-160 ml. tekisi mieli aloittaa vellit.
korvike
4
851
Vastaukset
- äiti -64
Minkä ikäinen vauva sulla on? mulla 8kk ja meillä korviketta menee päivässä aika vähän.Aloitin vellin syöttämisen n. 4kk ikäisenä koska pelkkä maito ei enää riittäny.Ja samalla siirryin myös hedelmäsoseisiin ja 5kk ikäisenä myös muihin sallittuihin soseisiin.
- velliin
unohdinpa sitten mainita myös sen tärkeän, eli lapsen iän. Poika on 2,5kk ikäinen.
- ja kysy sieltä,
yleensähän ei suositella "kiinteitä" alle 4 kk, koska suolisto ei ole riittävän kehittynyt. Mutta yhdelle tuttavalle oli samassa tilanteessa neuvottu, että riisijauhoa voi korvikkeeseen sekoittaa 1 rkl/pullo 3 kk eteenpäin, ja oikeaa velliä sitten 4kk eteenpäin.
- Emänta
Meillä juotiin tuossa iässä maitoa ihan älyttömät määrät. Imetin tuossa vaiheessa 2-4h välein ja maitoa tuli runsaasti. jos tyttö joi pullosta niin saattoi mennä 150-250 ml/kerta. Juoko pikkumies enemmän kerralla jos annat?
Meillä ainakin iltaisin oli ihan älytön tankkaus yötä vasten suunnilleen kahden tunnin välein se 200 ml.
Sosiaali ja terveysministeriön ohje on että 2-3kk 700-1000ml/vrk ja 3-5kk 700-1200ml/vrk.
Tietysti yksilöllistä, anna palaa vaan nauti kun juopi eikä ongelmaa sen suhteen.
Tsemppiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3942842Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata762239Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1121785Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1921499- 771472
- 271447
- 1091445
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191323- 801287
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401256